Request edit access
1990. gada 4. maijs
Aicinām pārbaudīt un papildināt savas zināšanas par Latvijas Republikai tik nozīmīgo datumu - 1990. gada 4.maiju.
Šogad aprit 30 gadi, kopš 1990. gada 4. maijā Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma Deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, sauktu arī par 4. maija neatkarības deklarāciju.
Dainis Īvāns, pirmais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs, ir teicis: “4. maijs ir atgūtās Latvijas galvenā vērtība. Par spīti tam, ka neviens gaišreģis mums nevarēja solīt, kas notiks tālāk un kā notiks tālāk. 4. maijs nav pagātne, bet gan nākotne, uz kuru vēl ejam. Brīvību nedāvina”.

Paldies par izrādīto interesi un atsaucību!

Visi izmantotie fotomateriāli ir LNVM krājums.
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Email *
Vārds *
E-pasts *
1. 1990. gada ________ notika Latvijas PSR Augstākās padomes vēlēšanas, kurās ievēlētie deputāti 4. maijā balsoja par deklarācijas „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” pieņemšanu.
1 point
Captionless Image
2. 1990. gada 22. martā Dzirnavu ielā 63 Rīgā notika pirmā deklarācijas darba grupas tikšanās, kurā piedalījās pieci dalībnieki - Vilnis Eglājs, Romāns Apsītis, Valdis Birkavs, Egils Levits un ________.
1 point
3. 1990. gada 30. martā šajā vietā Cēsu rajonā notika konfidenciāla Latvijas Tautas frontes valdes sēde, kuras laikā LTF tikās ar Pasaules Brīvo latviešu apvienības pārstāvjiem. Kā sauc šo vietu?
1 point
4. Jurists Egils Levits ir viens no deklarācijas „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” koncepcijas autoriem. Padomju varas iestādes, uzskatot viņu par režīmam kaitīgu, 1990. gada 30. aprīlī lidostā “Rīga” apcietināja un izsūtīja no PSRS. Uz kuru valsti izsūtīja E. Levitu?
1 point
5. Deklarācijas „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” tulkojuma angļu valodā rediģēšanu veica ASV dzimis un audzis latvietis, kurš šobrīd ir žurnāla “IR” komentētājs. Kā viņu sauc?
1 point
6. Kurā datumā Latvijas PSR Augstākās padomes jaunais sasaukums sanāca uz pirmās sesijas pirmo sēdi?
1 point
7. 1990. gada 4. maijā vakara sēde, kuras laikā notika debates par deklarācijas projektu, sākās plkst. 15:00. Cikos sākās balsošana par deklarāciju „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”?
1 point
Captionless Image
8. Kuras kaimiņvalsts Augstākās padomes priekšsēdētājs Vītauts Landsberģis bija uzaicināts novērot deklarācijas „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” apspriešanu un balsošanu?
1 point
Captionless Image
9. Latvijas PSR Augstākās padomes deputāts pirms balsojuma par deklarāciju teica: “Mēs vēl elpojam, šī ir mūsu pēdējā iespēja izdzīvot, un mēs to izmantosim. Tāpēc mēs pieprasām neatkarību Latvijai, Lietuvai, Igaunijai, Krievijai, Gruzijai, Ukrainai — visām valstīm, kur jāaizsargā cilvēka dzīvība, lai tā būtu svēta un neaizskarama”. Kuram pieder šie vārdi?
1 point
10. Debates pirms balsojuma par deklarāciju „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” noslēdza Latvijas PSR Augstākās padomes deputāts _______ Vulfsons, sakot, ka tauta šo deklarāciju gaidīja 50 gadus.
1 point
11. Deklarācijas „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” pieņemšanai bija nepieciešamas 132 balsis. Ar cik balsu pārsvaru dokuments tika pieņemts?
1 point
12. Neatkarības atbalstītāji, lai radio klausītos balsošanas gaitu par deklarāciju „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, bija sapulcējušies arī Jēkaba ielā. Kā šo ielu dēvēja laika posmā no 1948. gada līdz 1989. gadam?
1 point
Captionless Image
13. Kādu dziesmu uzreiz pēc deklarācijas „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” pieņemšanas dziedāja cilvēki pie Augstākās padomes ēkas un deklarāciju atbalstījušie deputāti?
1 point
14. Pēc deklarācijas pieņemšanas uz Latvijas Tautas frontes rīkoto manifestāciju Daugavmalā bija sanākuši vairāk nekā 100 tūkstoši cilvēku. Plīvoja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas karogi. Tribīnē bija pulcējušies Augstākās padomes deputāti; aiz viņu muguras ar audeklu atradās aizklāts bareljefs. Kas bija attēlots uz šī bareljefa?
1 point
Captionless Image
15. Ar deklarācijas „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” pieņemšanu daļēji tika atjaunota ________ 15. februārī pieņemtās Latvijas Republikas Satversmes darbība.
1 point
A copy of your responses will be emailed to the address you provided.
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
reCAPTCHA
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy