Published using Google Docs
Інформатика 10 (АП) Урок 44
Updated automatically every 5 minutes

Урок 44                                                                             Інформатика 10 (АП)


Практична робота № 11 “Побудова алгоритмів з вкладеними розгалуженнями та оператором вибору”


Мета.  

Навчальна. навчитися будувати алгоритми з вкладеними розгалуженнями та оператором вибору і реалізовувати їх у вигляді програм.

Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення, вміння аналізувати та  застосовувати набуті знання.

Виховна. Виховувати наполегливість, самостійність, культуру оформлення

План

  1. Актуалізація опорних знань.
  2. ТБ.
  3. Практична робота.
  4. Приклади.
  5. Запитання до уроку.
  6. Домашнє завдання.

Хід уроку


1. Актуалізація опорних знань.

  1. Логічний вираз.
  2. Простий і складений логічний вираз.
  3. Запис логічних виразів.
  4. Повне і неповне розгалуження алгоритму.
  5. Конструкція оператора if.
  6. Конструкція оператора case.
  7. Операція mod.

2. Техніка безпеки під час роботи на ПК.

Інструктаж з ТБ при роботі з ПК та в комп’ютерному класі.


3. Практична робота № 10 “Побудова алгоритмів з послідовними розгалуженнями”

Хід роботи

  1. Вибрати варіант завдання (за погодженням з учителем).
  2. Скласти математичну модель, алгоритм розв'язування задачі програмним способом. Нарисувати блок-схему алгоритму.
  3. Завантажити середовище програмування Паскаль.
  4. Ввести з клавіатури текст програми, складеної на основі блок-схеми.

Програма має обов'язково містити команди:

  1. Зберегти у файлі текст введеної програми.

Назва файла має нести інформацію про номер практичної роботи та прізвище її виконавця. Файли програм мають зберігатися в особистій папці на диску.

  1. Виконати запуск створеної програми на виконання.
  2. У випадку появи повідомлень про помилки уважно перевірити текст вашої програми і випра­вити помилки. Якщо помилку не вдається виправити самостійно, потрібно скористатися допо­могою вчителя.
  3. Зробити «зрозумілим» інтерфейс програми.
  4. Доповнити програму командами виведення з текстовими підказками. Між величинами, які виводяться на екран, має бути просторове розділення. Вибрати найзручніший формат для да­них, що виводяться.
  5. Одержати результат виконання доповненої програми. Переписати у звіт текст робочої програми.
  6. Повторити запуск програми кілька разів, міняючи кожен раз вхідні дані. Переписати у звіт результати виконання програми.
  7. Зберегти у файлі остаточний текст програми. Ім'я файла та адресу його розміщення записати у звіт.
  8. Зробити висновки щодо виконаної роботи.


4. Завдання до практичної роботи.

1. Написати програму для виставлення правильних закінчень для запису грошових сум (без копійок). Програма повинна коректно працювати з сумами від 1 до 100.

Наприклад:

Вхідні дані

15

3

1

43

Результат

15 гривень

3 гривні

1 гривня

43 гривні

Вказівки:

11 <=x<=14                          x гривень

х mod 10 = 1                           х гривня

К mod 10 - 2, 3, 4               х гривні

інші випадки                       х гривень

2. Дано натуральне число n (n100), яке позначає вік людини. Додати до цього числа відповідно слова: “рік”, “роки”, “років”, наприклад:

1 рік,

12 років,

94 роки.

Вказівки:

11 <=К<=14                          Мені К років

К mod 10 = 1                           Мені К рік

К mod 10 = 0                         Мені К років

2 <=К mod 10 <= 4             Мені К роки

5 <= К mod 10<=9        І          Мені К років

3. Розробити програму виведення кількості днів у місяці, якщо останній задається цілим числом від 1 до 12. Передбачте можливість вибору року (високосний чи ні).

4. Виявляється, що будь-яку цілочислову грошову суму, більшу за 7 грошових одиниць, можна видати лише купюрами 3 та 5 грошових одиниць. Дано натуральне n (n>7). Визначити, якою кількістю купюр 3 та 5 грошових одиниць відповідно можна видати суму n грошових одиниць, щоб їх загальна кількість була найменшою.


5. Підсумки уроку.


6. Домашнє завдання.

  1. Повторити “оператор розгалуження” та “оператор вибору”.
  2. У середовищі програмування TURBO PASCAL реалізуйте задачу іншого варіанта.