Resilience Thessaloniki
- Τι σημαίνει ο όρος «Αστική Ανθεκτικότητα»;
Αστική Ανθεκτικότητα είναι η ικανότητα κατοίκων, κοινοτήτων, θεσμών, επιχειρήσεων και δομών μιας πόλης να επιβιώνουν, να προσαρμόζονται και να εξελίσσονται ανεξάρτητα από τις χρόνιες πιέσεις και τις καταστάσεις έκτακτης ανάγκης που τυχόν αντιμετωπίζουν.
- Η συμμετοχή της Θεσσαλονίκης στο πρόγραμμα 100 Resilient Cities pioneered by the Rockefeller Foundation.
Η πρωτοβουλία του 100RC προωθεί τη δικτύωση και την επικοινωνία μεταξύ πόλεων ανά τον κόσμο αλλά και μεταξύ πόλεων και ειδημόνων παγκόσμιου βεληνεκούς, στοχεύοντας στην ανταλλαγή τεχνογνωσίας, εμπειρίας και καλών πρακτικών. Μέχρι σήμερα 66 πόλεις του κόσμου, όπως το Παρίσι, το Ρότερνταμ, το Μεντεγίν, το Σαν Φρανσίσκο, αποτελούν μέλη των “100 Ανθεκτικών Πόλεων”. Η συμμετοχή της Θεσσαλονίκης στο δίκτυο αυτό αποτελεί μια μοναδική ευκαιρία για τη συγκρότηση και υλοποίηση ενός συνεκτικού και ρεαλιστικού στρατηγικού σχεδιασμού της πόλης. Σκοπός του σχεδιασμού είναι η μεθοδική διαχείριση των ποικίλων προκλήσεων τις οποίες καλείται να αντιμετωπίσει η πόλη σήμερα αλλά και στο προσεχές μέλλον και κατ’ επέκταση η μετατροπή της Θεσσαλονίκης σε μία σύγχρονη ανθεκτική πόλη που προάγει την ευημερία των πολιτών της.
Το πρόγραμμα Resilient Thessaloniki θέτει ως απαραίτητη προϋπόθεση για τη συγκρότηση ενός ουσιαστικού στρατηγικού σχεδιασμού, την άμεση συνεργασία της πόλης με την κοινωνία πολιτών, τις τοπικές επιχειρήσεις και φορείς.
- ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ
Το γραφείο Αστικής Ανθεκτικότητας "Resilience Thessaloniki" του Δήμου Θεσσαλονίκης ξεκινάει την αποτύπωση της εικόνας της πόλης και ζητά την άποψη των πολιτών. Παρακαλούμε συμπληρώστε το παρακάτω ερωτηματολόγιο.
Χρόνος συμπλήρωσης: 6’