Лабораторна робота № 6
Дослідження звукових коливань різноманітних джерел звуку.
Мета.
Освітня. Ознайомитись з різними джерелами звуку та дослідити основні характеристики звуку: висота, гучність за допомогою сучасних цифрових засобів. Навчитись користуватись камертоном.
Розвиваюча. Розвивати логічне мислення.
Виховна. Виховувати культуру проведення досліджень.
Тип уроку. Комбінований.
Дидактичні матеріали:
План
Хід уроку
1. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
2. Лабораторна робота № 6: “Дослідження звукових коливань різноманітних джерел звуку за допомогою сучасних цифрових засобів”.
Виконати лабораторну роботу згідно з завданнями в зошиті на друкованій основі.
Відео. Дослідження звукових коливань різноманітних джерел звуку за допомогою сучасних цифрових засобів
На телефоні має бути встановлена програма: Sound Meter
Онлайн Звуковий генератор
Програмний засіб "Осцилограф" <<Завантажити>>
440 Гц
880 Гц
1000 Гц
3. Домашнє завдання.
Підручник: параграф 17-18 - повторити.
Домашня лабораторна робота №6: “Дослідження звукових коливань різноманітних джерел звуку”.
4. Для допитливих.
Дослідження звукових коливань різноманітних джерел звуку.
Обладнання. 60 см нитки, сталева лінійка, дзвіночок, гребінець зі змінною густиною зубців.
На основі спостережень дайте відповідь на такі запитання:
а) Що відбувається з ниткою?
б) Чому нитка породжує звукові коливання?
в) Чи добре видно оком коливання нитки? Якщо ні, то чому?
2. Зробіть схематичний рисунок, який би пояснював, які положення займає нитка під час звучання.
3. Зменшуйте довжину нитки, яка коливається, не змінюючи сили натягу.
а) Що ви помічаєте?
б) Як змінюється висота звучання нитки (знижується чи підвищується).
4. Притисніть один кінець металевої лінійки рукою на краю до поверхні столу. Відведіть вільний кінець лінійки донизу і відпустіть його.
а) Що відбувається з вільним кінцем лінійки? Чи чуєте ви звук? Чому?
б) Укорочуйте лінійку до тих пір поки вона не почне звучати. Які зміни зі звуком відбуваються, якщо надалі вкорочувати лінійку? Коливання при цьому пришвидшуються чи уповільнюються? Як залежить від довжини вільного кінця лінійки висота та гучність звуку?
5. Примусьте звучати дзвіночок, ударивши по ньому олівцем.
а) Виявіть його коливання. Що ви спостерігаєте?
б) Поясніть причину утворення звуку за допомогою дзвінка.
6. Візьміть гребінець. Проведіть швидко по його зубцях аркушем товстого картону.
а) Чому виникає звук?
б) Рухайте аркушем швидше і повільніше. Яка різниця? Коли звук вищий?
в) Рухайте аркушем з однаковою швидкістю по менш та більш щільних частинах гребінця. Яка різниця? Коли звук вищий?
г) Що змінюється, коли Ви починаєте водити аркушем швидше, або переходити на іншу з менш щільної на більш щільну частину гребінця?
7. На основі проведених дослідів і спостережень зробіть висновок про те, які параметри звуку Ви досліджували; від чого залежить висота та гучність звуку.