GEOMACHER (január 2018)
Máme tu nový rok, no nie všade je 2018, niekde majú dokonca 13 mesiacov. Ale ešte čudnejšie je vítanie nového roka bez ohňostoja, ako to bolo v Paríži a Bruseli. Aj o tom, ale aj o ďaších čudáctvach je januárový GEOMACHER. Viac neprezrázdam, scrolujte sami :) Uzávierka je 10. januára, pravidlá súťaže nájdete na www.geomacher.hirko.sk a správne odpovede s vyhodnotením v polke mesiaca na tomto mieste pod súťažnými otázkami a vo vašich e-mailových schránkach :)
Osobné údaje
Meno, priezvisko a trieda *
Your answer
e-mail *
Your answer
*
Chceš dostávať e-mailom upozornenie na nové kolo Geomachra? Ak si to v budúcnosti nebudeš želať, napíš na lukas@hiko.sk
1. 2018? Nie všade na svete
S letopočtom je to komplikovanejšie, než by sa zdalo. Prečítajte si článok a zistite, v ktorom momente sa začal počítať letopočet v Thajsku, koľko dní trvá 13. mesiac v Etiopií, v ktorej krajine začal rok 5778 a aký rok je momentálne v Japonsku. *
Your answer
2. Koľko ľudí je v tejto sekunde na svete?
Odpoveď na túto otázku nájdete na nasledovnom odkaze. Mňa však okrem totho čísla ešte zaujíma, koľko detí sa na svete zatiaľ narodilo v roku 2018 a koľko aut sa v tomto roku zatiaľ vyrobilo.
Your answer
3. Sladké alebo slané?
Na obrázku vidíte jazero ležiace v strednej Ázii, ktoré je kvôli svojej slanosti celosvetovým unikátom. Vysvetlite prečo a napíšte názov jazera.
Aby to nebolo až také jednoduché, obrázok si pootáčajte a popreklápajte :)
Your answer
4. Prezident a premier príbuzní?
Nezdá sa vám? A ešte k tomu súrodenci? A dokonca dvojičky? Nemusíme precestovať polovicu sveta ani ísť ďaleko do minulosti. Kde a v ktorom období sa táto situácia stala? Ako sa týto páni volali?
Your answer
5. 4 in 1
Do jednej vlajky som schoval rovno 4. Po jednej na základe symbolu, jednu na základe tvaru a jednu na základe farieb. Napíšte ktoré.
Your answer
Tvoj názor
V Paríži a Bruseli boli tohtoročné silvestrovské oslavy bez ohňostoja. Ak by si v tejto chvíli mohol/la vymyslieť niečo, čo by nahradilo pyrotechniku a stalo by sa to dlhodobou tradíciou vítania nového roka, čo by to bolo?
Your answer
Vyhodnotenie
SPRÁVNE ODPOVEDE:
1. Keď Budha dosiahol nirvánu; 5 dní; Izrael; rok 30.
2. Údaje sa každú chíľu menia, správne odpovede sú teda rôzne.
3. Balchasšké jazero, západná časť je sladká a východná slaná.
4. Lech Kaczyński a Jaroslaw Kaczyński, Poľsko, 2006-2007.
5. Symbol - India a Kórejská republika, tvar - Nepál, farba - Brunej.

ŽREBOVANIE:
Do žrebovanie postupujú všetci, ktorí urobili v odpovediach maximálne jednu chybu. Keďže známky sú zaokrúhlené a druhý polrok sa ešte nezačal, výnimočne odmieňam sladkosťami :) Žrebujeme v pondelok 22. januára o 9:45 (cez veľku prestávku) v riaditeľni, kde zároveň vyhodnotíme školské kolo geografickej olympiády. Nebojte sa, príďte :D

Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service