Zapraszamy na Noc Sów!
Przez 8 ostatnich lat Polki i Polacy… pokochali nocne spacery do lasu!
Nowe zjawisko ma miejsce każdego roku w marcu i obejmuje cały kraj.
Wszystkiemu winna jest Noc Sów.
uhu – uhu!
Jest to wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie w całej Polsce. W kwietniu 2013 roku, spotkaliśmy się po raz pierwszy w trzech miejscowościach. W 2019 roku Noc Sów zgromadziła ponad 8 tysięcy uczestników w całym kraju!!!
Podczas tych wieczornych spacerów łączymy miłośników Sów, pasjonatów Przyrody, poszukiwaczy wiedzy i tych, którzy chcą po prostu mądrze spędzić czas z rodziną. To, przede wszystkim, wydarzenie lokalnych społeczności, rodzin i Przyjaciół Przyrody.
Miejsce i czas:
Część prelekcyjno-warsztatowa: Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, ul. Akademicka 19, 20 - 033 Lublin, 21 marca, 17.00 - ok. 19.30
Część terenowa (Las Stary Gaj):
Grupa I: Zbiórka - pętla autobusowa przy ul. Granitowej w Lublinie (Os. Poręba), 21 marca, godz. 20.15 - do ok. 22.30
Grupa II: Zbiórka - pętla autobusowa przy ul. Granitowej w Lublinie (Os. Poręba), 22 marca, godz. 20.15 - do ok. 22.30
Limity osób:
Część teoretyczna, 21 marca - 150 osób
Część terenowa:
Grupa I: 21 marca - 30 osób (ok. 15 + 15) (dwie oddzielne trasy)
Grupa II: 22 marca - 30 osób (ok. 15 + 15) (dwie oddzielne trasy)
W programie:
Część prelekcyjno-warsztatowa będzie odbywać się jednocześnie w dwóch oddzielnych salach dla dorosłych i młodzieży oraz dla dzieci (wprowadziliśmy taką zmianę, aby nikt się nie nudził :) bardzo prosimy jednak o zapewnienie dzieciom opieki, np. jeden rodzic niech zostanie na części dla dorosłych, drugi - czuwa nad dzieckiem).
1. Część dla dorosłych i młodzieży: prezentacje o sowach (gatunki, głosy, biologia, badania i ochrona, sowy w kulturze), możliwość zadawania pytań ornitologom
2.Część dla dzieci: Sowi konkurs, gry i zabawy plastyczne związane z sowami, prezentacja książek, albumów i innych materiałów.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć prezentacja sprzętu ornitologicznego firmy ECOTONE - Zespół Analiz Ekologicznych (
https://www.ecotone.com.pl/) oraz gry i zabawy przygotowane przez przedstawicielkę Działu Edukacji Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Część terenowa:
Wycieczka terenowa z nasłuchiwaniem/wypatrywaniem sów razem z ornitologami z WBiB UMCS oraz członkami Studenckiego Koła Naukowego Biologów UMCS.
Prosimy o przybycie na wydarzenie 15 - 20 minut wcześniej w celu rejestracji i zweryfikowania danych oraz odebrania pamiątkowego dyplomu oraz dostarczenia zgody rodziców/opiekunów na udział w wydarzeniu, jeśli osoba niepełnoletnia chce uczestniczyć w nich sama.
Każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do przestrzegania Regulaminu Nocy Sów oraz do zachowania bezpieczeństwa swojego i innych uczestników, a podczas wycieczki terenowej do zachowywania się zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony przyrody.
Regulamin Nocy Sów:
https://nocsow.pl/wp-content/uploads/2020/02/Regulamin-wydarzenia-NOC-S%C3%93W-2020.pdfUzyskane dane osobowe będą wykorzystane wyłącznie do celów organizacyjnych wydarzenia "Noc Sów 2019" na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS, a wprowadzający je wyrażają na to zgodę.
Co warto wziąć ze sobą?
Część teoretyczna:
1. Coś do notowania
2. Przybory do pisania dla dzieci
Część terenowa:
1.Ciepłe ubranie i odpowiednie obuwie
2.Latarkę
3.Ciepły napój oraz niewielki posiłek
Pomysłodawcą i Koordynatorem Ogólnopolskim Nocy Sów jest stowarzyszenie Ptaki Polskie - jestem na pTAK!.
Link do głównego wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/1552717841560072/Link do wydarzenia lokalnego:
https://www.facebook.com/events/518590415721234/Organizatorzy na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS:
Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS,
https://www.facebook.com/SKNBUMCS/Koordynator "Nocy Sów 2020" na WBiB: mgr Michał Zembrzycki, Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody,
michal.zembrzycki@umcs.pl