Request edit access
Yahşibey Tasarım Çalışmaları — 2019 — Nevzat Sayın
Emre Senan Tasarım Vakfı'nda 15-30 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan çalışma için başvurularınızı bu form üzerinden 29 Nisan Pazartesi gününe kadar yapmanızı rica ediyoruz. Portfolyoların CV'nizi içermesine ve mail, telefon gibi bilgilerinizi içermesini bekliyoruz.*

Önceki çalışmaların tamamını incelemek için lütfen Yahşibey Tasarım Çalışmaları'nın web sitesine göz atabilirsiniz:

http://yahsiworkshops.com/tasarim-calismalari

Sorularınız için dilarasezgin@nsmh.com adresine mail atabilirsiniz.

* Makul bir boyut olan 10 mb'ı geçmemenizi rica ediyoruz.

Email address *
Yahşibey Mimari Tasarım Çalışmaları için Çağrı
“Büyükşehir yasası” ile köyler kentin mahalleleri haline getirilip, kentin imar kurallarıyla yapılandırılmaya çalışılırken köylerin ‘köy olma nitelikleri’ de yok olmaya yüz tuttu. Kendine has nitelikleriyle kendilerine özgü yaşama, yapma alışkanlıkları olan köylüler değişen koşullara nasıl uyum sağlayacaklarını düşünedursunlar, “taşımalı eğitim” denilen tuhaf, toptancı eğitim anlayışıyla köy okulları işlevsiz kaldı ve köylerin kimsesiz kalmasında bu kararın büyük payı oldu.

Giderek ıssızlaşan köylerin sesi soluğu kesilen yapıları olan ilkokulların hemen hepsi bomboş duruyor ve giderek modern zamanların kırsal kesim harabelerine dönüşüyor. Kullanılmayan, boşaltılan yapıların küstüğü söylenir. Bu yapı bir ilköğretim okulu olduğunda küskünlüğü daha da artıyor olmalı.

Mimarlık çalışmalarımızı sürdürdüğümüz Yahşibey, İzmir’in Dikili ilçesinin 25 köyünden biri ve her iki okul yapısı da terkedilmiş durumda. Diğer köylerin de durumu aynı. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz Yahşibey çalışmalarında farklı çalışmalarımızın yanı sıra her iki okul için de yeni kullanım önerileri üzerinde de çalıştık ama bu kez sadece artık okul olarak kullanılmayan bu terk edilmiş okul yapılarına odaklanmak istiyoruz.

Bu istek, Bizim Çocuklar Derneği ile Emre Senan görüşmelerinden çıktı ve sonra bu görüşmelere konu ile ilgili 2012 yılından beri “Atıl Köy Okulları” isimli bir proje yürüten Herkes İçin Mimarlık Derneği de katıldı. Birkaç gün önce yaptığımız ortak bir toplantıda bu yapıların yine çocuklar için kullanılması üzerine konuştuk ve bu konuda çalışmaya karar verdik. Bu dönem asıl meselemiz bu olacak.

Ama her dönem olduğu gibi, bu dönem çalışması içinde de gelenek, zanaatkarlık, teknoloji, yerellik, iklim, antikite, göç, komşuluk, paylaşım, karmaşıklık, basitlik, kutlamalar, törenler, mimarlı ve mimarsız mimarlıklar gibi konular üzerinde tartışıp konuşabileceğiz.

Dikili köylerini görüp çalışmalarımızın hem kendine has hem de başka köyler için model oluşturulabilecek yönlerini bulup, anlamaya çalışacağız. Anlamaya çalışırken zihnimizi açmak için hemen yakınımızdaki Bergama ve Aigai antik kentlerini görmemek olmaz çünkü ileri doğru yaşasak bile geriye doğru bakarak anlıyoruz.

Dönemin sonunda Yahşibey Okulları için geliştirdiğimiz öneriler doğrudan çalıştığımız köy için olmakla birlikte dolaylı olarak başka köyler için de ipuçları taşıyor olacak. Gerçekleşmeye çok yakın duran bu dönemin mimari tasarım çalışmasında görüşmek üzere.

— Nevzat Sayın

Ad-Soyad: *
Telefon: *
Üniversite: *
Email adresi: *
Bulunduğunuz sınıf *
CV'nizi de içeren PDF formatındaki portfolyo: *
Required
Notunuz:
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
reCAPTCHA
This content is neither created nor endorsed by Google. - Terms of Service