Request edit access
Тест на определение уровня C1
Пройдите тест продвинутого уровня по турецкому языку. В данном тесте представлены вопросы по следующим грамматическим темам: усиление значения, деепричастие оборота образа действия, придаточные предложения, сложно-подчиненные придаточные предложения, сложные предлоги, порядок слов в предложениях с несколькими обстоятельствами.
Имя *
Your answer
Телефон *
Your answer
E-mail *
Your answer
1. Türkiye’ye gelmeden önce bir fikir sahibi olmak için biraz araştırma yap... . Bu sayede biraz önbilgim oldu.
1 point
2. Daha bir saat önce “Ders çalışmalıyım.” diye sızlan... . Şimdi oturmuş internette sohbet ediyorsun.
1 point
3. Baksana her yer dolmuş. Oturacak tek bir yer bile yok. Keşke evden çok daha erken çık... .
1 point
4. Önceleri burayı pek sevmemiştim, ama zaman geç... . Burada yaşamaya alıştım.
1 point
5. İlk bakığta biraz burnu havadaymış gibi görünür, ama onu tanı...... aslında öyle olmadığını anlayacaksın.
1 point
6. Antalya ili, tarihi eserleriyle ol...... doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir.
1 point
7. Bu paragrafta yazar düşünceyi geliştirmek için tanımlama yolunu kullan...... örneklendirmeyi de kullanmış.Tartışma; yalnız iki insanın veya iki grubun anlaşması için değil, gerçeklerin ortaya çıkmasıiçin de gereklidir. Ünlü bir yazarımız gerçeğin, fikirlerin çarpışmasından doğacağını söylemiştir. Öyleyse tartışmayı nasıl yapmalıyız? Bundan 4200 yıl önce bir Mısır kralı oğluna, hayattabaşarılı olmak istiyorsa karşısındaki insanın fikrine saygı göstermesi gerektiğini söylemiş. Kısacası, tartışırken “şüphesiz, imkanı yok” gibi sözler yerine “belki, mümkündür, sanırım” gibisözleri tercih etmeliyiz. Çünkü başladıktan sonra, bir küçük “fakat” veya “ancak” sözcükleriyledüşüncemizi açıklayabilir ve hiç bir şey de kaybetmeyiz. Bu şekilde karşımızdaki kişiningururunu okşayarak kendi fikrimizde ısrar etmediğimizi gösterir ve onun da bizim gibi davranmasını sağlayabiliriz.
1 point
8. Tartışmayı nasıl yapmalıyız?
1 point
9. İyi bir tartışma sonucunda ne olur?
1 point
10. Renksiz bir yaşam düşünemiyorum. Benim yaşamımda daima renkler olmalı. Ben örneğin, duvarları beyaz bir evde de yaşayamam. Benim salonumun iki duvarı mor, bir duvarı yeşildir. Benim hayatımda mutlaka renk olmalıdır. Yalnızca üzerimde değil, çevremde de olmalı ve bu renkler birbirine gönderme yapmalı, bazen zıt olsa bile aynı şeyleri devam ettirmeli. Oldum olası renk üzerinde kafa yormuşumdur. Bu yüzden de resim sanatına ve resim tarihine yöneldim.Yazar duvarları beyaz bir evde niçin yaşayamaz?
1 point
11. Renklerin özelliği ne olmalıdır?
1 point
12. Metinde hangisine değinilmemiştir?
1 point
13. Okuma alışkanlığı, çocuğa zorla kazandırılabilecek bir alışkanlık değildir. Çocuk, okuma alışkanlığını ancak okuyan bir çevre içinde büyürse kazanabilir. Bu nedenle de anne ve babaların okuma konusunda çocuğa baskı yapmalarını çok anlamsız buluyorum. Çocuk çevresinde gazete, kitap, dergi okuyan yetişkinler göremiyorsa niçin okusun? Metinde anlatılmak istenen yargı hangisinde verilmiştir?
1 point
14. Ev arkadaşım öyle sağlıklı besleniyor ki ben de onunla yaşamaya başladığımdan beri çok dengeli beslen...... ol...... .
1 point
15. Yarın akşam bu saatlerde otele var...... , valizlerimizi yerleştir...... ol...... .
1 point
16. Otobüs öyle kalabalıktı ki bir ara havasızlıktan bayıl...... .
1 point
17. Nasıl olduğunu anlamadı. Ben yolda giderken kadın birden arabanın önüne at...... .
1 point
18. Ülkeler arasında yıllardır sür...... anlaşmazlıklar savaşları doğuruyor.
1 point
19. Üzümün şarap olma yolculuğunun başlangıcı olan hasat, bir doğumu simgeler. fiarabın tat ve kokularını doğrudan etkileyen hasat zamanı kararı, şaraphanelerin önem verdiği konulardan biridir. Bu hassas dönem geleneksel olarak ağustos, eylül ve ekim olarak bilinse de sene boyunca her ay dünyanın bir köşesinde bağ bozumu yaşandığı fazla bilinmeyen bir gerçektir.“ Hasat zamanı” için hangisi söylenemez?
1 point
20. Hangisi tüm dünyada hasat zamanıyla ilgili doğru bir yargıdır?
1 point
21. Gelişen teknoloji sonucunda elde edilen yenilikler hayata dair her konuda kendini daha olumlu ve belirgin bir şekilde gösteriyor. Bu gelişmeler daha etkili sonuçlarla estetik dünyasına da yansıyor ve daha güzel, daha sağlıklı gözükmek isteği ile günümüz estetik dünyası adeta zamanla yarışıyor. Gelişmeler sonucunda görünümü konusunda estetiğe danışanlar konu ve sorunları hakkında günden güne daha çok bilinçleniyor. Hem dünyanın aldığı yön hem de bu anlamda değişen güzellik anlayışı ile doğallık ön plana çıkıyor. Artık bir zamanlar estetikli olmak ya da estetik yaptırmak gibi talepler yerine bilincin de artması ile estetiğin belli olmaması, yani doğal görünümler tercih ediliyor. Metinde hangisine değinilmemiştir?
1 point
22. Metinde anlatılmak isteneni bütünüyle içeren yargı hangisinde verilmiştir?
1 point
23. Henüz karar vermedim, yıl sonu eğlencesine katıl...... . Bugüne kadar hep katıldım ama çok da gerekli bir şey değil.
1 point
24. Yüz yüze konuş...... neden mesaj yazıyorsun ki? Bu şekilde anlatmak istediklerinizi tam anlamıyla ifade edemezsiniz.
1 point
25. Bu program tüm ulus...... ve yer ...... televizyon kanallarında yayınlanacaktır.
1 point
26. ...... ona bu işleri bitirmesinde yardım edeceğini söyledin, edeceksin.
1 point
27. Yüzüme bile bakmadan gitti. ...... ben onunla ilgili ne hayaller kurmuştum.
1 point
28. Gelip bize bir merhaba bile de...... kesin büyük bir sorun var.
1 point
29. Bütün gün hiçbir şey yemedin ...... şu yeni yaptığım çorbadan iç soğumadan.
1 point
30. Bu konu hakkında size ...... daha önce bilgi vermiştim. Bu yüzden şimdi üstünde fazla durmayacağım.
1 point
31. Ödemelerinizi zamanında yap……… bankadan ihtiyacınız kadar kredi alabilirsiniz.
1 point
32. Sağlığına çok dikkat et……… hastalıklardan bir türlü kurtulamıyorsun.
1 point
33. Futbolu sev……… futbol hakkındaki sohbetler fazla hoşuma gitmiyor.
1 point
34. Sürücü belgem olmasına rağmen bir gün bile araba sür……… yoktur.
1 point
35. Proje konularının belirlen……… on gün içinde grup içi görev paylaşımları yapılmış ve peyzaj çalışmalarına başlanmıştır.
1 point
36. Atlar yaklaşık 55 milyon yıldır yeryüzünde var olan canlılardır. Fakat insanoğlu attan yararlanmayı ancak 4000 yıl önce öğrenmiştir. Eski dönemlerde at bir iktidar göstergesiydi. Onlar sahipleri adına iktidarın yükünü çektikleri gibi, yeri geldiğinde iktidarlara isyan eden asilerin yükünü çektiler. Yerleşik hayata geçişle birlikte bu “özgür ruhlu köleler” güçleriyle övüldüler. Bugün ise yukarı, daha yukarı atlayan veya hızlı, daha hızlı koşan atlar takdir görüyor. Metinde atlarla ilgili olarak hangisi vurgulanmıştır?
1 point
37. Metindeki “özgür ruhlu köleler” ifadesiyle ne anlatılmak istenmektedir?
1 point
38. Bilardoyu satranca benzetirler zaman zaman. Evet, ikisi de belirli bir seviyede düşünme gücü gerektiriyor. Ama aralarında çok önemli fark bir var. Satrançta düşündüğünüz hamleyi herhangi bir kişiye oynatabilirsiniz. Oysa bilardoda düşünülenin hayata geçirilmesi ancak toplara can vererek, toplara hükmederek olur. Bu da işin spor tarafı zaten. Önce bedenimizi terbiye ediyor, terbiye ettiğimiz bedenle de topları terbiye ediyoruz. Metne göre bilardo hangi özelliğiyle satrançtan farklıdır?
1 point
39. “Topları terbiye etmek” sözüyle ne anlatılmaktadır?
1 point
40. Metinle ilgili hangisi doğrudur?
1 point
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service