Request edit access
Kvíz pre skutočných znalcov literatúry
Spoznáte dielo podľa úvodných viet?
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Koncom novembra, keď trocha poľavila zima, uháňal vlak Petrohradsko-varšavskej dráhy okolo deviatej ráno plnou parou k Petrohradu. Bolo tak sychravo a hmlisto, že sa ledva rozvidnelo.
1 point
Clear selection
S Deanom som sa spoznal krátko nato, ako sa nám so ženou rozpadlo manželstvo. Práve som sa vylízal z vážnej choroby, o ktorej sa tu nejdem rozširovať, a keď, tak hádam len toľko, že mala čo robiť s tým nešťastným, otravným rozvodom a s mojím pocitom, že všetko je mŕtve, stojatá voda.
1 point
Clear selection
Zdola, od dlážky sa naskytuje pohľad na pár špicatých čiernych čižmičiek, z ktorých jedna sa nepokojne pomykáva, hneď nad nimi na sukňu slivkovej farby, siahajúcu od členkov až po blúzku, a ešte vyššie na mladú okrúhlu tvár, ku ktorej patrí hlas v neprestajne sa meniacich tóninách, keď šteboce do telefónu na stene s jednou z dvoch sestier, čo bude tuším robiť až do smrti, až sa zvuky ich hlasov postupne odlúčia od slúchadla a zaniknú vo vzduchu.
1 point
Clear selection
Volám sa Eva, to znamená život, tak to bolo napísané v knihe, v ktorej mama pre mňa hľadala meno. Narodila som sa v najzadnejšej izbe pochmúrneho domu a vyrástla som medzi starým nábytkom, latinskými knihami a ľudskými múmiami, ale to všetko na mňa bovieako nezapôsobilo, nestala som sa trudomyseľnou, pretože som prišla na svet so závanom pralesa v pamäti.
1 point
Clear selection
Amerigo Bonasera sedel v sieni 3. newyorského trestného súdu a čakal na spravodlivosť; na pomstu mužom, ktorí tak surovo ublížili jeho dcére, ktorí sa ju pokúsili zneuctiť.
1 point
Clear selection
Umriem, a toľko toho o mne nahovoria, že napokon nikto nebude vedieť, aká som v skutočnosti bola.
1 point
Clear selection
Na Grimone v západných šérach bývali pred niekoľkými rokmi muž a žena, ktorí sa od seba veľmi líšili.
1 point
Clear selection
Bolo krásne ráno na konci novembra. V noci mierne snežilo, čerstvého snehu pripadlo však nanajvýš tak na tri prsty.
1 point
Clear selection
V ten deň sa pre nečas vôbec nedalo ísť na vychádzku. Ráno sme sa síce hodinu túlali po záhrade medzi opŕchnutými krasmi, avšak po obede - keď neboli hostia, obedovala pani Reedová zavčasu - studený zimný vietor prihnal tmavé húľavy a hustý dážď, takže na vychádzku sa už nedalo ani pomyslieť.
1 point
Clear selection
Vznášal sa vo vani, nahý, s otvorenými očami, ako mŕtvy. Takto ho našiel verný sluha José Palacios. Komorník vedel, že spôsoby rozjímania jeho pána sú všelijaké, ale tentoraz vyzeral tak apaticky a preduchovnene, ani čo by už nebol na tomto svete.
1 point
Clear selection
Naša epocha je svojou podstatou tragická, a tak ju nechceme tragicky brať. Nastala katastrofa, stojíme uprostred zrúcanín, začíname si stavať nové malé obydlia, snovať nové malé nádeje.
1 point
Clear selection
Toto všetko sa viac-menej odohralo. Aspoň partie z vojny sú vcelku pravdivé. Poznal som istého chlapíka, ktorého v Drážďanoch naozaj zastrelili za to, že si vzal cudzí čajník.
1 point
Clear selection
Mohol by som začať kdekoľvek a odkiaľkoľvek, ale pretože všetko, o čom bude ďalej reč, sa bude odohrávať stále na jednom a tom istom mieste, v mojom rodnom meste, kde som, začínajúc mojím narodením, prežil veľkú časť svojho života, vezmem si ako východiskový bod jedno z miest na železničnej trati Pardubice - Liberec.
1 point
Clear selection
- Ako sa ti páči nová dvojica? - Piet a Angela Hanemovci sa vyzliekli. Spálňu mali v nízkej miestnosti, zariadenú v koloniálnom štýle. Drevené obkladanie bolo natreté špinavobielou farbou, ktorá sa v reči odborníkov volala vaječná škrupina. Do okien sa tlačila chladná jarná noc.
1 point
Clear selection
Submit
Clear form
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy