Request edit access
SZÍNHÁZ-DRÁMA-NEVELÉS (23.) 2015. november 20-21. "MESE és DRÁMA”
A Magyar Drámapedagógiai Társaság a Marczibányi Téri Művelődési Központtal együttműködésben az idén 23. alkalommal rendezi meg módszertani hétvégéjét.

Helyszín: Budapest II. kerület, Marczibányi tér 5/A

A foglalkozások létszámkorlátosak, ezért a rendezvényen való részvétel REGISZTRÁCIÓHOZ KÖTÖTT.

A REGISZTRÁCIÓ MENETE:
A sikeres (és rövid idő alatt lebonyolítható ) regisztráció érdekében a következőket javasoljuk:
- Először célszerű a részletes programot tanulmányozni. Ebben található tartalmi információ minden egyes bemutató óráról, foglalkozásról, színházi (nevelési) előadásról. Érdemes már itt megjelölni, hogy mit választana. FIGYELEM! Az idei évben is több foglalkozás fut párhuzamosan!
- Az összes kérdés megválaszolása és a legördülő sávos kiválasztás után a "küldés" vagy „submit” gomb megnyomásával továbbítható (a rendszer visszajelzi, hogy a továbbítás megtörtént!)
- FIGYELEM: A regisztráció csak a befizetéssel együtt végleges!

A lehető legrövidebb időn belül visszaigazoljuk a regisztrációt. Aki három munkanapon belül nem kap erről levelet (e-mailt), kérjük, érdeklődjön (Dolmány Mária, 70/335-39-59, Sallai Ferenc, 20/667-2544)!

Amennyiben a későbbiekben kiderül, hogy mégsem tud a programon részt venni, legyen szíves ezt e-mailben jelezni (szdnregisztracio@gmail.com)!
A rendezvény napján jelentkezzen az aulában elhelyezett regisztrációs pultnál, ahol megkapja a befizetésének és regisztrációjának megfelelő belépőt!

REGISZTRÁCIÓS DÍJ:
                               MDT tagok nem tagok
Péntek: 1.000,- Ft 1.500,- Ft
Szombat: 2.000,- Ft 3.000,- Ft
Bérlet: 2.500,- Ft 4.000,- Ft
Belépés egy foglalkozásra: 800,- Ft 800,- Ft
FIGYELEM! A korábbi évekhez hasonlóan a zökkenőmentes technikai lebonyolítás - a sorban állás elkerülése - érdekében a részvételi díjat  célszerű előre átutalni. Bankszámlaszám: II. Kerületi Kulturális Közhasznú Nonprofit Kft., 12001008-01351837-00100005 Raiffeisen Bank, azonosításként kérjük tüntesse fel az "SZDN" rövidítést, a jelentkező nevét, a dátumo(ka)t!
 A befizetés határideje: november 18. (szerda)

FIGYELEM! Aki a határidőn túl utal, annak helyben meg kell vennie a jegyet és az átutalt összeget visszautaljuk.

Sign in to Google to save your progress. Learn more
A JELENTKEZŐ ADATAI
NÉV *
TELEFON *
E-MAIL CÍM *
SZÁMLÁZÁSI NÉV *
SZÁMLÁZÁSI CÍM *
MELY NAPOKON VESZ RÉSZT? *
ÖN TAGJA A MAGYAR DRÁMAPEDAGÓGIAI TÁRSASÁGNAK? *
2015. november 20., péntek
16.00-17.30 - OLVASÓNAPLÓ HELYETT - kötelező olvasmány feldolgozása drámajátékokkal Horváthné Árvai Mária vezetésével *
A 3. osztályos kísérleti olvasókönyv Berg Judit Rumini című meseregényét ajánlja kötelező olvasmányként. A regényt a javasolt olvasónaplós feldolgozás helyett a dráma eszközeinek segítségével fejezetenként dolgozzuk fel. A foglalkozáson az első két fejezet előkészítését próbálhatják ki a játékra vállalkozó felnőttek.
16.00-17.30 - TEST ÉS IDŐ - Népmesekincstár Mesepedagógia foglalkozás Bajzáth Mária mesepedagógussal, a Meseközpont Alapítvány szakmai vezetőjével *
Az interaktív mesepedagógia foglalkozás keretében, 2x45 percben,  a népmesék „aranyfonalára felfűzött”  mondókák, találósok, nyelvtörők, népi játékok, népdalok, és találós kérdések segítségével járjuk körbe a test és az idő témakörét.  
17.45-19.00 - Vajk-játszók: A HOLD FIA – egy előadás a XXIV. Weöres Sándor Gyermekszínjátszó Fesztiválról  Dolmány Mária vezetésével *
Kányádi Sándor Apokrif ének című versét szólaltatjuk meg. Játékunkban megidézzük a régmúltat, mesélünk gyengéről, bátorról, vezérről, áldozatról, tehetségről, erőszakról, az egyén és a közösség számára fontos értékekről. Rendezte Ledő Attila Drámaóra 6-7. évfolyamosoknak Kányádi Sándor verséből kiindulva aktuális társadalmi, közéleti problémákról.
17.45-19.00 - AZ IRIGY TESTVÉR - drámaóra 3. osztályos tanulóknak - Bodzsár Zsuzsa foglalkozása *
Azért ezt a mesét választottam, mert 3. osztályban tananyag olvasás órán. Karinthy azt mondta: "Az iskolában nem értünk rá tanulni, mert folyton tanítottak." A foglalkozásomra olyan tanítókat várok, akik hagyják a gyerekeket tanulni.
19.15 -  Tatay Színház VITÉZ LÁSZLÓ VÁNDORÚTON - Kemény Henrik szövegét felhasználva, átdogozta és játssza: Tatai Zsolt *
Zeneszerző: Teszárek Csaba Felvételről zenélnek: Spiegl Anna,  Teszárek Csaba Bábok: Kiscsák Éva, Tatai Veronika, Tatai Zsolt - „Mi vár rátok? Kincs helyett kilincs, malom helyett majom, öreg remete helyett a fekete feneke. Vitéz László vándorútja során barátokat keres, de helyettük találkozik remetével, csendőrrel, az ördögökkel...  Vajon barátra talál-e mire az út végére ér? Kemény Henrik 3 történetét szőttem össze, egy előadás keretein belül: az Elásott kincs, az Itt nem szabad énekelni és a Csodaláda című etűdöket. Játék, humor, játék és játék. Számomra ez Vitéz László.  Az előadást Kemény Henriknek ajánlom.” (T. Zs.)
2015. november 21., szombat
9.00-10.00 - TERÜLJ, TERÜLJ! - drámás elemeket tartalmazó múzeumpedagógiai foglalkozás alsó tagozatosok részére Hantos Násfa vezetésével HELYSZÍN: Meseműhely, 1013. Bp. Döbrentei utca 9 *
A Petőfi Irodalmi Múzeum - Mesemúzeum, hét magyar népmese ihlette interaktív kiállítása, a milánói Museo dei Bambini gyerekmúzeum felhívására készült, igazodva az idei EXPO "Tápláld a világot!" hívószavaihoz. A résztvevőkkel egy asztal alatti kalandra indulunk felfedezve a magyar népmesék világát.
9.30-10.30 - MESEMONDÁS NAPJAINKBAN - Sándor Ildikó előadása *
A népmese eredendően szóban előadott költészeti műfaj, ma azonban többnyire könyvbeli, írott szövegként találkozunk vele. Mi a különbség a mese esztétikája szempontjából a kétféle közeg-megjelenési forma között? Tanítható-e és újraéleszthető-e a rögtönzött, szóbeli mesélés? Talál-e magának helyet napjaink közösségi kultúrájában a mesemondás-mesehallgatás, amikor a hosszú, sötét téli estéken nem kukoricafosztással, fonással töltjük az időt?
10.45-12.15 - A SZAKÉRTŐI JÁTÉK ÓVODAI ALKALMAZÁSA - Kunné Darók Anikó, Szebenyiné B. T. Éva, Kerékgyártóné Csiszár Ildikó beszámolója *
Jászberény Város Óvodai Intézményén belül, a Központi óvodába tette át helyét a drámajáték Jó gyakorlat. Munkaközösségünk egyik jellemzője a dramatikus tevékenységformák megjelenése. Alapvető feltételezésünk az, hogy megfelelő adaptációval, a szokásosnál több drámamód alkalmazható a 3-7 éves gyermekek körében. Ilyen próbálkozás a szakértői játék óvodai alkalmazása, melynek fejlődését jól példázzák, időben is sorba rendezett beszámolóink.
10.45-12.15 - MESEHÁZ - BETELT *
12.30-13.30 - RUMINI– oktatás és nevelés egyben. Kuszman Nóra foglalkozása *
Foglalkozás elsősöknek a betűk megtanulásának befejezése után annak illusztrálására, hogy az írás egy hasznos dolog. Mellesleg megmentik Ruminit és nem mellesleg megtanulják a békés egymás mellett élés szabályait.
12.30-13.30 - OLVASÁSTANÍTÁS DRÁMAPEDAGÓGIAI ESZKÖZÖKKEL - Pátkay Mónika előadása *
Az iskolába lépő gyerek gyakran szembesül az olvasástanulás nehézségével. A tanítóknak óriási a felelőssége, hogy milyen élményekkel segítik ezt a folyamatot. A drámapedagógiai módszerekkel történő olvasástanítást 5 évvel ezelőtt dolgoztam ki. Motivációm, hogy a gyerekek figyelmének felkeltése és ébren tartása a modern kor technikai eszközei mellett egyre nehezebb munka. Minél több ingert használunk az új ismeret elsajátítása közben, annál látványosabb eredményeket lehet elérni. Módszeremben minden betűtanulás egy dramatikus hívómesével kezdődik. Az előadásban részletesen ismertetem a programomat, és egy videó felvétel segítségével megtekinthetik egy betűtanítás folyamatát.
13.45-15.15 - NEMEK ÉS MESÉK - A Fórum Társulat foglalkozása - foglalkozásvezetők: Montvai Hanna és Benedek György *
Mit tanítanak a mesék a nemi szerepekről? Mi lenne, ha a szépséges lovag várná hősies királynőjét? Ha a hercegnő nem akarna feleségül menni a számára rendezett lovagi torna győzteséhez? Ha a csodaherceg egy nap arra ébredne, hogy varázslatosan nővé vált? A Fórum Társulat haladó felnőtt színjátszóján ezt a témát jártuk körül a tavalyi évben, létrehozva NEM című előadásukat. Ebből a folyamatból szemezgettünk ki 45 percnyi játékot és gyakorlatot. Hiszen mesei keretben felnőttként is könnyebb őszintének lenni.
13.45-15.15 - IMPROVIZÁCIÓS GYAKORLATOK A TÖRTÉNETMESÉLÉS SZOLGÁLATÁBAN - BETELT *
15.30-17.30 - KÖZÖSSÉGI (DRÁMA) - jövő - TÉR - kép *
Drámás eszközök a szervezetfejlesztés, a programtervezés, a társadalmi aktivitás fejlesztése, a megújulás, a hálózatépítés, a forrásteremtés, az innovativitás szolgálatában.
17.00 - 18.40 A MAGYAR DRÁMAPEDAGÓGIAI TÁRSASÁG ÉVES RENDES KÖZGYŰLÉSE *
(Amennyiben nem szavazóképes a közgyűlés, úgy 17.30-ra hívjuk össze a megismételt közgyűlést.) Helyszín: Budapest, Marczibányi Téri Művelődési Központ (II. kerület, Marczibányi tér 5/A)  
19.00 - 20.30 - A Horda2 mint módszer - A Nemzeti Táncszínház, a Közép-Európa Táncszínház és a Káva Kulturális Műhely Horda2 című tánc/színházi nevelési programjának audiovizuális módszertani alkotása – filmvetítés és beszélgetés  Résztvevők: Takács Gábor a Káva Kulturális Műhely szakmai vezetője Kun Attila a Közép-Európa Táncszínház művészeti vezetője, az előadás koreográfusa Varga Nikoletta NTSZ művészeti munkatárs programvezető Németh Katalin NTSZ művészeti menedzser *
2014 januárjában, a táncművészetet és pedagógiát ötvöző, előrelépés történt a Nemzeti Táncszínház életében, amikor közös együttműködésben a Káva Kulturális Műhely és a Közép-Európa Táncszínház alkotóival megszületett a legelső tánc/színházi nevelési előadás. A Horda2 produkció formabontó előadás, ahol a színházi nevelés hagyományos szó-központúsága a táncszínházi formanyelvvel találkozik. A produkció úttörő jelentőségű a magyar táncéletben. Erről a sokrétű előadásról az elmúlt fél évben egy film készült, amely egyszerre mutatja meg egy érdeklődő pedagógusnak, színház és táncpedagógus hallgatónak, a foglalkozás módszereit, irányait, és ugyanakkor dokumentálja is az egyedülálló- elsősége alapján mindenképpen tánctörténeti jelentőségű – táncszínházi eseményt. A Horda2 előadásában dolgozó szakemberek az alkotási folyamat során, különböző táncművészeti, koreográfiai, színházi nevelési, és pedagógiai módszertanok elemeinek beemelésével építették fel az előadást, egy fél évig tartó kísérleti időszakban forrott ki az a változat, amelyet ma is játszunk, és amely ebben a formájában egységes és szakmailag tiszta képet mutat a tánc/színházi nevelésről.  A filmet készítette: Sívó Júlia és Surányi Z. András A film elkészítését a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
MEGJEGYZÉSEK:
Kérjük, ne felejtsen el a "küldés" vagy "submit" gombra klikkelni!
Szeretettel várjuk rendezvényünkön!
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy