اعتراض به وضعیت پوشش و رفتار نامتعارف برخی دانشجویان دانشگاه تهران/علوم پزشکی تهران و درخواست اصلاح وضع موجود
بسم الله الرحمن الرحیم

الَّذينَ إِن مَكَّنّاهُم فِي الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَآتَوُا الزَّكاةَ وَأَمَروا بِالمَعروفِ وَنَهَوا عَنِ المُنكَرِ ۗ وَلِلَّهِ عاقِبَةُ الأُمورِ
همان کسانی که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا می‌دارند، و زکات می‌دهند، و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند، و پایان همه کارها از آن خداست!
سوره مبارکه حج آیه 41.

ریاست محترم دانشگاه تهران
جناب آقای دکتر نیلی احمد آبادی
ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی تهران
جناب آقای دکتر کریمی
مسوول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران
حجت الاسلام والمسلمین آقای محمدمهدی کرمی
مسوول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی تهران
حجت‌الاسلام و المسلمین آقای دکتر عیسی زاده


با سلام و احترام

ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و فرارسیدن سال نو به استحضار می رساند وضعیت پوشش و رفتار مغایر عرف و هنجارشکنانه ی تعداد کمی از دانشجویان در فضاهای های عمومی دانشگاه سلامت محیط دانشگاه ها را به خطر انداخته و بیم آن می رود که ادامه روند موجود اعتبار و حیثیت دانشگاه تهران به عنوان "دانشگاه مادر" و "نماد آموزش عالی" را خدشه دار گردانده و اثرات زیانباری برای اجتماع به دنبال داشته باشد چرا که جایگاه دانشگاه در جامعه جایگاهی بنیادین و اثر گذار است و به فرموده امام راحل:" دانشگاه مرکز سعادت و در مقابل ، شقاوت یک ملت است . از دانشگاه باید سرنوشت یک ملت تعیین شود . دانشگاه خوب یک ملت را سعادتمند می کند و دانشگاه غیر اسلامی ، دانشگاه بد ، یک ملت را به عقب می زند".
وضعیت کنونی که نتیجه کوتاهی و اهمال نهادهای مسوول است به هیچ وجه قابل تحمل نبوده و پوشش و رفتار هنجارشکنان هیچ تناسبی با ماده 3 "شیوه نامه اجرایی آیین نامه رفتار و پوشش حرفه ای دانشجویان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور" و "ضوابط پوشش در دانشگاه تهران" و "سند چشم انداز دانشگاه تهران" ندارد. متاسفانه علیرغم تذکرات قبلی و نامه 118 استاد دانشگاه تهران در مهر ماه 97 و ابراز نگرانی از وضعیت اخلاقی، رفتاری و پوشش دانشجویان دانشگاه تهران، اقدام موثری در این خصوص صورت نگرفته و در سال 98 شاهد تشدید این رفتارها و عادی سازی رفتارهایی مثل سیگار کشیدن دختران، کشف حجاب، نشستن و خوابیدن مختلط در چمن و ... هستیم! و عکس العمل و برخوردی نیز ازسوی انتظامات و سایر نهادهای مسوول به چشم نمی خورد.
به نظر می رسد جریانی هدفمند قصد تخریب فضای سالم و علمی دانشگاه را دارد و در این راستا می توان ایجاد کافه های متعدد در مقابل درهای دانشگاه و هنجارشکنی عده ای معدود در فضای های عمومی را تحلیل نمود. به عنوان نمونه در کافه تی آرت در مقابل در علوم پزشکی در خیابان پورسینا، به هیچ وجه شئونات اسلامی رعایت نمی گردد و در حیاط و تراس های کافه که مشرف به دانشگاه است کشف حجاب و استعمال دخانیات از سوی زنان و ... به امری عادی تبدیل شده است این در حالیست که ساختمان کافه های مذکور در محدوده توسعه دانشگاه بوده و ظاهرا مالکیت ساختمان ها متعلق به دانشگاه می باشد. همچنین تردد پسران با پوشش زننده و استفاده ازیورآلات غیر متعارف مثل گوشواره هم یکی دیگر از اقدامات این جریان است. از سوی دیگر از پتانسیل و توان تشکل ها و نهادهای فرهنگی و ایمانی موجود در دانشگاه نیز برای فرهنگ سازی و ارتقای سیاست های فرهنگی استفاده مناسب صورت نگرفته و به نظر می رسد فضای عمومی دانشگاه تا حدی در دست جریان قلیل مذکور قرار گرفته است.
بی شک سکوت و کوتاهی در مقابل این حرکت خزنده موجب خسارت و خذلان خواهد بود.

ما جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران ضمن توجه به ملاحظات و پیچیدگی های مسایل فرهنگی و اجتماعی خصوصا در برخورد با جوانان،خواستار توجه ویژه و جدی به وضعیت فرهنگی و اخلاقی دانشگاه و رعایت قوانین و آیین نامه های رفتار و پوشش حرفه ای مصوب دانشگاه می باشیم.

و من الله توفیق

کد ملی اساتید و دانشجویان امضا کننده ( 1814 نفر) به پیوست می باشد.
تعدادی از امضا کنندگان آمادگی خود را برای همفکری و همکاری در زمینه کار فرهنگی و اصلاحی اعلام داشته اند، در صوررت تمایل به پاسخدهی و ارتباط با این افراد لطفا با ایمیل uttums98@gmail.com مکاتبه فرمایید.
رونوشت:
شورای عالی انقلاب فرهنگی
کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی
کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها

نامه با متن فوق به مخاطبین و رونوشت ها ارسال شد. لطفا اگر نظر تکمیلی ای دارید بفرمایید. با توجه به احتمال تداوم نامه نگاری به سایر نهادها کماکان امکان امضا نمودن و تایید نامه وجود دارد. با تشکر گروهی برای همفکری و همکاری جمع ایجاد شده است. در صورت تمایل می توانید درخواست پیوستن به گروه را به ایمیل اعلام شده در متن ارسال نمایید.
Your answer
نام و نام خانوادگی *
Your answer
شماره ملی *
Your answer
شماره دانشجویی یا پرسنلی
Your answer
نام دانشکده
Your answer
مایل به همکاری در زمینه کار فرهنگی در دانشگاه هستم، شماره تماس:
Your answer
پیشنهاد و انتقاد:
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service