Çocuk Gözünden Yaşanabilir Kentler - Gil Penalosa ile Şehir Konuşmaları

24 Eylül 2018, Saat: 10.00
Marmara Belediyeler Birliği, Hızırbey Çelebi Salonu


1980 yılında Dünya nüfusunun %39’u kentlerde yaşarken, bu oran 2015’te %54’e yükseldi. Uzmanlar 2050’de 6,4 milyar insanın %66’sının kentlerde yaşayacağını öngörüyor. Türkiye’de 2012’deki yasa değişikliğiyle bu oran %78’den %92,3’ye kadar çıktı.

Sadece dünyada değil Türkiye’de de daha çok insan kentlerde yaşıyor. Yerel yönetimler ve yöneticilerin de kentlere başka bir gözle bakabilmesi ve bu karmaşık ortamlara doğan ve büyüyen çocukların ihtiyaçlarına yanıt verebilecek çözümler üretebilmesi gerekiyor.

“Bir kenti küçük çocuklar için yaşanabilir hale getirirsek herkes için yaşanabilir hale getirmiş oluruz” diyen Bogota Belediye Başkanı, Enrique Penalosa’nın eski Park ve Bahçelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak da görev yapan Gil Penalosa’yı bu konuları tartışmak üzere 24 Eylül’de Marmara Belediyeler Birliğinde ağırlıyoruz.

Gil, kamusal alanı canlı, sağlıklı ve yaşanabilir hale getirmeyi hedefleyen 8-80 Cities’in kurucusu. Aynı zamanda şehir parkları ve açık alanların uluslararası temsilcisi olan World Urban Parks’ın da Yönetim Kurulu Başkanı. Şehir parklarının gelişmesi için büyük çaba sarf eden Penalosa, 113 hektarlık Simon Bolivar parkı da dahil olmak üzere Bogotá’da 200 parkın hayata geçmesine öncülük etti. Ekibiyle New Ciclovia / Açık Sokak programını oluşturdu ve Bogotá’nın sokaklarını 121 kilometre boyunca her Pazar araçlara kapatarak 1,7 milyon kişinin yürümesini, koşmasını ve bisiklete binmesini sağladı. Bu uygulama dünyada başka şehirler tarafından da benimsendi ve uygulanmaya başlandı.

Gil Penalosa ile gerçekleştireceğimiz kentlerin geleceğine çocukların gözünden de bakmamızı teşvik edecek bu toplantıda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.


Not: Toplantıda simultane tercüme yapılacaktır.

Ad - Soyad / Name - Surname *
Your answer
Kurum / Organization
Your answer
Görev / Job
Your answer
Telefon / Telephone *
Your answer
E-posta / E-mail *
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of Marmara Belediyeler Birliği. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms