Request edit access
Zapisy na Kurs Ceremoniarza

Serdecznie zapraszamy na Kurs Ceremoniarza archidiecezji katowickiej. Będzie się składał zarówno z teorii jak i z praktyki. Kurs będzie odbywał się w soboty (mniej więcej raz na kwartał) w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Uzupełnieniem teorii, będą asysty w katedrze lub innych miejscach diecezji. Szczególną praktykę, ale i pogłębienie duchowości zaplanowano na czas rekolekcji wakacyjnych, połączonych z ćwiczeniami praktycznymi, w II połowie sierpnia 2018 r. Kurs zakończy się uroczystym błogosławieństwem przez ks. Arcybiskupa i włączeniem do grona ceremoniarzy Archidiecezji Katowickiej.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby być ceremoniarzem?

Kandydat na ceremoniarza powinien:

- sumiennie wypełniać swoje obowiązki w parafii, służąc przy ołtarzu minimum 3 lata,

- mieć ukończony kurs lektora w swoim dekanacie lub podczas rekolekcji wakacyjnych

- przed rozpoczęciem kursu uczestniczyć w rekolekcjach wakacyjnych organizowanych przez Duszpasterstwo Ministrantów lub Ruch Światło - Życie

- być po III klasie gimnazjum i po przyjęciu Sakramentu Bierzmowania

- mieć odpowiedni poziom intelektualny pozwalający na opanowanie wiadomości

- w odpowiednim czasie przedstawić zgodę z parafii na pełnienie tej posługi.

Ceremoniarzem, może zostać ministrant, który potrafi pracować i posługiwać we wspólnocie, cieszy się autorytetem w grupie. Powinien być obdarzony charyzmatem kierowania większym zespołem ludzi, pełnić rolę swoistego lidera. Powinien znać przepisy liturgiczne i nieustannie się dokształcać. Z racji wykonywanej funkcji powinien wysoko cenić życie chrześcijańskie, wiarę, moralność i wierność wobec Magisterium Kościoła. Ceremoniarzem nie może być osoba sprawiająca trudności wychowawcze i będąca negatywnym przykładem dla młodszych ministrantów.

Jakie zadania ma ceremoniarz?

W Caeremoniale Episcoporum czytamy o dwóch głównych zadaniach ceremoniarza: najpierw ma przygotować liturgię, a następnie pokierować jej przebiegiem.
Kurs ma na celu przygotować lektorów do właściwego wypełnienia tych zadań. Dlatego będzie stawiany nacisk na przygotowanie liturgii (zwłaszcza niedzielnej i świątecznej), umiejętne kierowanie ceremoniami liturgicznymi w parafii oraz w przewodzeniu grupom ministranckim posługującym przy ołtarzu. Program kursu będzie zawierał zagadnienia z liturgiki (rok liturgiczny, formularze mszalne, kolory, szaty itp.), zasady poprawnego wykonywania poszczególnych funkcji liturgicznych, zgodnie z OWMR. Zostaną także dokładnie omówione ceremonie Triduum Paschalnego.

Każda sesja będzie kończyła się zadaniem do samodzielnego przepracowania, a rozpoczynała sprawdzeniem opanowanych zagadnień.


Terminy i zgłoszenia

Zgłoszenia na kurs ceremoniarza będą trwały od 1 do ostatniego października br. lub do wyczerpania miejsc za pomocą formularza na stronie Duszpasterstwa Ministrantów www.dmak.info

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 2 grudnia o 10.00 w parafii MB Piekarskiej w Katowicach na Osiedlu Tysiąclecia. Na pierwszym spotkaniu zostaną podane pozostałe terminy i miejsca spotkań..

Email address
Imię
Your answer
Nazwisko
Your answer
Data urodzenia
MM
/
DD
/
YYYY
Miejsce urodzenia
Your answer
Adres zamieszkania
Your answer
Telefon kontaktowy
Your answer
E -mail
Your answer
Nazwa parafii
Your answer
Imię i nazwisko ks. Opiekuna
Your answer
Lata służby przy ołtarzu
Your answer
Please complete the captcha before submitting the form.
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms