KAGİDER & DFDS - 2022
KAGİDER ve DFDS Akdeniz İş Birimi’nin ortaklığında kadın girişimcileri güçlendirmeyi hedefleyen ''Kadın İçin Taşıyoruz” projesi ikinici yılında. Türkiye’de şirketi bulunan kadın girişimcilerin ihracatına katkıda bulunmayı amaçlayan proje kapsamında, DFDS Akdeniz İş Birimi'nin hatları ile Avrupa'nın her yerine  bir yıl boyunca 50 kadın girişimcinin ihracat ürünleri ücretsiz olarak taşınacak. Programa başvurular **09 Mayıs 2022– 31 Aralık 2022** tarihleri arasında gerçekleştirilebilecek.

 Başvuru değerlendirmeleri sonrası 50 kadın girişimci KAGİDER ve DFDS’nin oluşturacağı jüri tarafından seçilerek programa dahil edilecektir.*
Adınız Soyadınız *
E-posta *
Cep Telefon Numaranız *
Firmanızın Adı *
İhracat Yapıyor musunuz? *
Firmanızın web sitesi (varsa)
Şirketinizin yıllık cirosu ?
Hangi sektörde faaliyet gösteriyorsunuz? *
Bulunduğunuz sektörde kaç yıldır faaliyet gösteriyorsunuz? *
Hedefinizdeki ülkeler hangileri? *
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında, KAGİDER tarafından size proje, eğitim, etkinlik duyuruları/sonuçları, bülten ve her türlü bilgilendirici e-posta'nın gönderilmesini onaylıyor musunuz? *
Not
* Lojistik destek verilecek 50 ihracatçının taşımaları, Türkiye’den Güney, Orta ve Batı Avrupa ülkelerine uluslararası karayolu (TIR) ile olan taşımalar kapsamında geçerlidir. Örneğin Gaziantep’ten çıkan ve Almanya’ya gidecek olan kadın girişimci mallarının taşınması için olan navlun kapsamında değerlendirilecektir. Girişimci malların/eşyaların tüm ihracat gümrük işlemlerinden;  girişimcinin Avrupalı müşterisi, eşyaların ithalat gümrük işlemlerinden sorumludur.
Sıkça Sorulan Sorular
**1) Projenin destek kapsamı nedir?**

DFDS, bu protokol tahtında KAGİDER ile iş birliği kapsamında, yaklaşık 50 kadın girişimcinin girişimci kadınların ürettiği ürünleri 1 yıl boyunca toplamda 250.000.- Euro (iki yüz elli bin Avro) tutarını aşmayacak şekilde, DFDS'in İzmir, Pendik, Yalova, Ambarlı ve Mersin kalkışlı taşımacılık ağında (gemi ve tren hatlarında geçerli olmak üzere) ücretsiz taşıyacaktır.

Her bir taşıma en fazla 1 tır/konteyner büyüklüğünde olabilir.  

Her bir girişimci için en fazla 2 ücretsiz taşıma yapılması ve iki taşıma arasında tercihen en az 6 ay süre olması gerekmektedir.

Lokal destek yani nakliye şirketlerinden il bazlı ek desteklerin belirlenmesi süreci DFDS tarafından yürütülecektir.


**2) Taşımalar hangi hatlar arasında ve nasıl gerçekleşecek? Taşıma masrafları, gümrük ve diğer yasal süreçler hakkında bilgi verebilir misiniz?**


Taşımalar, DFDS gemileri (denizyolu) ve tren hatlarında DFDS’nin kadın girişimci yüklerini ücretsiz taşıması üzerine kuruludur. Yurtiçinde DFDS limanlarına kadar yapılacak olan karayolu taşımalarının maliyetini DFDS proje partnerleri karşılıyor.

KAGİDER girişimcisi malların/eşyaların tüm ihracat gümrük işlemlerinden; KAGİDER girişimcisinin Avrupalı müşterisi, eşyaların ithalat gümrük işlemlerinden sorumludur. Yurtdışı kara taşımaları, oluşacak tüm gümrükleme masrafları ve diğer ücretler kadın girişimcilerin sorumluluğundadır.

Taşımalar öncesi, esnası ve sonrasında oluşabilecek sorular ve sorunlar konusunda; nakliye şirketleri ile KAGİDER üyesi girişimci kadınlar arasında diyaloğun kurulması hususunda kontakt noktası DFDS’dir.

Gümrük ve diğer yasal süreçlerden girişimciler sorumlu olacaktır.


**3) Programdan kimler faydalanabilir? Kriterler nelerdir?**

Program dahilinde 1 Milyon Türk Lirası altı cirolu kadın girişimcilere öncelik verilecektir. Bu doğrultuda kriterler aşağıdaki gibidir:

Şirket hisselerinin çoğunluğunun kadın girişimciye / girişimcilere ait olması gerekmektedir.

Şirketin son 5 yıl içinde kurulmuş olmalıdır.

Türkiye’de kurulu bir şirket olmalıdır.

Programa başvurmak için her bir girişimci kadının ‘KAGİDER Ticaretin Kadınları Portalı’na üyeliğinin olması şartı aranmaktadır. KAGİDER üyesi olma şartı bulunmamaktadır.

**4) Operasyonel ve teknik şartlar nelerdir?**

Taşımalar Türkiye’den Güney Avrupa (İtalya, Yunanistan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, İspanya, Güney Fransa), Orta ve Batı Avrupa (Almanya, Çekya, Lihtenştayn, Macaristan, Polonya, Slovakya, Slovenya, İsviçre., Belçika, Fransa,Lüksemburg, Monako, Hollanda) ülkelerine uluslararası karayolu (TIR) ile olan taşımalar kapsamında geçerlidir (Örnek: Gaziantep’ten çıkan ve Almanya’ya gidecek olan kadın girişimci mallarının taşınması için olan navlun kapsamında)

Taşımalar FULL TIR (24 ton) veya PARSİYEL (ufak adet ve hacimlerde) yapılabilir.

Gönderici (KAGİDER girişimcisi) malların/eşyaların ihracat gümrük işlemlerinden sorumludur (ihracat beyannamesi açılması, çeşitli ürünlerde doğru sertifikalarının olması vb) Alıcı (KAGİDER girişimcisinin Avrupalı müşterisi) eşyaların ithalat gümrük işlemlerinden sorumludur. (malın ithalatı vs.)

Mallar Türkiye’de ve Avrupa’da depolarda bekletilmemelidir.

Taşınacak ürünler genel kargo, imco (1 Class ve 7 Class hariç) ve gabari dışı yüklerdir. Frigo taşıma frigo araçların müsaitliğine göre dahil edilecektir.

**5) Başvurular Avrupa’ya ihracat yapmak amacında olan ancak henüz ihracat yapmamış olan girişimcilere mi yöneliktir?**

Daha önce Avrupa’ya ihracat yapan ya da ilk kez ihracat yapmayı hedefleyen ve gerekli kriterleri yerine getiren her kadın girişimci programdan faydalanabilir.

Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. - Terms of Service - Privacy Policy