Załącznik nr 9 do Protokołu z Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki “Avangarda” z dn. 11 marca 2019
Statut Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki „Avangarda”
§ 1. Stowarzyszenie nosi nazwę Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki „Avangarda” (nazwa skrócona: Stowarzyszenie „Avangarda”). W dalszych postanowieniach statutu zwane jest Stowarzyszeniem.
§ 2. Stowarzyszenie jest zawiązane dla:
§ 3. Siedzibą Stowarzyszenia jest Warszawa.
§ 4. Terenem działań jest Rzeczpospolita Polska. Dla właściwego realizowania swoich celów Stowarzyszenie może prowadzić działalność poza granicami kraju, pod warunkiem, że prawo danego państwa dopuszcza taką działalność.
§ 5. Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieokreślony.
§ 6. Stowarzyszenie ma prawo używania pieczęci i logotypu. Wzór pieczęci i logotypu ustala Zarząd Stowarzyszenia.
§ 7. Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach.
§ 8. Celami Stowarzyszenia są:
§ 9. Stowarzyszenie swe cele realizuje przez:
§ 10. Stowarzyszenie nie może prowadzić działalności gospodarczej.
§ 11. Stowarzyszenie prowadzi działalność statutową jako działalność nieodpłatną i jako działalność odpłatną. Dochody osiągnięte z własnej działalności statutowej oraz innych źródeł wymienionych w rozdziale 5 niniejszego statutu mogą być przeznaczone wyłącznie do realizacji celów statutowych.
§ 12. Działalność Stowarzyszenia oparta jest głównie na pracy społecznej członków.
§ 13. Stowarzyszenie może zlecać odpłatne wykonanie określonych czynności związanych z działalnością statutową Stowarzyszenia.
§ 14. Osobom wchodzącym w skład poszczególnych władz Stowarzyszenia przysługuje prawo do zwrotu uzasadnionych wydatków, poniesionych w związku z wykonywaniem zadań statutowych.
§ 15. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne (obywatele polscy oraz cudzoziemcy, niezależnie od miejsca zamieszkania) oraz osoby prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
§ 16. Stowarzyszenie posiada członków:
§ 17. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być każda osoba fizyczna, która złoży deklarację członkowską.
§ 18. Nadanie zwykłego członkostwa następuje na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia po złożeniu pisemnej deklaracji (w przypadku osób, które nie ukończyły 16. roku życia, niezbędna jest także zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na uczestnictwo w pracach Stowarzyszenia) oraz uiszczeniu stosownych opłat określonych przez Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia.
§ 19. Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna lub prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia.
§ 20. Członkiem wspierającym zostaje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia.
§ 21. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia.
§ 22. Nadanie członkostwa honorowego następuje na podstawie wniosku Zarządu Stowarzyszenia popartego przez Walne Zgromadzenie Członków w drodze zwykłego głosowania.
§ 23. Członkowie zwyczajni mają prawo do:
§ 24. Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
§ 25. Członkowie wspierający nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
§ 26. Członkowie wspierający mają obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
§ 27. Członkowie honorowi posiadają takie prawa i obowiązki jak członkowie zwyczajni, z zastrzeżeniem, że mogą być zwolnieni ze składek członkowskich.
§ 28. Utrata członkostwa następuje na skutek:
§ 28a.
§ 29. Od uchwały Zarządu Stowarzyszenia w sprawie pozbawienia członkostwa przysługuje możliwość odwołania do Walnego Zgromadzenia Członków w ciągu 14 dni od jej otrzymania. Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków jest ostateczna.
§ 30. Władzami Stowarzyszenia są:
§ 31. Kadencja wszystkich wybieralnych władz Stowarzyszenia trwa 2 lata.
§ 31a.
§ 31b.
§ 32. Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, chyba że dalsze postanowienia statutu stanowią inaczej.
§ 33. skreślony
§ 34.
§ 35. Walne Zgromadzenie Członków zwyczajne jest zwoływane przynajmniej raz na rok przez Zarząd Stowarzyszenia.
§ 36. Walne Zgromadzenie Członków nadzwyczajne może się odbyć w każdym czasie. Jest zwoływane przez Zarząd Stowarzyszenia z jego inicjatywy. Zarząd Stowarzyszenia zobowiązany jest również zwołać Walne Zgromadzenie nadzwyczajne na wniosek Komisji Rewizyjnej lub na wniosek co najmniej jednej trzeciej ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia. Wniosek taki powinien zawierać porządek obrad.
§ 37. W przypadku jeżeli Zarząd Stowarzyszenia nie zwoła Walnego Zgromadzenia Członków w terminie 30 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w § 35 oraz § 36, prawo zwołania Walnego Zgromadzenia Członków przysługuje każdemu członkowi Komisji Rewizyjnej.
§ 38. Zarząd Stowarzyszenia powiadamia członków Stowarzyszenia o terminie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członków na co najmniej 14 dni przed terminem rozpoczęcia obrad.
§ 39. Na Walnym Zgromadzeniu Członków mogą być obecni goście, zaproszeni przez Zarząd Stowarzyszenia lub Komisję Rewizyjną.
§ 40. Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów. Walne Zgromadzenie decyduje o jawności lub tajności głosowania.
§ 41. Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Członków należy:
§ 42. Zarząd Stowarzyszenia jest powołany do kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków, a także do reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz.
§ 42a. Zarząd Stowarzyszenia w terminie do 14 dni powiadamia Komisję Rewizyjną o każdej zawieranej umowie, pełnomocnictwie oraz zobowiązaniach majątkowych przekraczających kwotę 500zł, a także o przyjmowanych i skreślanych członkach.
§ 43. Zarząd Stowarzyszenia składa się z trzech do pięciu członków.
§ 44. Posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. W posiedzeniach tych mogą brać udział zaproszeni goście z głosem doradczym.
§ 45. Do kompetencji Zarządu Stowarzyszenia należy:
§ 45a. Członek Zarządu Stowarzyszenia może złożyć pisemną rezygnację z pełnionej funkcji. Rezygnacja jest skuteczna z chwilą otrzymania jej przez Zarząd Stowarzyszenia.
§ 45b. W razie rezygnacji członka Zarządu Stowarzyszenia z pełnionej funkcji Prezes Zarządu Stowarzyszenia zwołuje w ciągu 30 dni posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia w celu kooptacji nowego członka Zarządu Stowarzyszenia. W razie niepowołania nowego członka Zarządu Stowarzyszenia w powyższym trybie, Zarząd Stowarzyszenia zwołuje nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków w celu wyboru nowego członka Zarządu Stowarzyszenia w ciągu 60 dni od upływu terminu do kooptacji nowego członka Zarządu Stowarzyszenia. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu Zarządu Stowarzyszenia.
§ 45c. Zarząd Stowarzyszenia może podejmować swoje uchwały drogą elektronicznego głosowania, zgodnie z uchwalonym przez siebie regulaminem, który niezwłocznie po uchwaleniu zostaje podany do informacji wszystkich członków Stowarzyszenia.
§ 46. Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków Stowarzyszenia. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być jednocześnie członkami Zarządu Stowarzyszenia. Pracami Komisji Rewizyjnej kieruje jej Przewodniczący.
§ 47. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
§ 47a. Członek Komisji Rewizyjnej może złożyć pisemną rezygnację z pełnionej funkcji. Rezygnacja jest skuteczna z chwilą doręczenia jej Zarządowi Stowarzyszenia.
§ 47b. W razie rezygnacji członka Komisji Rewizyjnej z pełnionej funkcji, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej zwołuje w ciągu 30 dni posiedzenie Komisji Rewizyjnej w celu kooptacji nowego członka Komisji Rewizyjnej. W razie niepowołania nowego członka Komisji Rewizyjnej w powyższym trybie, Zarząd Stowarzyszenia zwołuje nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków w celu wyboru nowego członka Komisji Rewizyjnej w ciągu 60 dni od upływu terminu do kooptacji nowego członka Komisji Rewizyjnej. W tym trybie można powołać nie więcej jednego członka.
§ 47c. Komisja Rewizyjna może podejmować swoje uchwały drogą elektronicznego głosowania, zgodnie z uchwalonym przez siebie regulaminem, który niezwłocznie po uchwaleniu zostaje podany do informacji wszystkich członków Stowarzyszenia.
§ 48. Majątek Stowarzyszenia powstaje:
§ 49. Składki członkowskie opłacane są co miesiąc.
§ 50. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę pieniężną zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 51. Do zawierania umów, udzielania pełnomocnictwa i składania innych oświadczeń woli w sprawach majątkowych wymagane są podpisy dwóch członków Zarządu Stowarzyszenia jednocześnie.
§ 52. Do zawarcia umów dotyczących zaciągnięcia przez Stowarzyszenie zobowiązań powyżej kwoty 10 000 zł konieczna jest zgoda wszystkich członków Zarządu Stowarzyszenia (albo zgoda Walnego Zgromadzenia Członków wyrażona w drodze uchwały).
§ 53. Wszelkie oświadczenia i zawiadomienia skierowane do członków Stowarzyszenia mogą być dokonywane w formie listu poleconego bądź drogą poczty elektronicznej.
§ 54. Uchwałę w sprawie zmiany Statutu oraz uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zgromadzenie Członków większością dwóch trzecich głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
§ 55. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
§ 56. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym statucie mają zastosowanie odpowiednie przepisy prawa, a w szczególności ustawy Prawo o stowarzyszeniach.