Request edit access
İmza kampanyası başlat
Formu doldur, bize gönder, aşağıdaki metni belediyene yönelik çevrimiçi imza kampanyası olarak hazırlayıp sana gönderelim!

***
_______ Belediyesi’nin 2019-2024 Stratejik Planına İklim Eylem Planının Dahil Edilmesini istiyoruz

Gün geçtikçe etkisini daha fazla hissettiren insan sebepli iklim değişikliği, kentler için de büyük bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkmakta. Üstelik iklim değişikliğinin şu anki haliyle devam etmesi durumunda 2030’lu yıllarda Türkiye’de sıcaklıkların bugüne göre:

-Yıllık ortalamada 2.5˚C-4˚C arasında artması beklenmektedir.
-Yağışların, Karadeniz Bölgesi’nde %10-20 arasında artması, Güney bölgelerinde ise %30’a varan oranda düşmesi öngörülmektedir.
-Bunlara bağlı olarak su kaynaklarında ciddi oranlarda kayıplar, kuraklık ve çölleşmenin artması, tarımda verim kaybı, orman yangınlarının sayı ve etkisinde artış, biyolojik çeşitlilikte önemli kayıplar ortaya çıkacaktır. Su kıtlığı, tarım faaliyetlerinin yaygın bir şekilde yapıldığı kırsal alanlar kadar, su talepleri giderek artan kentleri de tehdit etmektedir.

Dünyamızın ve ülkemizin karşı karşıya olduğu iklim krizine karşı yerel yönetimlere de sorumluluklar düşmektedir. T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 23 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan genelge de, yerel yönetimlere iklim değişikliği sebepli afetlere karşı önlem alma sorumluluğu vermektedir. Genelge, yerel yönetimlerin “soruna yerinde ve öncelikle müdahale etme kabiliyetine ve sorumluluğuna sahip” olduğunu belirtmektedir.

Bu sebeplerle, içinde bulunduğumuz stratejik planlama sürecinde, belediye bütçesinin temelini oluşturan stratejik plan ve yıllık performans programında İKLİM başlığının yer almasını ve belediyenin, katılımcılık ilkesi yoluyla İKLİM EYLEM PLANI’nı hazırlamasını TALEP EDİYORUZ.

İsim & Soyisim *
Your answer
Email *
Your answer
Telefon
Your answer
Şayet bir kurum (stk, platform vs) adına bu imza kampanyası başvurusunda bulunuyorsan kurumunun adını ve sosyal medya hesaplarını buraya yazabilirsin
Your answer
İsmim/kurumum, imza kampanyasını başlatan olarak gözükebilir *
İklim Eylem Planı çağrısı yapmak istediğim belediye... *
Seçeneğin şayet ilçe veya belde belediyesiyse, bu belediye hangi şehirde yer alıyor?
Your answer
İklim Eylem Planı yapmasını istediğim belediyenin adı *
Your answer
Temmuz ortasında sonlanacak imza kampanyası çıktılarını belediyeme ulaştırmak için sorumluluk alabilirim *
Bize iletmek istediğin bir not varsa buraya yazabilirsin
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of 350.org. Report Abuse - Terms of Service