"Przebicie do Śródmieścia" gra miejska cz. I wprowadzenie dla szkół podstawowych
Test jest wprowadzeniem do gry miejskiej - finału konkursu varsavianistycznego Lubię to! organizowanego przez WCIES 2013/2014
Wszystkie pytania dotyczą zakresu informacji dostępnych na blogu http://powstaniewarszawskiegra.blogspot.com/2014/04/przebicie-do-srodmiescia.html.
Test rozwiązywany jest przez cały zespół, zanim przystąpicie do odpowiedzi wpiszcie nazwę szkoły i swoje nazwiska.
Prosimy wszystkich uczestników finału o uważne rozwiązywanie zadań testowych.
Życzymy powodzenia w trakcie gry miejskiej!
Organizatorzy
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Poniżej wpisz nazwę szkoły wraz z adresem *
Poniżej wpisz imiona i nazwiska uczniów z zespołu *
Wskaż funkcje pełnione przez wymienione niżej postaci w czasie powstania *
Komendant Kedywu
Komendant Główny AK
Naczelnik Szarych Szeregów
Dowódca okręgu warszawskiego AK
Tadeusz Bór - Komorowski 
Antoni Chruściel 
Emil Fieldorf - Nil
Stanisław Broniewski Orsza
Spośród wymienionych poniżej wybierz nieprawidłowe nazwy obwodów AK przed powstaniem *
Pamiętaj, chodzi o nazwy sprzed 1 VIII 1944 r.
Required
Wymień cztery miejsca pamięci, znajdujące się w Warszawie, poświęcone pamięci  Powstania Warszawskiego. *
Wybierz spośród wielu istniejących
Rozwiń skrót SPPW *
Poniższe informacje dotyczą (wskaż prawidłową nazwę oddziału) *
Dowódcą był por. Jerzy Strzałkowski „Jerzy”. W 1943 roku trzy kompanie Powstańczych Oddziałów Specjalnych weszły w skład Pułku „Baszta”. W Powstaniu Warszawskim oddziały  walczyły początkowo na Powiślu i Starym Mieście, po czym przeszły kanałami na Żoliborz i przedarły się do Puszczy Kampinoskiej, podejmując walkę partyzancką
Poniższe informacje dotyczą (wskaż prawidłową nazwę oddziału) *
Pułk dyspozycyjny Komendy Głównej AK. Jego kryptonim stanowi skrót określenia Batalion Sztabowy. Przed wybuchem Powstania zdecydowano, że KG AK będzie się mieścić na Woli.Pułk pozostał na Mokotowie i wszedł w skład V Obwodu jako jego 6. Rejon. Walczący od pierwszych minut Powstania pułk stanowił trzon sił na Mokotowie. W pierwszych godzinach walki poniósł duże straty. W nocy z 1 na 2 sierpnia część oddziałów wycofała się do Lasów Kabackich. W ciągu następnych tygodni szeregi oddziału zasilali powstańcy, którzy powrócili z Lasów Chojnowskich. Ogółem przez szeregi pułku przeszło ok. czterech i pół tysiąca osób. 24 września rozpoczęło się generalne natarcie niemieckie na Mokotów. 26 sierpnia część żołnierzy pułku przeszła kanałami do Śródmieścia; reszta dostała się do niewoli w momencie kapitulacji dzielnicy, 27 września.
Poniższe informacje dotyczą (wskaż prawidłową nazwę oddziału) *
Nazwa batalionu pochodzi od pseudonimu hm. Tadeusza Zawadzkiego, pierwszego dowódcy oddziału. Jednostka wywodziła się z Grup Szturmowych Szarych Szeregów i wchodziła w skład elitarnych jednostek „Kedywu” Komendy Głównej AK. W czasie Powstania batalionem dowodził kpt. Ryszard Białous „Jerzy”. Oddział dzielił się wtedy na trzy kompanie: 1. -„Maciek”, 2. - „Rudy”, 3. - „Giewont”, liczące w sumie ponad czterystu żołnierzy. Batalion - w składzie Zgrupowania „Radosław” przeszedł najcięższy szlak bojowy Powstania, walcząc na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Po jego upadku „powstańcy” przedostali się kanałami na Mokotów, a po kapitulacji tej dzielnicy - do Śródmieścia. Nieliczna grupa, z kpt. „Jerzym” na czele, zaryzykowała przejście naziemne do Śródmieścia Południe.
Poniższe informacje dotyczą (wskaż prawidłową nazwę oddziału) *
Zgrupowanie zorganizowano z oddziałów „Kedywu” Komendy Głównej AK.Jego dowódcą był ppłk Jan Mazurkiewicz „Radosław”. Przed Godziną „W”  zgrupowanie zostało rozmieszczone na terenie Woli, w rejonie cmentarzy, skąd po zaciętych walkach przeszło na Stare Miasto, wchodząc w skład Grupy „Północ”. Po upadku Starówki „Radosław” walczył na Czerniakowie. Pozostałości zgrupowania wycofały się następnie kanałami na Mokotów; część rannych ewakuowano na Pragę. Pod koniec września ok. stu dwudziestu pozostałych przy życiu żołnierzy przeszło kanałami do Śródmieścia.
Poniższe informacje dotyczą (wskaż prawidłową nazwę oddziału) *
Batalion powstał w marcu 1944 roku, nazwą nawiązując do tradycji 4. Pułku Piechoty Liniowej. Składał się z trzech kompanii, na których czele stanął  kpt. Lech Kobyliński „Konrad”. Żołnierze wchodzącego w skład Armii Ludowej oddziału wywodzili się z komunistycznego Związku Walki Młodych i Milicji Robotniczej PPS. W czasie Powstania działali początkowo w rozproszeniu: na Woli, w Śródmieściu i na Starym Mieście. Po tygodniu skoncentrowali się na Starym Mieście, gdzie wzmocniony przez ochotników oddział liczył już ok. czterystu żołnierzy. Weszli oni w skład Zgrupowania „Róg”, walcząc m.in. o Dworzec Gdański i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Po upadku Starówki większość oddziału przeszła kanałami na Żoliborz, skąd części z nich udało się przedostać do Puszczy Kampinoskiej.  Pozostali wycofali się do Śródmieścia Południe.
Wskaż dokładną datę „Akcji pod Arsenałem” *
Uporządkuj nazwy organizacji wg kolejności powstania: *
pierwsza
druga
Związek Walki Zbrojnej
Armia Krajowa
Wybierz z listy imię i nazwisko opisywanej postaci *
Ps. „Rudy”,  Od marca 1941 r. w Szarych Szeregach. Aresztowany nad ranem 23 marca 1943 r., osadzony na Pawiaku, przesłuchiwany i torturowany w siedzibie gestapo w al. Szucha. Odbity podczas przewożenia karetką więzienną z al. Szucha na Pawiak wraz z 24 więźniami przez oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów Chorągwi Warszawskiej w słynnej akcji pod Arsenałem. Zmarł cztery dni później.
Wybierz z listy imię i nazwisko opisywanej postaci *
Ps. „Alek”. Uczestnik akcji Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. Wsławił się zdjęciem tablicy z niemieckim napisem z pomnika Kopernika w Warszawie w nocy z 11 na 12 lutego 1942 r.
Wybierz z listy imię i nazwisko opisywanej postaci *
W lipcu 1943 r. rozpoczął działalność konspiracyjną w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów. Był w kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”, pod pseudonimem „Krzysztof Zieliński”. Poległ 4 sierpnia 1944 r. na stanowisku bojowym w Pałacu Blanka przy placu Teatralnym.
Wybierz z listy imię i nazwisko opisywanej postaci *
Ps. „Zośka” Brał udział i dowodził w wielu akcjach bojowych np. w akcji „Arsenał”. Poległ 20 sierpnia 1943 r. w ataku na strażnicę Grenzschutzu (posterunek niemieckiej straży granicznej) koło Wyszkowa.
Wybierz prawidłowe zakończenie zdania: *
W latach 40-tych XX w. powstańcy warszawscy byli:
Znak Polski Walczącej
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy