Request edit access
Hayvan Özgürlüğü Kolektifi'ne Katıl
Hayvan özgürlüğü kolektifi nedir?
Hayvan özgürlüğü kolektifi hak temelli bir özgürlük ve eşitlik mücadelesi verir.
Hayvan hakları özelinde hak temelli yaklaşımın kuşkusuz asgari koşulu vegan olmaktır. Hayvan özgürlüğü kolektifi veganlığı yaymak için bir araya gelmiş vegan aktivistlerin oluşturduğu bir yapıdır.
Bütünleşik özgürlük ve eşitlik mücadelesini savunur.
Tüm bu nedenlerle ayrımcılık (türcülük, sınıfçılık, yaşçılık, ırkçılık ableizm, cinsiyetçilik, lgbti+ fobi vb.) karşıtı, antikapitalist bir politikayı savunur.
Hayvan hakları alanında yaşanan politik tutarsızlıklar, teorinin pratiğin önüne geçmesi, etik bakımdan veganlığa gidilen süreçte diğer ayrımcılıkların gözardı edilmesi, veganlığın başka bir dünya kurmak için araç olmaktan yegane amaca dönüşmesi, kimlik politikalarının ayrışması sonucunda yaşanan politik parçalanmalar sonucunda hayvan özgürlüğü kolektifini kurma ihtiyacı ortaya çıkmıştır.
Hayvan özgürlüğü kolektifi durum tahlili yaparak hayvan hakları alanında taktiksel politikalar geliştirmeye çalışır.
Refahçı politikalara karşı çıkar.
Hayvanların mal olarak gösterildiği şiddet görsellerinin yaygınlaştırılmasına riskleri nedeniyle mesafelidir.  Buna alternatif olarak hayvanların birey olduklarını vurgulayan görsel malzemelerin kullanılmasını destekler.
Ayrımcılık karşıtı olduğu iddiasında olan kolektif, ezilenlerin yanında yer almanın zorunluluğunu bilir. Türcülük karşıtı olması nedeniyle sadece köleleştirilmiş hayvanların değil ayrımcılıklar nedeniyle öldürülen, işkence gören, şiddetin her türlüsüne maruz kalan insanların da yanında yer alır.
Şehirlerarası bir ağ biçiminde örgütlenen Hayvan Özgürlüğü Kolektifi ; Türkiye’de devrimci vegan bir perspektif geliştirmek üzere ayrımcılık karşıtı veganların inisiyatifi ile kurulmuştur. İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Muğla, Adana ve Mersin şehirlerinde aktif olarak örgütlenen kolektif ayrımcılık karşıtı tüm veganlara açıktır.
İnsan ve insan harici hayvanların özgürlük ve eşitlik mücadelesinde sen de bize katıl! Sınıfsız, sınırsız, özgür ve vegan bir dünya hayalini gel; beraber büyütelim.
Sign in to Google to save your progress. Learn more
İsim-Soyad *
Şehir *
Cep Telefonu *
Meslek *
e-posta adresi
Vegan mısın? *
Neler Yapabilirsin?
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy