Co mówi Polly? Badanie wokalnych zdolności papug

Ptaki mają niesamowite zdolności uczenia się nowych wokalizacji i sygnałów komunikacyjnych. Papugi żyjące w towarzystwie ludzi stanowią wyjątkową okazję do zebrania danych na temat tego, czego mogą nauczyć się ptaki różnych gatunków, w różnym wieku i różnej płci. Jeśli mieszkasz lub pracujesz z papugą żyjącą pod opieką ludzi,, potrzebujemy Twojej pomocy! Wypełniając poniższą ankietę, przyczynisz się do badań nad zachowaniami wokalnymi papug. Przykładowo, nasz pierwszy zestaw opublikowanych wyników można znaleźć tutaj: https://www.nature.com/articles/s41598-022-24335-x.  

O nas: Badania te są prowadzone przez grupę badaczy zajmujących się papugami. Więcej informacji na nasz temat możesz znaleźć tutaj: manyparrots.org

Ankieta zawiera 21 pytań dotyczących twojej papugi. Papugi obejmują: papużki, amazonki, ary, kakadu, nierozłączki i innych przedstawicieli rzędu Psittaciformes. W szczególności zapytamy o trzy rodzaje naśladowanych dźwięków, które może wydawać twoja papuga. Nie musisz zgłaszać żadnych naturalnych papuzich dźwięków” - interesują nas tylko dźwięki, których papugi nauczyły się żyjąc z ludźmi.

1) Dźwięk naśladujący” to zestaw dźwięków zawsze wydawanych razem, w sekwencji, które naśladują coś w otoczeniu papugi, ale nie składają się ze słów. Kategoria ta obejmuje dźwięki takie jak szczekanie psa, dzwonek do drzwi lub gwizdana melodia z rozpoznawalnej piosenki.

2) Zdanie” to zestaw słów często i konsekwentnie wypowiadanych razem: „Polly chce krakersa” i „Polly jest miłym ptaszkiem” - każde z nich byłoby zdaniem.  

3) „Słowo” to pojedyncze słowo. Wyrażenie „Polly chce krakersa” zawiera 4 słowa. Jeśli twoja papuga regularnie mówi „Polly chce krakersa” i „Polly jest miłym ptaszkiem”, to jest to 6 słów - nie liczymy „Polly” dwa razy podczas liczenia słów.


Przed rozpoczęciem ankiety należy spróbować policzyć jak najdokładniej liczbę naśladowanych dźwięków, zdań i słów wydawanych przez ptaka. Po przygotowaniu tych informacji wypełnienie ankiety powinno zająć około 15 minut. Jeśli masz wiele papug, które chcesz zgłosić, wypełnij ankietę kilka razy: raz, osobno dla każdej papugi.

Udział w ankiecie jest całkowicie dobrowolny. Jeśli rozpoczniesz wypełnianie ankiety, możesz w dowolnym momencie przerwać i wycofać się. Zebrane dane zostaną wykorzystane w publikacjach naukowych. Wszystkie nazwiska i adresy e-mail będą traktowane jako ściśle poufne. 

Sign in to Google to save your progress. Learn more
Email *
Twoje preferowane imię do kontaktu:
- Twoja papuga -
W tej sekcji zbierzemy podstawowe informacje o Twojej papudze

1. Jak nazywa się Twoja papuga?

*
2. Jakiego gatunku jest Twoja papuga?
3. Jakiej płci jest Twoja papuga? *
4. W jaki sposób określasz płeć swojej papugi? Zaznacz wszystkie zgodne odpowiedzi.
5. Ile lat ma Twoja papuga? Jeśli nie wiesz, pozostaw to pole puste.
6. W jaki sposób określasz wiek swojej papugi?
7. Czy Twoja papuga naśladuje ludzką mowę i/lub inne dźwięki (np. dzwonek do drzwi, szczekanie psów, lub inne)? *
- Więzi społeczne papugi -
Następne trzy pytania dotyczą społecznego środowiska Twojej papugi. Jeśli odpowiesz “nie” na następne pytanie, przejdź proszę bezpośrednio do sekcji „Zachowanie wokalne papugi” i pytania nr 11.

Przypominamy: dana papuga to papuga, na której skupiasz się wypełniając odpowiedzi w tej ankiecie. Jeśli opiekujesz się więcej, niż jedną papugą, powtórz proszę ankietę osobno dla każdej z papug.
8. Czy dana papuga wchodzi z interakcje społeczne z innymi papugami? Interakcje społeczne mogą obejmować np.: wymianę wokalizacji, dotyk, czy dzielenie klatki. *
9. Z iloma innymi papugami wchodzi w interakcje dana papuga?
10. Ile spośród innych papug jest tego samego gatunku, co dana papuga?
- Zachowanie wokalne papugi -

Określenia ważne dla następnych pytań:

Papugi potrafią produkować niesamowity zakres dźwięków, w tym „papuzie dźwięki” naturalne dla ich gatunku, oraz naśladowane dźwięki, których mogły nauczyć się od ludzi lub innych gatunków. Dla celów tego badania, prosimy Cię o zgłaszanie wyłącznie dźwięków naśladowanych.

Istnieją trzy konkretne rodzaje naśladowanych dźwięków, o które będziemy Cię pytać:

1) Dźwięk naśladujący to zestaw dźwięków zawsze powtarzanych razem, w sekwencji, które naśladują coś w otoczeniu papugi, ale nie składają się ze słów. Ta kategoria obejmuje dźwięki takie jak np. szczekanie psa, dźwięk dzwonka, czy gwizdanie melodii rozpoznawalnej piosenki.

2)Zdanie to zestaw słów często wypowiadanych razem. Przykłady zdań to np. Polly chce krakersa czy Polly jest dobrym ptaszkiem.

3) Słowo” to pojedyncze słowo. Zdanie Polly chce krakersa zawiera trzy słowa. Jeśli Twoja papuga często mówi Polly chce krakersa oraz Polly jest dobrym ptaszkiem, to łącznie sześć słów - nie liczymy Polly czy innych powtórzonych słów ponownie przy zliczaniu ilości użytych słów.
11. Ilu różnych „dźwięków naśladujących” produkuje Twoja papuga? *
12. Ilu różnych „zdań” używa Twoja papuga? *
13. Ilu różnych „słów” używa Twoja papuga we wszystkich swoich zdaniach? *
14. W jakim języku jest większość słów lub zdań wypowiadanych przez Twoją papugę?
15. Czy Twoja papuga kiedykolwiek improwizuje układając nowe zdania lub zmieniając słowa lub zdania wymienione powyżej?
Clear selection
16. Czy Twoja papuga „spontanicznie” korzysta z mimikry, słów, lub zdań, które odpowiadają danemu ludzkiemu kontekstowi dla tego dźwięku/zdania/słowa? Takie sytuacje obejmowałyby przykładowo wydanie z siebie dźwięku dzwonka do drzwi, kiedy ktoś nowy wchodzi do domu, lub powiedzenia „Nakarm mnie” tuż przed kolacją. Nie obejmowałoby to naśladowania takiego jak odpowiedzenie „Cześć!”, kiedy ktoś powie „Cześć!”.
Clear selection
17. Kiedy po raz ostatni Twoja papuga nauczyła się naśladować nowy dźwięk, słowo, lub zdanie?
18. *Pytanie opcjonalne* Proszę, wymień niektóre ze słów lub zdań, których używa Twoja papuga oraz związane z nimi konteksty czy sytuacje.
19. Czy chciałbyś dodać coś jeszcze?

Nasz zespół bada również, jak dokładnie papugi potrafią naśladować muzykę i ludzkie głosy. Bylibyśmy ogromnie wdzięczni za Twój wkład w również ten projekt! Możesz wziąć udział w badaniach wysyłając nagrania swojej papugi w naszej drugiej ankiecie: The Bird Singalong and Speech Project!

20. Czy planujesz przesłać nagrania do projektu The Bird Singalong and Speech Project? (odpowiadając na to pytanie umożliwisz nam połączenie danych z obu ankiet - jeśli wypełniasz obie ankiety, bardzo prosimy o użycie tego samego adresu e-mail)
Clear selection
21. Czy nasz zespół może skontaktować się z Tobą, aby dopytać o szczegóły, lub w razie dalszych badań?
Clear selection

Naciśnij przycisk Wyślij, aby zgłosić swoje odpowiedzi. Dziękujemy za wzięcie udziału w naszym badaniu! Jeśli znasz inne papugi i ich opiekunów, prześlij im proszę tę ankietę wysyłając link do niej lub kierując ich na stronę manyparrots.org

Autor obrazu: Dr. Mohammed Munshi, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79381648
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. - Terms of Service - Privacy Policy

Does this form look suspicious? Report