Положення про здобуття Відзнаки Фізичної Вправності
Загальні положення
До виконання нормативів ВФВ допускаються треновані юнаки та юначки, які регулярно займаються фізичною культурою та спортом (додатково до програми загальноосвітньої школи) під наглядом кваліфікованого інструктора протягом шести місяців перед здачею нормативів, пройшли медичне обстеження і допущені лікарем до тестування, ознайомлені з технікою та правилами безпеки під час їх виконання.
Програма тестування повинна включати достатній час для відпочинку між здачею окремих нормативів. У разі незадовільного самопочуття брати участь у тестуванні забороняється. Усі нормативи ВФВ повинні бути прийняті протягом одного місяця.
Юнаки та юначки, що допущені до тестування, повинні бути одягнені в спортивний одяг і взуття (крім плавання).
Право приймати нормативи на здобуття ВФВ надається особам, які мають спеціальну освіту у галузі фізичного виховання і спорту та відповідний освітньо-кваліфікаційний рівень, а також особам, яким присвоєно розряд не нижче другого (крім інтелектуальних видів спорту (шахи, шашки тощо) та технічних видів спорту (видів спорту, в яких використовуються моторні технічні засоби), та які володіють знаннями щодо техніки виконання нормативів ВФВ.
Рекомендується здавати нормативи ВФВ на спеціалізованих спортивно-вишкільних таборах та крайових/регіональних спартакіадах та змагах. У випадку неможливості участі/здачі нормативів ВФВ на таких заходах допускається виконання нормативів ВФВ під наглядом осіб, які відповідають кваліфікаційним вимогам. В осередках Пласту, в яких відсутні пластуни, які мають право приймати нормативи ВФВ допускається приймання нормативів ВФВ особами, які не є пластунами.
За результатами прийняття нормативів заповнюється анкета, в якій особа, що приймає нормативи, фіксує результати. Анкета повинна містити інформацію про особу, яка приймає нормативи, його кваліфікаційний рівень, а також телефон та адресу електронної пошти.
У разі виконання усіх вимог ВФВ юнаку\юначці видається відзначка ВФВ, яка носиться на правій кишені сорочки під відзнаками таборів протягом 2-х років.
Спринтерський біг (60, 100 метрів)
Обладнання. Секундоміри, що фіксують десяті частки секунди, відміряна дистанція, стартовий пістолет, свисток або прапорець.
Опис проведення тестування. За командою "На старт" учасники тестування стають за стартову лінію в положення високого чи низького старту і зберігають нерухомий стан. За сигналом стартового пістолету чи свистка вони повинні якнайшвидше подолати задану дистанцію, не знижуючи темпу бігу перед фінішем.
Результатом тестування є час подолання дистанції з точністю до десятої частки секунди.
Загальні вказівки і зауваження. У разі відсутності свистка подається команда "Руш" з одночасним сигналом прапорцем для хронометристів. У забігу можуть брати участь двоє і більше учасників, але час кожного фіксується окремо.
Бігова доріжка повинна бути прямою, в належному стані та розділена на окремі доріжки.
Тестування має проводитися в погодних умовах, за яких учасники могли б показати свої кращі результати.
Стрибки в довжину з місця
Обладнання. Неслизька поверхня з лінією і розміткою в сантиметрах.
Опис проведення тестування. Учасник тестування стає носками до лінії, робить змах руками назад, потім різко виносить їх уперед, відштовхуючись ногами, стрибає якомога далі.
Результатом тестування є дальність стрибка в сантиметрах .
Біг на 1500, 2000 та 3000 м
Обладнання. Секундоміри, виміряна дистанція, стартовий пістолет, свисток або прапорець.
Опис проведення тестування. За командою "На старт" учасники тестування стають до стартової лінії в положення високого старту. Коли всі готові до старту, за командою "Руш" (або за пострілом чи свистком) вони починають біг, намагаючись закінчити дистанцію якомога швидше. У разі потреби дозволяється переходити на ходьбу.
Результатом тестування є час подолання дистанції з точністю до секунди.
Загальні вказівки і зауваження. Погодні умови мають сприяти тому, щоб учасники тестування показали свої звичайні результати.
Згинання і розгинання рук в упорі лежачи
Обладнання. Рівний дерев'яний або земляний майданчик.
Опис проведення тестування. Учасник тестування приймає положення упору лежачи, руки прямі на ширині плечей кистями вперед, тулуб і ноги утворюють пряму лінію, пальці стоп опираються на підлогу. За командою "Можна" учасник починає ритмічно з повною амплітудою згинати і розгинати руки.
Результатом тестування є кількість безпомилкових згинань і розгинань рук за одну спробу.
Загальні вказівки і зауваження. При згинанні рук необхідно торкатися грудьми опори. Не дозволяється торкатись опори стегнами, міняти пряме положення тіла і ніг, перебувати у вихідному положенні та із зігнутими руками більш як 3 секунди, лягати на підлогу, розгинати руки почергово, розгинати і згинати руки не з повною амплітудою. Згинання і розгинання рук, виконані з помилками, не зараховуються.
Підтягування
Обладнання. Горизонтальний брус або перекладина діаметром 2-3 сантиметри. Брус чи перекладина повинні бути розміщені на такій висоті, щоб учасник у вису не торкався ногами землі.
Опис проведення тестування. Учасник тестування хватом зверху (долонями вперед) береться за перекладину на ширині плечей, руки прямі. За командою "Можна", згинаючи руки, він підтягується до такого положення, коли його підборіддя знаходиться над перекладиною. Потім учасник повністю випрямляє руки, опускаючись у вис. Вправа повторюється стільки разів, скільки в учасника вистачить сил.
Результатом тестування є кількість безпомилкових підтягувань, під час яких не порушена жодна умова.
Не дозволяється розгойдуватися під час підтягування, робити зайві рухи ногами для допомоги собі.
Підйом переворотом
Обладнання. Горизонтальний брус або перекладина діаметром 2-3 сантиметри. Брус чи перекладина повинні бути розміщені на такій висоті, щоб учасник у вису не торкався ногами землі.
Опис проведення тестування. Учасник тестування хватом зверху (долонями вперед) береться за перекладину на ширині плечей, руки прямі. За командою "Можна", він підтягується і, як тільки підборіддя опиниться над перекладиною, закидає ноги вгору і робить підйом-переворот для того, щоб опинитися на випрямлених руках над перекладиною.
Вихід силою
Обладнання. Горизонтальний брус або перекладина діаметром 2-3 сантиметри. Брус чи перекладина повинні бути розміщені на такій висоті, щоб учасник у вису не торкався ногами землі.
Опис проведення тестування. Учасник тестування хватом зверху (долонями вперед) береться за перекладину на ширині плечей, руки прямі. За командою "Можна", згинаючи руки, він підтягується та робить сильний ривок вгору руками і тілом, доки не вийде в положення на випрямлених руках над перекладиною. Допускається почерговий (спочатку через одну, потім через іншу руку) вихід силою.
Човниковий біг (4 х 9 метрів)
Обладнання. Секундоміри, що фіксують десяті частки секунди, рівна бігова доріжка завдовжки 9 метрів.
Опис проведення тестування. За командою "На старт" учасник займає положення високого старту за стартовою лінією. За командою "Руш" він пробігає 9 метрів до другої лінії, та торкається землі за лінією, повертається бігом назад і торкається землі за стартовою лінією. Потім пробігає дистанцію туди і назад ще раз.
Результатом тестування є час від старту до моменту, коли учасник тестування вдруге торкнувся землі за стартовою лінією.
Загальні вказівки і зауваження. Бігова доріжка повинна бути рівною, в належному стані, неслизькою.
Піднімання всід за 1 хвилину
Обладнання. Секундомір, гімнастична мата.
Опис проведення тестування. Учасник тестування лягає спиною на рівну поверхню, ноги зігнуті в колінах під прямим кутом, відстань між ступнями - 30 сантиметрів, пальці рук з'єднані за головою. Партнер тримає його ступні так, щоб п'яти торкались опори. Після команди "Можна" учасник переходить у положення сидячи і торкається ліктями колін, потім знову повертається у вихідне положення, торкаючись спиною і руками мати, після чого знову повертається в положення сидячи. Протягом 1 хвилини він повторює вправу з максимальною частотою.
Результатом тестування є кількість підйомів з положення лежачи в положення сидячи протягом 1 хвилини.
Загальні вказівки і зауваження. Відштовхуватися від мати ліктями забороняється. Учасник тестування повинен намагатися виконувати вправу без зупинки, але і після зупинки тестування можна продовжувати.
Нахили тулуба вперед з положення сидячи
Обладнання. Накреслена на підлозі лінія АБ і перпендикулярна до неї розмітка в сантиметрах (на поздовжній лінії) від 0 до 50 сантиметрів.
Опис проведення тестування. Учасник тестування сидить на підлозі босоніж так, щоб його п'яти торкалися лінії АБ. Відстань між п'ятами - 20-30 сантиметрів. Ступні розташовані до підлоги вертикально. Руки лежать на підлозі між колінами долонями донизу. Партнер тримає ноги на рівні колін, щоб уникнути їх згинання. За командою "Можна" учасник тестування плавно нахиляється вперед, не згинаючи ніг, намагається дотягнутися руками якомога далі. Положення максимального нахилу слід утримувати протягом 2 секунд, фіксуючи пальці на розмітці. Тест повторюється двічі.
Результатом тестування є позначка на перпендикулярній розмітці в сантиметрах, до якої учасник дотягнувся кінчиками пальців рук.
Загальні вказівки і зауваження. Вправа повинна виконуватися плавно. Якщо учасник згинає ноги в колінах, спроба не зараховується.
Плавання для виявлення прикладних навичок
Обладнання. Басейн або спеціально пристосоване місце на водоймах.
Опис проведення тестування. Тестування проводиться за правилами змагань. Для осіб з недостатньою підготовкою дозволяється старт з води. В цьому разі за командою "Приготуватись" учасник тестування входить у воду, за командою "На старт" береться однією рукою за поручні стартової тумби, за командою "Руш" відштовхується ногами від стінки басейну і починає плавальні рухи.
Учасник повинен пропливти якомога довшу дистанцію.
Якщо учасник став ногами на дно басейну, взявся руками за його борт або обмежуючий трос, тестування припиняється.
Результатом тестування є дистанція в метрах, яку учасник тестування зміг подолати без сторонньої допомоги.
Загальні вказівки і зауваження. Поворот повинен виконуватися з обов'язковим торканням стінки басейну будь-якою частиною тіла.
НОРМАТИВИ ВІДЗНАКИ ФІЗИЧНОЇ ВПРАВНОСТІ УПЮ
Види випробувань | Стать | Вік | ||||
|
| 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
| ||||||
Витривалість | ||||||
Біг на 1500 м, хв., сек. | x | 6,25 | 6,10 | 5,45 |
|
|
| д | 7,45 | 7,35 | 7,20 |
|
|
Біг на 3000 м, хв., сек. |
|
|
|
| 12,25 | 12,15 |
Біг на 2000 м, хв., сек. |
|
|
|
| 10,10 | 9,50 |
| ||||||
Сила | ||||||
Згинання і розгинання рук в упорі, лежачи на підлозі, разів | х | 33 | 35 | 37 | 40 | 42 |
| д | 17 | 18 | 19 | 20 | 22 |
| ||||||
Підтягування на перекладині, разів | х | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| д | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| ||||||
Піднімання всід за 1 хв., разів | х | 45 | 47 | 49 | 50 | 51 |
| д | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 |
| ||||||
Стрибок у довжину з місця, см | х | 208 | 219 | 229 | 240 | 250 |
| д | 172 | 179 | 187 | 193 | 200 |
| ||||||
Підйом переворотом, разів | х |
|
|
| 2 | 2 |
| ||||||
Вихід силою, разів | х |
|
|
| 1 | 1 |
| ||||||
Швидкість | ||||||
Біг на 60 м, сек. | х | 8,6 | 8,4 | 8,2 |
|
|
| д | 9,5 | 9,2 | 9 |
|
|
| ||||||
Біг на 100 м, сек. | х |
|
|
| 13,6 | 13,4 |
| д |
|
|
| 15,2 | 15 |
| ||||||
Спритність | ||||||
Човниковий біг 4 х 9 м, сек. | х | 10,2 | 9,9 | 9,6 | 9,3 | 9 |
| д | 11,2 | 11 | 10,8 | 10,6 | 10,4 |
Гнучкість | ||||||
Нахили тулуба вперед з положення сидячи, см | х | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
| д | 18 | 19 | 19 | 20 | 20 |
Прикладні навички | ||||||
Плавання, м | х | 15 | 15 | 50 | 75 | 100 |
| д | 15 | 15 | 50 | 75 | 100 |