Урок 4 Інформатика 10 (ІКТ)
Поняття форуму та чату. Етикет інтерактивного спілкування
Мета.
Навчальна. Ознайомитися з поняттям форуму та чату; навчитися реєструватися на форумі та чаті, брати участь в обговореннях.
Розвиваюча. Розвивати комунікативність учнів.
Виховна. Ознайомити з етикетом інтерактивного спілкування.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
План
Хід уроку
1. Актуалізація опорних знань.
Порівнянняльний аналіз служб обміну повідомлень
Критерії порівняння | Електронна пошта | Служба обміну повідомленнями |
Режим роботи | Обмін повідомленнями може відбуватися не в реальному і часіі | Обмін повідомленнями відбувається в реальному часі |
Збереження повідомлень | Повідомлення зберігаються у поштовій скринці сервера | Повідомлення зберігаються на комп’ютері |
Перевірка наявності повідомлень | Щоб одержати повідомлення, отримувач повинен сам перевірити свою поштову скриньку і забрати їх | У Інтернет-пейджерах зв’язок між користувачами утримується постійно і відправлене повідомлення зразу передається користувачу |
Кількість співрозмовників одночасно | Обмін повідомленнями може відбуватися між двома або декількома співрозмовниками (служба розсилки) | Обмін повідомленнями може відбуватися або між двома, або між декількома співрозмовниками (конференція, чат) |
2. Поняття форуму та чату. Етикет інтерактивного спілкування.
Однією з перших служб інтерактивного спілкування були чати, або служба IRC.
Чат (від англ. chat —- розмова, бесіда) — інтерактивне спілкування кількох осіб.
Найпопулярнішими програмами-клієнтами в службі IRC є: IRC, Microsoft Chat та ін. Втім, існує багато загальнодоступних вибрати цікаву для спілкування тему («кімнату», «групу»), зареєструватися, вибрати собі ім'я, під яким ви «з'явитеся» у ньому, і послати в чат повідомлення, яке відразу ж з'явиться в загальному потоці.
Архіви чатів у чистому вигляді, як правило, не мають сенсу, оскільки текст виглядає суцільною мішаниною, в якій дуже важко зрозуміти, хто, кому і яке повідомлення надіслав.
Крім того, сучасні чати надають можливість спілкуватися віч-на-віч ("цей спосіб спілкування називають «приватом») або вибрати кілька співрозмовників для бесіди («перейти в іншу кімнату»).
Робота в парах
Завдання 1.
Знайдіть за допомогою будь-якої пошукової системи Інтернета різні значення поняття форуму.
Висновок: маємо кілька трактувань “форум”:
Яке із визначень підходить до теми уроку?
В інформатиці під поняттям «форум» мається на увазі інтернет-ресурс, популярний вид спілкування в Інтернеті,
На форумі створюються теми для обговорення, що робить його кращим за чат. Усі, кого цікавить певна інформація, можуть зручно й швидко переглянути її на форумі. На форумі є адміністратори (власники форуму) та модератори (обслуговуючий персонал, який стежить за виконанням установлених правил участі на форумі).
Виберіть найбільш точне визначення і запишіть у зошит. (Веб-фо́рум — класс веб-додатків для организації спілкування відвідувачів веб-сайта).
Термін відповідає визначенню початкового поняття «форум». Форум пропонує набір тем для обговорення. Робота форуму полягає у створенні користувачами тем у розділах і можливості їх обговорення. Обговорення окремо взятої теми, по суті, являє собою спрощений варіант форуму — тематичну гостьову книгу, де кожен відвідувач може залишити своє повідомлення. Найпоширенішим є розподіл веб-форуму: розділи теми
повідомлення.
Розмежування доступу до повідомлень
Відкрита форма | Закрита форма | Змішаний варіант |
|
|
|
На практиці нерідко зустрічається варіант, коли деякі розділи форуму є загальнодоступними, а решта доступні тільки вузькому колу учасників.
Під час реєстрації учасники форуму можуть створювати профілі — сторінки з відомостями про користувача. У своєму профілі учасники форуму можуть повідомити інформацію про себе, встановити свій аватар або підпис, що буде автоматично додаватися до його повідомлень. Підпис може містити статичний текст або графічні зображення, у тому числі так звані юзербари.
Завдання 1.
Заповніть таблицю:
Характеристика | Чат | Форум |
Необхідність реєстрації | Так | Залежно від форми розмежування |
Інтерактив | Так | Так |
Ім’я учасника | Ім’я | Ім’я, можливо аватар, підпис |
Історія розмови | Не зберігається | Зберігається деякий час |
Приватні розмови | Так | Ні |
3. Практична робота “Спілкування на форумах та в чатах”
Інструкція до виконання практичної роботи
4. Типові запитання до уроку.
5. Домашнє завдання.