Αγαπητοί συνάδελφοι,
με την συμπλήρωση της παρούσας αίτησης δηλώνετε συμμετοχή στο Δίκτυο Ελληνικών Βιβλιοθηκών που αναπτύσσει η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος. Τα στοιχεία που κατατίθενται θα αξιοποιηθούν για την ανάπτυξη της ιστοσελίδας
network.nlg.gr η οποία φιλοξενεί δράσεις εκπαίδευσης και συνεργασίας στον χώρο των βιβλιοθηκών σε όλη την Ελλάδα.
Είναι εξαιρετικά σημαντικό τα στοιχεία να εισάγονται σωστά, με πεζά (μικρά) γράμματα, χωρίς ορθογραφικά ή άλλα λάθη και χωρίς άσκοπη χρήση κεφαλαίων γραμμάτων, έτσι ώστε να αναρτηθούν αυτόματα στον διαδραστικό χάρτη της ιστοσελίδας και να είναι κατατοπιστικά για τον κάθε χρήστη.
Η φόρμα αυτή θα πρέπει να συμπληρωθεί ξεχωριστά για κάθε φυσικό χώρο βιβλιοθήκης, δηλαδή για κάθε παράρτημα που υπάγεται σε κεντρική βιβλιοθήκη. Εφόσον η βιβλιοθήκη σας συμμετέχει στην Καλοκαιρινή Εκστρατεία Ανάγνωσης και Δημιουργικότητας, δεν χρειάζεται κάποια επιπλέον έγκριση από την προϊστάμενη αρχή σας.
Εφόσον η αίτηση εγκριθεί από την ΕΒΕ, θα ενημερωθείτε σχετικά και η βιβλιοθήκη σας θα εμφανίζεται στην ιστοσελίδα του Δικτύου Ελληνικών Βιβλιοθηκών.
Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία!