/AKTUALIZACJA 19 WRZEŚNIA/ ZAPISY NA WYJAZD ZOSTAŁY WSTRZYMANE Z UWAGI NA WYCZERPANIE LIMITU MIEJSC NA WYJAZD
*********
🔵 Polska Fundacja Społeczeństwa Przedsiębiorczego realizuje największy w Polsce projekt wsparcia dla Kół Gospodyń Wiejskich, w szczególności tych najmłodszych, utworzonych od 2018 r. Przedsięwzięcie jest pilotażowo wdrażane w Województwie Zachodniopomorskim. Skorzysta z niego co najmniej 400 osób z 40 KGW z całego regionu!
🟡 Jednym z zaplanowanych działań są trzy 2-dniowe inspirujące wyjazdy do unikatowych miejsc, które zrodziły z się z pasji właścicieli i ich zamiłowania do historii, tradycji, przyrody i dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego.
‼️ UDZIAŁ BEZPŁATNY ‼️
🔵 Wyjazdy dostarczą uczestnikom ciekawej wiedzy, w jaki sposób można twórczo połączyć dziedzictwo ze współczesnością (wykreować własne autorskie produkty/przedsięwzięcia), przyczynią się także do integracji środowiska KGW, szukania pomysłów na wspólne międzywiejskie inicjatywy.
TERMINY WYJAZDÓW:
➡️ 25-26 września (40 osób) / BRAK MIEJSC /
➡️ 2-3 października (40 osób) / BRAK MIEJSC /
➡️ 9-10 października (40 osób) / BRAK MIEJSC /
Każdorazowo zrealizowany zostanie taki sam program. Udział łącznie 120 osób.
Wyjazdy odbywać się będą wcześnie rano (sobota), powrót planowany późnym wieczorem (niedziela).
💡 INFORMACJE DODATKOWE:
➡️ Organizator zapewnia wyżywienie, nocleg, transport (po Państwa stronie pozostanie jedynie konieczność dojazdu na miejsce zbiórki: Myślibórz, Lipiany, Pyrzyce lub Stargard)
➡️ Jedno KGW może zgłosić w sumie max 16 osób (przy czym na jeden wyjazd max 6 osób, zatem przykładowo: 6 os. na pierwszy wyjazd, 4 osoby na drugi wyjazd, 6 osób na trzeci wyjazd)
➡️ Aby wziąć udział w wyjeździe, KGW powinno zadeklarować gotowość udziału w warsztatach/szkoleniach, które zostaną zorganizowane w 2022 r. w miejscowości, w której działa KGW (nasi trenerzy przyjadą do Państwa wsi w dogodnym terminie). Tematyka warsztatów np. "Jak napisać projekt krok, po kroku", "Jak rozliczyć dotację?", "Jak skutecznie angażować mieszkańców w działania lokalne?" itp. zależnie od Państwa potrzeb.
➡️ Im więcej osób zadeklarują Państwo do udziału w powyższych warsztatach, tym większe szanse na zakwalifikowanie do wyjazdu!
PODCZAS KAŻDEGO WYJAZDU ODWIEDZIMY CZTERY CIEKAWE MIEJSCA:
🎯 WINNICA SYDONIA W TRZEBIATOWIE
www.winnica-sydonia.plWinnica należy do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego. Białe wino gronowe Sydonia - specjał Sebastiana i Dagmary Pilczuków zdobyło prestiżową nagrodę "Perła 2019" w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowanym przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Wieś w której znajduje się winnica do 1569 roku stanowiła własność sióstr cysterek z Marianowa. Etykiety na winach z Winnicy Sydonia nawiązują do tej historii – widoczna na nich jest rycina Marianowa powstała w latach 1610-1618 z klasztorem cysterek. Butelki typu burgundzkiego są hołdem dla cystersów pochodzących z rejonu Burgundii, którzy przenosząc się na tereny dzisiejszego Pomorza Zachodniego zaszczepili wiedzę o uprawie winorośli i produkcji wina.
W klasztorze w Marianowie, jako pensjonariuszka, przebywała szlachcianka Sydonia von Borck. Byłą kobietą światłą, dobrze wykształconą z ambicjami. Jednak niesłusznie oskarżona o czary i rzucanie klątw, została skazana na ścięcie głowy i spalenie na stosie.
Można by się pokusić o stwierdzenie, że Sydonia idealnie nadaje się na patronkę KGW, tym bardziej że ledwie przed rokiem przypadła 400. rocznica jej śmierci dokonanej za murami miejskimi przy Bramie Młyńskiej w Szczecinie.
Na pobyt w winnicy złożą się: spacer po winnicy, zwiedzanie winiarni, degustacja win i serów zagrodowych i przede wszystkim inspirujące opowiadania. Nie będzie to tylko zwyczajne zwiedzanie, ale świetna okazja by dowiedzieć się, jak krok po kroku powstaje tak nieszablonowe przedsięwzięcie.
🎯 "DWOREK TRADYCJA W BEŁCZNEJ
www.dworektradycja.euJest to produkt turystyczny, który powstał na bazie ponad 300-letniego domu, w którym toczyło się przez dziesiątki lat normalne życie, ale który pełnił też różnego rodzaju role w historii. W murach domu mieścił się kiedyś zajazd i dom pastora, po wojnie umieszczono tu archiwum powiatowe, a przed kilkudziesięciu laty pełnił on funkcję wiejskiej szkoły.
Produkt powstał z potrzeby ocalenia od zapomnienia tradycji kulinarnych oraz z zamiłowania do natury. Prowadzący go przekazują wiedzę i szacunek do tego, co stanowi dziedzictwo kulturowe regionu. To właśnie z potrzeby poszukiwania tradycyjnych smaków powstała pierwsza książka z przepisami kuchni pomorskiej zebranymi przez panią Grażynę Zarembę-Szubę - obecną właścicielkę Dworku ("Pomorska książka kucharska"). Odnalezienie przepisu z 1845 r. na tradycyjne i ważne w historii Szczecińskie Pierniki zaowocowało włączeniem ich do oferty Dworku.
Obiekt był wielokrotnie nagradzany, np. Zielone Lato 2011 r, nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszą ofertę weekendową, zdobywca głównych nagród w konkursach kulinarnych. Przynależy też do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego,
Na pobyt w Dworku Tradycja złoży się: zwiedzanie i zapoznanie z jego historią a także dwa warsztaty. Pierwszy z nich dotyczyć będzie dziedzictwa kulinarnego i możliwości wkomponowania go w działalność kół gospodyń wiejskich. Drugi z kolei to warsztaty piernikarskie. Uczestnicy poznają historię Szczecińskich Pierników oraz upieką takowe bazując na oryginalnym przepisie z 1845 roku używając przy tym drewnianych form - dokładnie takich jak przed laty, Spośród wielu przywróconych do życia przepisów i potraw to właśnie pierniki szczecińskie stały się wizytówką i znakiem rozpoznawczym Dworku Tradycja.
🎯 GOSPODARSTWO BIODYNAMICZNE W JUCHOWIE
www.juchowo.orgJest to gospodarstwo prowadzone przez Fundację imienia Stanisława Karłowskiego. W zamyśle ma być wzorcowym gospodarstwem naukowo-badawczym na Europę Środkowowschodnią, zajmującym się w głównej mierze badaniami oraz wszelkimi kwestiami związanymi z rolnictwem biodynamicznym i ekologicznym oraz kształceniem i dokształcaniem osób pracujących w gospodarstwach biodynamicznych oraz w dziedzinie środowiska naturalnego. Gospodarstwo organizuje projekty edukacyjne i tematyczne w ramach edukacji pozaszkolnej dzieci i młodzieży oraz organizuje warsztaty rehabilitacji zawodowej, prowadzi Zakład Aktywności Zawodowej, a uczniowie i studenci mogą odbyć tu praktyki.
Uczestnicy wycieczki zapoznają się w historią gospodarstwa, ideą działania, wizją rozwoju. Na własne oczy zobaczą, jak krok po kroku powstawało tak oryginalne i potężne przedsięwzięcie czerpiące z dobrodziejstw natury.
Podczas pobytu wezmą także udział w warsztatach edukacyjnych pieczenia chałek na bazie lokalnych 100% ekologicznych produktów.
🎯 OGRODY TEMATYCZNE HORTULUS W DOBRZYCY
www.hortulus.com.plTo kompleks ogrodów pokazowych tworzonych już od ponad 25 lat z miłości do natury i z potrzeby dzielenia się tym, co piękne. Ogrody Hortulus to unikatowe miejsce wypoczynku, rozrywki oraz edukacji przyrodniczej.
Ogrody Tematyczne Hortulus to blisko 30 różnych, oddzielnych ogrodów tematycznych rozciągających się na obszarze ponad 4h.
Główną atrakcją kompleksu jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha. W sercu labiryntu znajduje się blisko 20-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się widok na całą okolicę oraz ogrody m.in. Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki, rabaty bylinowe, rosaria i partery bukszpanowe.
MASZ PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI?
➡️
biuro@pfsp.pl➡️ 603 186 553 (Sylwia Urbaniak)
➡️ 502 792 080 (Maciej Patynowski)
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
➡️ O projekcie:
www.naszekgw.org➡️ O organizatorze:
www.pfsp.pl