Konkurs "1945. Koniec wojny"


Na odpowiedzi uczestników czekamy do 15 czerwca br. (środa), do godz. 23.59.

Sign in to Google to save your progress. Learn more
Pytanie konkursowe
Koniec II wojny światowej, to czas ostrej, politycznej rozgrywki między aliantami. Gen. Charles de Gaulle, premier nowego rządu francuskiego, drogę do przywrócenia powojennej Francji jej mocarstwowej pozycji, widział także w działaniach o znaczeniu symbolicznym. Doskonałą okazją do zademonstrowania tych ambicji, były akty kapitulacyjne sił zbrojnych III Rzeszy w maju 1945 roku.

7 maja we francuskim mieście Reims, w kwaterze głównodowodzącego siłami alianckimi gen. Dwighta D. Eisenhowera, kapitulację złożył gen. Alferd Jodl, szef sztabu Wehrmachtu. Zaledwie w roli przedstawiciela gospodarzy i świadka, wystąpił gen. Francois Sevez, nikomu bliżej we Francji nie znany. Gdy Stalin kategorycznie zażądał, aby uroczystej kapitulacji dokonano powtórnie, tym razem w zdobytym przez Armię Czerwoną Berlinie, de Gaulle wyczuł szansę na zdobycie w grze mocarstw kilku punktów więcej.

"Wyznaczam Pana do uczestnictwa w uroczystości przyjęcia aktu kapitulacji w Berlinie. Przewiduje się, że sygnatariuszami będą generał Eisenhower oraz przedstawiciel dowództwa rosyjskiego. Pan podpisze jako świadek. Będzie Pan domagał się roli równej przedstawicielowi brytyjskiemu, chyba że to on podpisze w imieniu Eisenhowera. Charles de Gaulle".
- telegram tej treści odebrał popularny nad Sekwaną generał, dowódca francuskiej 1. Armii. Wyposażony w te instrukcje, ruszył do szkoły saperów w Karlshorst, dzielnicy Berlina, gdzie 8 maja delegacja niemiecka miała podpisać powtórną kapitulację.
Od razu po przybyciu, widząc wywieszone flagi brytyjską, amerykańską i radziecką, zaczął domagać się aby w sali pojawiła się także flaga francuska, co jeden z brytyjskich oficerów skomentował sarkastycznie: „A czemu jeszcze nie chińska?” [Chińczycy byli ważnym sojusznikiem aliantów na Pacyfiku, wiążącym znaczne siły japońskie]

Widząc, że brytyjski marszałek lotnictwa, Arthur Tedder, będzie jednym z trzech przyjmujących kapitulację sygnatariuszy (obok amerykańskiego generała Carla Spaatza i marszałka Gieorgija Żukowa), wymusił także swój podpis w charakterze przyjmującego, a nie tylko świadka. Według jednych relacji, generał groził samobójstwem, według innych przekonywał, że za niezrealizowanie instrukcji rządu francuskiego czeka go w kraju stryczek. Ostatecznie pozostali sygnatariusze zgodzili się, aby przedstawiciel francuski zajął – przynajmniej protokolarnie - pozycję równą światowym mocarstwom.

Czekała go jeszcze tylko jedna gorzka pigułka, gdy przewodniczący delegacji niemieckiej, feldmarszałek Wilhelm Keitel, ironicznie skomentował jego obecność mówiąc, że Francuz powinien właściwie podpisać się po obu stronach aktu kapitulacyjnego. Nie wiadomo, czy Keitel miał na myśli krótką służbę tego generała w armii rządu Vichy (zakończoną wystąpieniem przeciwko siłom niemieckim, wkraczającym do strefy Vichy w 1942 roku, więzieniem, ucieczką i dołączeniem do Wolnych Francuzów), czy może zaciekłość, z jaką w obronie Berlina przed Sowietami walczyły złożone z nacjonalistów francuskich oddziały dywizji Waffen- SS „Charlemagne”.



Jak nazywał się ten francuski generał? (prosimy o podanie imienia i nazwiska) *
Imię i nazwisko uczestnika konkursu *
Adres e-mail do kontaktu *
Preferowana nagroda *
Regulamin konkursu "1945. Koniec wojny"
1. Organizatorem Konkursu "1945. Koniec wojny" (dalej „Konkurs”) jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (dalej „Muzeum”) z siedzibą w Gdańsku przy ulicy Długiej 81/83, Państwowa Instytucja Kultury wpisana do państwowego rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod numerem  81/2008.
2. Niniejszy regulamin określa zasady, zakres i warunki uczestnictwa w Konkursie (dalej „Regulamin”).
3. Konkurs trwa od 10.06.2016 r., od momentu opublikowania wpisu ogłaszającego rozpoczęcie konkursu do 15.06.2016 r., do godziny 23:59.
4. Konkurs jest prowadzony na stronie Muzeum, w serwisie Facebook.com
5. Przystępując do Konkursu, uczestnik potwierdza znajomość regulaminu i akceptuje jego warunki.
6. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.
7. Jakiekolwiek złamanie punktu regulaminu dyskwalifikuje zgłoszenie uczestnika do konkursu.
8. Udział w Konkursie jest bezpłatny.
9. Konkurs polega na przesłaniu przez Uczestnika odpowiedzi na pytanie konkursowe poprzez wskazany formularz internetowy, wraz z danymi, niezbędnymi do kontaktu (imię, nazwisko, adres e-mail). Spośród uczestników, którzy udzielą prawidłowej odpowiedzi, zostaną wylosowani przez przedstawiciela Muzeum dwaj laureaci.
10. Do Konkursu może przystąpić każda osoba, zamieszkująca na terenie Polski. Uczestnicy niepełnoletni powinni mieć pisemną zgodę rodziców na udział w Konkursie. Każdy uczestnik może przesłać tylko jedno zgłoszenie.
11. Przystępując do konkursu, uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora, którym jest Muzeum, w zakresie niezbędnym do udziału w Konkursie, a także dla celów edukacyjnych i marketingowych Muzeum, w tym do informowania o projektach edukacyjnych i wydarzeniach przygotowanych przez Muzeum.
12. Laureaci Konkursu zostaną ogłoszeni w ciągu maksymalnie siedmiu dni roboczych po zakończeniu terminu nadsyłania odpowiedzi.
13. Laureaci Konkursu otrzymają od Muzeum egzemplarz gry planszowej, zgodnie ze wskazanymi preferencjami.
14. Laureat zobowiązany jest wysłać w ciągu 10 (dziesięciu) dni roboczych od ogłoszenia listy laureatów swój adres korespondencyjny oraz numer telefonu komórkowego na adres e-mail: edukacja@muzeum1939.pl
15. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za błędne wskazanie przez uczestnika adresu e-mail do korespondencji.
16. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za niemożność przekazania nagrody Laureatowi z przyczyn niezależnych od Muzeum, a zwłaszcza podania błędnego adresu wysyłki przez Laureata.
17. Nagrody wysyła Organizator do 21 (dwudziestu jeden) dni roboczych od przesłania przez Laureata danych niezbędnych do wysyłki.

Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy