Ankieta w sprawie Kodeksu Dobrych Praktyk współpracy z nadawcami TV.
Drodzy Operatorzy!
Polski rynek telewizji kablowej/IPTV należy do najbardziej konkurencyjnych w Europie. Działa na nim kilkuset przedsiębiorców telekomunikacyjnych reemitujących w swoich sieciach ponad 200 polskojęzycznych programów telewizyjnych. Dzięki dużej konkurencji, konsumenci mogą dostosować ofertę do swoich potrzeb i możliwości finansowych. To może się jednak niebawem zmienić, bo do tej pory nie zdefiniowano i nie przyjęto standardów współpracy pomiędzy Nadawcami i Reemitentami w zakresie zawierania umów licencyjnych, co sprzyja nadużyciom i stosowaniu nieuczciwych praktyk.

Ostatnimi czasy obserwujemy szereg wydarzeń przekonujących, że działania Nadawców zmierzają w kierunku monopolizowania rynku. Należą do nich przede wszystkim:
- lobbowanie zawierania umów pakietowych pomimo braku zainteresowania odbiorców dodatkowymi kanałami,
- uniemożliwianie operatorom tworzenia indywidualnych ofert inspirowanych rzeczywistymi oczekiwaniami klientów,
- systematyczne podnoszenie cen za stacje nawet w przypadku notowania przez nich spadku oglądalności
- nierówne traktowanie administratorów mniejszych sieci.

Uważamy, iż nadszedł właściwy czas na podjęcie działań umożliwiających uchronienie współtworzonego przez nas rynku przed zwrotem w niewłaściwym kierunku. Pierwszym z nich jest zaprezentowany przez nas Kodeks Dobrych Praktyk, który określa sposoby ujednolicenia i ustandaryzowania zapisów w zawieranych umowach, wprowadza możliwość rozstrzygania wszelkich sporów przez polskimi sądami, realizowania rozliczeń w złotówkach czy zmiany warunków pakietyzacji programów.

Drugim jest natomiast chęć rozpoznania skali opisywanego zjawiska, którą jednoznacznie określić można wyłącznie przy udziale reprezentantów rynku operatorów sieci kablowych, docierających razem ze swoją ofertą do blisko 5 mln odbiorców na terenie kraju.

W tym miejscu, pragniemy zaprosić Was do podzielenia się swoimi doświadczeniami ze współpracy z Nadawcami programów telewizyjnych oraz opinią dotyczącą aktualnej sytuacji na polskim rynku operatorów telewizji kablowej.

Wierzymy, że Wasz wkład w rozpoczęty przez nas program zredefiniowania zasad współpracy pomiędzy uczestnikami rynku, którego efektem powinna być maksymalizacja korzyści dla wszystkich jego stron, w tym Nadawców, Reemitentów oraz Klientów, pozwoli nadać mu właściwy bieg, rozpoznać obszary wymagające wprowadzenia zmian oraz umożliwi przedstawienie problemu w jego pełnym, ogólnokrajowym ujęciu.

Z poważaniem,

Zarząd MEDIAKOM, Zarząd KIKE

Czy dostarczasz swoim abonentom usługę TV Cyfrowej i posiadasz lub negocjowałeś/aś umowy o reemisje kanałów TV bezpośrednio z ich nadawcami? *
Next
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of KIKE Events. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms