Wsparcie wytchnieniowe
Research dotyczący diagnozy potrzeb osób niepełnosprawnych i ich otoczenia.


Szanowni Państwo,
miasto Katowice przykłada ogromną wagę do stworzenia kompleksowego i profesjonalnego systemu wspierania osób niepełnosprawnych. Podejmuje aktywne działania nakierowane na wspieranie osób niepełnosprawnych jak i osób w ich otoczeniu w szczególności opiekunów osób niepełnosprawnych.

Mając na uwadze zapisy ustawy „Za życiem” akcentujące potrzebę zintensyfikowania szeroko rozumianego wsparcia względem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów proszę o pomoc w pozyskaniu informacji dotyczącej faktycznych potrzeb tej grupy.

Analiza obowiązujących aktów prawnych oraz doświadczenia własne wskazują na potrzebę ustalenia jaka forma szeroko rozumianego wytchnienia będzie stanowiła optymalną odpowiedź na potrzeby środowiska osób niepełnosprawnych.

Poniżej przedstawiony został katalog możliwych do wdrożenia bądź rozbudowania elementów wsparcia osób niepełnosprawnych.

Pozyskana od Państwa informacja ułatwi dodatkowo podjęcie działań nakierowanych na aplikowanie o środki zewnętrzne (np. z funduszy europejskich).

Szeroko rozumiane wsparcie które określić miano można mianem wytchnienia może obejmować takie elementy jak poradnictwo specjalistyczne w tym psychologiczne a także szkolenia, zajęcia/ spotkania edukacyjne, w tym spotkania ze specjalistami (na przykład rehabilitantem, dietetykiem), inne formy nakierowane na poszerzenie wiedzy opiekunów osób niepełnosprawnych oraz wsparcie ich uzyskanie informacji (np. w zakresie poruszania się po różnych systemach wsparcia, z których korzystanie z niezbędne dla sprawowania wysokiej jakości opieki).


Szeroko rozumiane wytchnienie może oznaczać także skorzystanie z formuły np. grupy wsparcia dającej szczególną możliwość odpowiedzi na potrzeby opiekunów osób niepełnosprawnych. Wytchnienie może przybrać także formę wyjazdów integracyjnych nakierowanych na wspólne spędzanie czasu przez osoby niepełnosprawne i opiekunów w komfortowych warunkach i atrakcyjnym miejscu ale też pomocy opiekunki w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej czy też asystenta osoby niepełnosprawnej.

Podsumowując prosimy o wypełnienie poniższej ankiety do 10 października 2017 roku.

Osobą udzielająca dodatkowych informacji jest pracownik Centrum Poradnictwa Specjalistycznego, Metodyki i Strategii pani Anna Kowalczyk – Hasterok (ahasterok@mops.katowice.pl).

Email address *
Nazwa organizacji
Your answer
Forma prawna organizacji *
Typ działalności *
Next
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms