Published using Google Docs
відкритий урок2.doc
Updated automatically every 5 minutes

Тема.  Історія розвитку обчислювальної техніки. Покоління  ЕОМ. Правила техніки безпеки під час роботи на комп’ютері. Практична робота з клавіатурним тренажером.

Мета уроку: - ознайомити учнів з параметрами та характеристиками ЕОМ різних поколінь;  відпрацьовувати вміння роботи на клавіатурі ( швидкість, точність відтворення);

Тип уроку:  вивчення та первинне закріплення знань (комбінований).

Обладнання: зошит, підручник, мультимедійний проектор, комп’ютер.

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, пояснення), наочні                      (презентація в PowerPoint), практичні (робота  на комп’ютері).

Форми організації пізнавальної діяльності учнів:  фронтальна, індивідуально-відокремлена.

Хід уроку

І. Організаційний етап ( привітання, перевірка готовності учнів до уроку).

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

На минулих уроках ми вивчали  класифікацію та основні характеристики процесорів. Дискових накопичувачів, оперативної та флеш - пам’яті. Давайте зараз  пригадаємо інформацію про пам'ять комп’ютера. Я  роздам  схеми, які  ви заповните ( кожна схема оцінюється в 3 бали):

 а) пам'ять комп’ютера

    б)запам’ятовуючі пристрої

Молодці! Ви добре справилися з цим завданням. Скажіть, а чи може комп’ютер працювати без процесора? ( ні)  А з чого ж складається процесор? ( арифметико-логічного  пристрою, пристрою керування, регістрів).  Подивіться, яка це маленька мікросхема, а які вона виконує потужні операції.

ІІІ.  Підготовка учнів до засвоєння нових знань (мотивація).

Але  це не завжди було так, ще  недавно комп’ютери  мали інший вигляд. Так з чого ж все починалось? Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, які ж були комп’ютери минулого, порівняємо  їх параметри з сучасними ЕОМ та зазирнемо у майбутнє, у якому ви, сьогоднішні старшокласники, можливо, станете винахідниками нового покоління ПК.

ІV. Вивчення нового матеріалу, первинне закріплення знань.

        Сьогодні на уроці ми розглянемо  етапи  розвитку обчислювальної техніки (учнівські презентації, по ходу перегляду яких учні заповнюють таблицю, правильність якої колективно обговорюється):

Покоління

ОТ

Елементна база

Швидкість      ( операції в секунду), об’єм ОП

Присторої вводу-виводу

Мова програмування

Приклади

1-покоління

(1945 -1950 р.)

радіолампи

-5000 операцій додавання або 300 операцій множення в секунду

кабелями  на спеціальному полі

машинний код

мова асемблера

«одна інструкція - один рядок»

ІВМ, БЭСМ-1, БЭСМ-2,

Мінськ-1,

Мінськ-2, М–20,

Урал–2, Урал-4

2-покоління

(1950 -1960 р.)

транзистори

сотні тисяч операцій

паперові перфокарти, перфострічки i магнітні стрічки

символьний асемблер,  з'явилося поняття змінної -перша повноцінна мова програмування

ATLAS, Streth, БЭСМ-6, Наири, Наири-2, Промінь, Урал–11

MIP-1 (1965p.), MIP-2 (1969 p.) MIP-3

3-покоління

(1960 -1970 р.)

Інтегральні схеми

-1 мільйон операцій за секунду

гнучкі магнітні диски та жорсткі диски

Сі, Паскаль, Джава, Бейсік (алгоритмічні мови)

ЄС-1010,

ЄС-1066,

СМ-3,

См-4,

ІBM-360,

РДР-8 і т.д.

4-покоління

(1970-1980р.)

мікропроцесори

декілька

десятків мільйонів операцій в секунду

мультимедіа та пристрої для відтворення інформації.

SQL, SGML (HTML, XML), Prolog,

ІВМ-370,

ЄС "Ряд–2",

ЄС "Ряд-3"

ПК(персональні комп’ютери)

5-покоління

( з 1980р.)

підвищені інтегральні схеми

десятки мільйонів операцій в секунду

мультимедіа та пристрої для відтворення інформації.

П'ятого покоління мов програмування поки що не існує

поділ на великі обчислювальні машини та персональні комп'ютери

Комп’ютери першого покоління мали елементною базою радіолампи, розміри яких були як в електричної освітлювальної лампи, дуже грілися, займали багато місця.  

Таким комп’ютерам потрібні  були великі приміщення (як спортивна зала) з кондиціонерами для охолодження. Комп'ютери були дуже об'ємні, ненадійні, мали низьку швидкість.

Перший комп'ютер під назвою ENIAC був створений на замовлення міністерства оборони США в 1945 р. групою інженерів під керівництвом Джона Мушлі  i Джона Преспера Еккерта. Маса ENIAC була 30 т. Він містив 18 тисяч радіоламп,( через велику кількість випромінюваного тепла вимагав потужних кондиціонерів і виконувати до 5 тисяч операцій за секунду. Програму роботи набирали вручну кабелями  на спеціальному полі.  Комп'ю тер кожної години виходив з ладу. Але на ньому були виконані найскладніші  на той час розрахунки.

Американський математик Джон фон Нейман запропонував записувати програму, що має виконуватись, в електронну пам'ять комп'ютера. Досить занести програму в пам'ять - i комп'ютер готовий до роботи. Оскільки електронна пам'ять працює швидше від механічних пристроїв, це різко збільшило швидкість  комп'ютера.

Основоположником обчислювальної техніки в СРСР i на Україні був академік Сергій Олексійович Лебедєв. Під його керівництвом в Електротехнічному інституті в Києві у 1951 році був створений перший в СРСР комп'ютер з назвою МЭСМ («малая электронно-счётная машина»). Пізніше, уже в Московському інституті точної  механіки i обчислювальної техніки С. О. Лебедєв керував створенням найбільш швидкодіючої (1 мільйон операцій за секунду) у світі на той час великої електронно-обчислювальної машини БЭСМ-6 (1952 рік).

Комп'ютери 2-го покоління з набагато кращими харак теристиками з'явились у 1955 р. з появою транзисторів. Розміри комп'ютера зменшились, i для його розміщення достатньо було машинної зали такої, як класна кімната.

За пультом такого комп'ютера працював один оператор, з'явились нові накопичувачі на магнітній стрічці, електрифікована друкарська машинка для керування роботою; введення даних i програм здійснювалось з паперових перфокарт, перфострічок i магнітних стрічок, з з’явились мови програмування Фортран, Кобол, Бейсик, які стали більш зручними для розуміння людиною.

На Україні в інституті кібернетики Академії наук колективом, вчених на чoлi з Віктором Михайловичем Глушковим в 60-х роках минулого  століття була створена серія машин для  інженерних, розрахунків (скорочено «MIP»). Комп'ютери MIP-1 (1965 p.), MIP-2 (1969 p.) i MIP-3 мали вражаючі технічні характеристики.

У комп'ютері MIP-2 уперше з'явилася можливість працювати з машиною в режимі діалогу. За допомогою дисплея зi світловим пером інженер-користувач міг вводити й одержувати на екрані графічну інформацію i розв'язувати деякі геометричні задачі, Вже тоді Глушков мріяв про розмову з машиною природною мовою. Ідеї покладені В. М. Глушковим в основу проекту «Україна», багато в чому передбачали те, що було використано в американських комп'ютерах 70-х років.

В комп'ютерах 3-го покоління на початку 70-х років XX століття, замість транзисторів застосовуються інтегральні схеми, у яких на одній кремнієвій пластині площею до 1см2 poзміщyютьcя тисячі елементів. Розміри комп'ютера зменшились до poзмірів кількох   шаф, швидкодкість збільшилась до мільйонів операцій за секунду.

На комп’ютері  могли одночасно працювати кілька операторів, застосовувались віддалені термінали у вигляді дисплеїв, з'явились комп'ютерні мережі, впроваджені  перші  гнучкі магнітні диски та жорсткі диски. Програми i технічні засоби стандартизуються, що дало можливість копіювати i поширювати програми.

З винайденням мікропроцесора та інтегральних схем надвеликого ступеня інтеграції розміри комп'ютера зменшились i він став настільним приладом.

Мікропроцесор - це пристрій невеликих poзмірів (не більший за сірникову коробку), що є набором електронних схем, розміщений на крихітному  кристалі кремнію.

Мікропроцесор дав можливість створити комп'ютери 4-го покоління. Серед них найбільш популярні невеликі за розмірами персональні комп'ютери. Персональні комп'ютери з'явились в США в 1976 poці  (фірма Apple) i в 1981 році  (фірма IBM).

Персональний комп'ютери можуть працювати у всесвітній мережі Інтернет i забезпечувати користувача науковою, довідковою, навчальною, культурною i розважальною інформацією. Спілкування з персональним комп'ютером стало простим i природним завдяки застосуванню засобів мультимедіа.

V. Первинна перевірка засвоєння знань.

1. Повторення правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог при роботі з ПК.

2. Відпрацювання навичок роботи на клавіатурному тренажері комп’ютера четвертого покоління.

VІ. Підведення підсумків, рефлексія:

Критерії самооцінювання:

V.  Інформація про домашнє завдання:

1. Читати стор. 41-47 за підручником, відповідати на питання стор. 47.

2. Підготувати інформацію про галузі застосування комп’ютерів ( за бажанням).