Published using Google Docs
RESpect_2012_IB_PS_OB_MapaSPOROPS
Updated automatically every 5 minutes

MAPA SPOTREBY ENERGIÍ  

Imrich Buranský1) , Pavel Šimon2), Ondrej Buranský3) 

1)Spoločnosť rozumných spotrebiteľov Slovenska

Ulica 1. mája 1945/55 , 031 01 Liptovský Mikuláš, tel.: +421 905 812 685, mail: imrich.buransky@sporops.sk 

2)Spoločnosť rozumných spotrebiteľov Slovenska

Ulica 1. mája 1945/55 , 031 01 Liptovský Mikuláš, tel.: +421 917 714 678, mail: pazvel.simon@sporops.sk 

3)Spoločnosť rozumných spotrebiteľov Slovenska

Ulica 1. mája 1945/55 , 031 01 Liptovský Mikuláš, tel.: +421 905 663 735, mail: ondrej.buransky@sporops.sk 

Summary: The article describes the need for change in human population approach to use of the Earth's resources. It is necessary to invoke a change in attitudes of people in addition to technical solutions of control energy consumption for heating of residential  houses in Slovakia. It is necessary to measure, record and properly present data of energy consumption. Energy consumption indicators  for heating are possible to express consumption of individual flats and their rooms. There was proposed to create the Map of energy consumption of the town Liptovsky Mikulas for comparison of residential buildings energy consumption.  

Key words: energy consumption regulation, web based application, collecting and processing data, residential houses, ecological footprint, Google maps    

1. ÚVOD

Už takmer štyridsať rokov si ľudstvo užíva viac, než mu planéta Zem je schopná dať a zniesť. V roku 2007 sme potrebovali už jeden a pól planéty. Ak naše plytvanie bude pokračovať rovnakým spôsobom, v roku 2050 ľudstvu nebudú stačiť ani dve planéty Zem. Preto je najvyšší čas urobiť zmenu - zastaviť plytvanie.

Nemôžeme riadiť, ak nevieme merať. Mnohé však aj meriame, ale údaje nepoužívame na vytvorenie dostatočnej spätnej väzby. Tá sa dá vytvoriť technickými prostriedkami. V mnohých prípadoch je potrebné do spätnej väzby zahrnúť aj človeka.

Na ľudstvo a jeho ekologickú stopu je možné pozrieť sa z rôznych úrovní. Z úrovne ľudstva ako celku, z úrovne jednotlivého človeka, z úrovne komunity žijúcej v jednom bytovom dome, či z úrovne mesta alebo regiónu. Predmetom tohto článku je ukázať možnosti takej prezentácie údajov opisujúcich správanie sa človeka, ktoré bude dostatočne jednoduché a dokáže zapôsobiť na človeka tak, aby pocítil potrebu zmeniť svoje doterajšie správanie.  

2. EKOLOGICKÁ STOPA ĽUDSTVA

Celosvetová organizácia Global Footprint Network má vytvorenú metodiku pre spracovanie štatistických údajov týkajúcich sa vplyvu človeka na planétu Zem – zisťuje ekologickú stopu. Výsledky zverejňuje na webových stránkach www.footprintnetwork.org. Sú v rôznych prehľadových tabuľkách a grafoch. Celkové závery sú prezentované v grafe, ktorý je ukázaný na obr. 1 – bol prevzatý zo stránky [1].

Na vodorovnej osi sú roky, na zvislej – počet planét Zem, ktoré ľudstvo pre svoje žitie v danom čase potrebuje. Na grafe vidieť, že možnosti planéty Zem ľudstvo prekročilo v polovici sedemdesiatych rokov. V roku 2007 ľudstvo potrebovalo už jeden a pól planéty Zem. Ak tento trend bude pokračovať, v roku 2050 budeme potrebovať zdroje, ktoré nám nedokážu poskytnúť ani dve planéty Zem.

 

Obr. 1. Ekologická stopa ľudstva

 

V grafe sú ukázané dve možnosti - pokračovať v doterajšom plytvaní, alebo prijať rázne opatrenia smerujúce k náprave. Každému súdnemu človeku musí byť zrejmé, že tá druhá cesta je správna. Ako sa však poznáme, namiesto zmeny nášho správania sme schopní vzniesť podozrenia a spochybniť ponúknuté výsledky, nevenovať im patričnú váhu a nechať všetko tak, ako je. Veď ono sa to nejako vyrieši. V mene ľudstva nemusím robiť ja jednotlivec, vyrieši to niekto iný, máme vlády, parlamenty.

3. SPOTREBA ENERGIE NA VYKUROVANIE BYTOV  

Energia potrebná na vykurovanie podľa dostupných štatistík tvorí až 60% celkovej spotreby energií slovenských domácností. V našich podmienkach je veľké množstvo bytových domov, ktorých obyvatelia sú odkázaní na spoločný odber energie na vykurovanie. Pre vytvorenie predpokladov na "spravodlivé" rozúčtovanie vykurovacích nákladov v mnohých bytových domoch sa vlastníci rozhodli nainštalovať merače pre pomerové rozúčtovanie. Údaje poskytnuté meračmi sú použité pri rozúčtovaní po skončení účtovacieho obdobia. Vlastníci bytov spravidla nemajú možnosť využiť ich na ovplyvnenie svojho správania počas vykurovacej sezóny. Nemajú možnosť porovnať údaje zo svojich meračov s údajmi meračov susedov. Takú možnosť ponúka webová aplikácia  Odpočty, ktorá je predstavená na stránkach Spoločnosti rozumných spotrebiteľov Sloveska www.sporops.sk. Dáva možnosť zaznamenať namerané hodnoty počas vykurovacej sezóny a spracovať ich tak, aby vlastníci bytov mohli získať odporúčanie na prípadnú zmenu svojho správania. Pre vlastníkov jednotlivých bytov ponúka rôzne prehľady, v ktorých je možné získať názor na vzájomné ovplyvňovanie sa jednotlivých bytov z hľadiska vykurovania. Umožňuje prehľad odberov v byte aj v jednotlivých miestnostiach napr. vo forme indikátorov z obr. 2, prevzatý je z [2].

Obr. 2. Indikátory spotreby energie na vykurovanie bytu

Indikátory sú ručičkové ukazovatele, ktoré v tomto prípade ukazujú stav odberu energie na vykurovanie. Majú podobnú formu, ako indikátory teploty motora automobilu. Preto sa očakáva, že nimi prezentované údaje budú pre mnohých používateľov dostatočne názorné a zrozumiteľné. Väčší indikátor ukazuje stav za celý byt. Menšie indikátory ukazujú stav v jednotlivých miestnostiach. Ručička indikátora predstavuje aktuálny odber. Smeruje do niektorého z farebných pásov ciferníka:

Požadované pásmo hodnôt je okolie priemernej hodnoty odberov v zvolenej komunite vytvorené podľa voliteľného kritéria - počtu percent. Komunitou môže byť napr. určité poschodie, blok alebo aj celá bytovka. Používateľovi je umožnené určiť si svoje osobné kritérium - do akého okolia priemerných hodnôt komunity sa chce dostať.

Vyhláške Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorá stanovuje pravidlá rozúčtovania vykurovacích nákladov v bytových domoch, nepredpisuje priebežné vyhodnocovanie stavu odberov na vykurovanie. Získať údaje pre aplikáciu Odpočty si preto vyžaduje prácu nad rámec vyhlášky. Treba pri tom rátať s odmietavým postojom niektorých vlastníkov bytov. Neprajné môže byť aj postoje správcov nehnuteľností, dodávateľov a servisných organizácií pomerových rozdeľovačov ako aj organizácií, ktoré zabezpečujú vlastné rozdelenie vykurovacích nákladov.

4. SPOTREBA ENERGÍ V REGIÓNOCH  

Zabezpečenie vykurovania a teplej úžitkovej vody je energeticky veľmi náročné. Vyššie bolo spomenuté, že na vykurovanie bežná domácnosť spotrebuje 60% svojej spotreby energií. Na ohrev teplej úžitkovej vody pripadá v slovenskej domácnosti ďalších 20%. Neustále rastúce ceny energií, ale aj direktívy Európskej únie, nás nútia prijímať úsporné opatrenia. Rozhodnutia sa nerobia ľahko. Zložité sú najmä v prípade bytových domov, kde je potrebná dohoda väčšiny vlastníkov bytov. Dá sa uplatniť jednoduché pravidlo - nasledovať úspešných. Bolo by dobré vidieť na mape svoju bytovku a mať možnosť porovnať je spotrebu energií s inými bytovkami regiónu.

Mapa Spoločnosti rozumných spotrebiteľov Slovenska ponúkne prehľad spotreby energie na vykurovanie, spotrebu teplej úžitkovej vody (TÚV), vody, správcovské spoločnosti a prípadne aj iné objekty – pozrite obr. 3, je prevzatý z [3].

Obr. 3. Mapa SPOROPS - mapa spotreby energií

Farebne rozličné značky na mape ukazujú, kde je spotreba malá - modré značky, kde je priemerná - zelené značky a kde je veľká - červené značky.

V ľavej časti je možné zadať, pre aké bytovky majú byť údaje spracované - zateplené a/alebo nezateplené, prípadne zvoliť konštrukčný typ domu. Pre označenú komoditu mapová aplikácia zistí počet objektov - bytoviek na zvolenom mapovom podklade, minimálnu, priemernú a maximálnu hodnotu pre zvolený rok.

Bytovky majú na mape značky zodpovedajúce jednotlivým komoditám farebne odlíšené podľa veľkosti ich spotreby. Výpočet priemernej spotreby, zistenie minimálnej a maximálnej spotreby bude uskutočnený pre všetky bytovky zobrazenej oblasti, napríklad pre mesto Liptovský Mikuláš, ale aj pre celé Slovensko. Pri kliknutí na značku bytovky, vo vysúvacom okienku sa zobrazia hodnoty spotreby. Výpočet pre zobrazenú oblasť bude možné v ľavej časti zafixovať, aby sa takto získané údaje použili pre zobrazenie ikon pri zväčšovaní/zmenšovaní resp. pri presune na iné miesto.

Všetky údaje potrebné na vytvorenie Mapy SPOROPS sú k dispozícii. Majú ich správcovské spoločnosti, spoločenstvá vlastníkov bytov aj výrobcovia tepla. Nie sú však vo forme vhodnej pre priame použitie v spojitosti s mapami, napr. chýbajú zemepisné súradnice.

Pri rozhodovaní o tom, kde začať budovanie Mapy SPOROPS, bolo zvolené mesto Liptovský Mikuláš - sídlo Spoločnosti rozumných spotrebiteľov Slovenska. Cieľom bolo:

V čase písania tohto príspevku (začiatok marca 2012) bolo vytvorenie mapy podporené postojom väčšiny oslovených pedagógov vysokých a stredných škôl v meste Liptovský Mikuláš. Boli získané prísľuby na podporu vytvorenia mapy od primátora Liptovského Mikuláša MUDr. Alexandra Slafkovského aj jeho zástupcu Ing. Jozefa Repaského. Potrebné údaje pre vytvorenie mapy potvrdili poskytnúť všetky oslovené správcovské spoločnosti v meste. Bol sformovaný riešiteľský tím a stanovený cieľ vytvorenia prototypu mapy do konca mája 2012.

5. ZÁVER

Sú viaceré prístupy, ako dosiahnuť zmenu správania jednotlivých ľudí. K najpoužívanejším patria právne normy prijímané na národnej aj nadnárodných úrovniach. Je to cesta príkazov a zákazov. Používajú sa aj cenové nástroje – regulácia cien komodít. V Spoločnosti rozumných spotrebiteľov Slovenska sa snažíme  o  vyvolanie uvedomelého postoja ľudí k spotrebe energií, aby si dopriali pohodlie a pritom neplytvali. Sme presvedčení, že sa nám to podarí, ak budeme:

Doteraz sa nám podarilo overiť princípy pre webovú aplikáciu Odpočty. Veríme, že aj projekt „Mapa SPOROPS“, cieľom ktorého je vytvoriť energetickú mapu spotreby energií, sa nám podarí doviesť k úspešnej realizácii aspoň na úrovni Liptovského Mikuláša.

Poďakovanie

Ďakujeme všetkým, ktorí doterajšie snaženie Spoločnosti rozumných spotrebiteľov Slovenska podporili. Ďakujeme za tolerantný prístup k našej práci zo strany našich rodín, za vyjadrenie podpory zo strany priateľov a známych, za poskytnutie údajov pre pilotné nasadenia našich riešení zo strany správcovských spoločností,  za overenie princípov riešenia zo strany koncových používateľov našich aplikácií.  

LITERATÚRA 

  1. World Footprint. [online, cit. 4.3.2012]. Dostupné na Internete <http://www.footprintnetwork.org/en/index.php/GFN/page/world_footprint >
  2. Odpočty - Indikátory. [online, cit. . 4.3.2012]. Dostupné na Internete http://www.sporops.sk/web.php?zMenu=m132.indikatory >
  3. Odpočty – Stop plytvaniu! [online, cit. . 4.3.2012]. Dostupné na Internete <http://www.sporops.sk/web.php?zMenu=m354.stop_plytvaniu>