Request edit access
Poznáte ich?
Po stopách literárnych osobností Senice
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Pochádza zo Senice, vyštudovala divadelnú dramaturgiu na Janáčkovej akadémii v Brne a neskôr na University of Arts v  Bristole. Jej tvorbu môžu pozorní čitatelia poznať zo súťaže Poviedka, ktorú vyhlasuje vydavateľstvo KK Bagala, alebo vďaka prestížnej súťaži Anasoft litera, kde sa niekoľkokrát umiestnila medzi finalistami.  Meno autorky je: *
1 point
Narodil sa v Holíči, vyštudoval slovakistiku a germanistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracoval v Senici na Okresnej správe spojov, v Sobotišti ako knihovník a takisto aj ako šéfredaktor týždenníka Mosty. Je členom rakúskeho spoločenstva Grazer Autorenversammlung. Venuje sa poézii, tvorbe pre deti a mládež, publicistike a prekladateľskej činnosti.
1 point
Clear selection
Pedagóg a autor množstva učebníc, ktorý od roku 1862 pôsobil v Senici, Ján Bežo, založil práve v tomto meste :
1 point
Clear selection
Prozaička, autorka kníh pre deti a mládež, scenáristka a prekladom z francúzštiny, od roku 1992 vedie v Senici vydavateľstvo Arkus. Jej meno je
1 point
Clear selection
Narodil sa a pôsobil v Senici. Počas svojho života (pracoval ako úradník a neskôr vedúci sekretariátu Zväzu slovenských skladateľov) vytvoril ako textár a libretista spoločne s významným slovenským skladateľom Gejzom Dusíkom vyše 200 piesní a 7 operiet, ktoré pozná niekoľko generácií. Jeho meno je:    
1 point
Clear selection
 Narodil sa v roku 1904 v Senici do rodiny právnika. Pôsobil ako diplomat v Budapešti, koncipient, notár a samostatný advokát. Do slovenskej literatúry sa však zapísal predovšetkým ako prozaik či autor literatúry pre deti a mládež, a to dielami ako napríklad Vízum do Európy, Človek na ulici, Život s Laurou, Počkaj nás, Gašparko.   Zomrel 4. septembra 1960. Jeho meno je...
1 point
Clear selection
Básnik, prozaik, publicista, esejista a vynikajúci prekladateľ svetovej klasiky prežil v Senici svoje žiacke a študentské roky. Pokračoval na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave. Pôsobil  ako redaktor pôvodnej i prekladovej poézie a  spisovateľ v slobodnom povolaní. Na svojom konte má množstvo knižiek pre deti, básnických zbierok či rozprávkových kníh. Je autorom publikácie o Trnavskej literárnej skupine, nazývanej aj  "konkretisti". Rozprávkové knižky tohto všestranného tvorcu ilustroval i významný slovenský ilustrátor Albín Brunovský.  Jeho manželkou je známa slovenská spisovateľka, publicistka a glosátorka, ktorú mnohí poznajú aj z televíznych obrazoviek. Volá sa:
1 point
Clear selection
Doplňte slovo do prvého verša básne Laca Novomeského -  "Čas letí jak vtáci...: "
1 point
Clear selection
Osobnosť a dielo tohto spisovateľa sa so Senicou spája od roku 1973. Je jedným z autorov, vďaka ktorým sa aj slovenská literatúra môže pýšiť kvalitnou vedecko-fantastickou literatúrou pre deti a mládež, ktorú si však s radosťou prečítajú i dospeláci. Prípady z budúcej minulosti, Tajomstvá troch zelených, Kolónia Lampda Pí a mnohé ďalšie knižky si pamätajú mnohí z nás dodnes. Meno autora je:
1 point
Clear selection
Pochádza zo Senice a ako jeden z mála slovenských autorov sa venuje subžánru vedecko-fantastickej literatúry, nazývanému steampunk. Je literárnym otcom svojrázneho paranormálneho vyšetrovateľa Terenca Norra, na konte má tri knižky.  
1 point
Clear selection
Submit
Clear form
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy