Request edit access
Otevřený dopis proti kácení lesa a rozšiřování sjezdovek na Ještědu
Pokyny pro signatáře otevřeného dopisu: k Otevřenému dopisu Rodičů za klima Liberec proti kácení lesa a rozšiřování sjezdovek na Ještědu se můžete připojit vyplněním tohoto formuláře. Zároveň prosím zašlete celý text otevřeného dopisu e-mailem jako přílohu na info@skijested.cz. Do textu e-mailu napište své důvody, proč s kácením na Ještědu dopisu nesouhlasíte.. K otevřenému dopisu se může připojit i celá organizace (škola, spolek...) - v tom případě kontaktujte předsedkyni spolku Annu Kšírovou na anna.ksirova@gmail.com.
----

Čeněk Jílek – statutární ředitel
TMR Ještěd a.s.
Jablonecká 41/27
Liberec V – Kristiánov
460 05

V Liberci, 17. 8. 2020
Vážený pane řediteli,
jménem občanské iniciativy Rodiče za klima Liberec, z. s. a všech níže podepsaných občanů vyjadřujeme tímto otevřeným dopisem nesouhlas s Vaším záměrem rozšíření sjezdových tratí Ještěd podle změny ÚP č. 66.
S ohledem na aktuální klimatickou situaci považujeme kácení lesa o rozloze téměř 7 hektarů za více než nevhodné.
Z dostupných dat vyplývá, že provoz sjezdovky je značně nejistý. Nasvědčuje tomu klimatický vývoj posledních let, kdy často vidíme nedostatečné srážkové úhrny. Další problém jsou rostoucí teploty v zimním období, které často neumožňují umělé zasněžování. Pro občana tedy vyvstává otázka, proč kácet a budovat sjezdové tratě, které podle dosavadního klimatického vývoje budou v provozu jen minimálně a nejspíš jen krátce. Pravděpodobnost tohoto scénáře je relativně vysoká.
Vývoj klimatu a osobní zkušenost z posledních let ukazuje, že v případě nedostatečných srážek dojde k situaci, kdy zásoba vody pro zasněžování z nádrže Bucharka bude nedostačující jak pro novou sjezdovku, tak i pro účely, kterým slouží nyní. Využití pitné vody pro rekreaci, byť jako rezervy, je za daných okolností nepřípustné. Vzrostlý les navíc pomáhá vodu zadržovat, což je další důvod, proč je kácení na Ještědu tak problematické.
Kromě toho se obáváme ekologických a zdravotních dopadů, které s sebou přináší večerní osvětlení sjezdovky. Noční osvětlení je problematické pro řadu živočichů i rostlin.
Chápeme Vaše dlouhodobé úsilí poskytnout lidem možnost aktivní rekreace, rozumíme obchodní stránce věci. Bereme ale vážně vědce, kteří nás upozorňují na nutnost chránit životní prostředí mnohem víc než doposud.
Žádáme proto jménem spolku Rodiče za klima Liberec i všech podepsaných občanů z Liberce i jeho okolí společnost Tatra Mountain Resorts, aby od záměru kácení lesa na Ještědu a budování nové sjezdovky ustoupila.
S přáním dobrých dnů za spolek Rodiče za klima Liberec,
MUDr. Anna Kšírová
předsedkyně spolku

-----Sign in to Google to save your progress. Learn more
Email *
Jméno a příjmení *
Obec *
Místo pro poznámku, vzkaz...
Souhlasím s připojením svého jména k Otevřenému dopisu *
Chci dostávat informace o novinkách souvisejících s Otevřeným dopisem a kácením na Ještědu?
Clear selection
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy