Published using Google Docs
PROIECT DIDACTIC MATEMATICA
Updated automatically every 5 minutes

Proiect didactic

Propunător: HOSU ADRIANA RAMONA

Clasa a IV-a

Obiectul: Matematică

Subiectul: Fracţii

Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor

Motivaţia:

             Elevii au posibilitatea de a conştientiza, completa şi sistematiza informaţiile despre fracţii. Fiind o lecţie de reactualizare şi completare a cunoştinţelor, ea contribuie la consolidarea capacităţilor de analiză, comparaţie, de corelare a gândirii cu cunoştinţele matematice însuşite, în vederea găsirii soluţiilor corecte pentru exerciţiile şi problemele propuse.

             Metodele de lucru îi determină pe elevi să coopereze cât mai bine pentru obţinerea succesului propriei echipe.

                Sarcinile fixate îi menţin în stare de alertă, implicându-i cognitiv în rezolvarea acestora.

Obiective operaţionale:

Condiţii prealabile:

           Elevii trebuie:

- să stăpânească etapele metodelor R.W.C.T ce vor fi utilizate în cadrul activităţii;

- să aibă deprinderi de lucru în perechi/echipă;

- să cunoască terminologia fracţiilor;

Evaluarea: 

- de conţinut: fişe de lucru;

- de utilizare a proceselor gândirii: ordonare, analiză, comparare;

Managementul şi resursele timpului:

- resurse materiale: fişe, placă de polistiren, figurine, minge;

- resurse umane: 13 elevi (frontal, în perechi sau în echipă);

- resurse procedurale: metoda R.A.I., Gândiţi-Lucraţi în perechi-Comunicaţi, cadranele, eseu de 5 minute;

- resurse temporale: 50 de minute;

Desfăşurarea lecţiei:

Evocarea:

              Prin activităţile pe care le vor realiza în această oră elevii vor contribui la alcătuirea unei ţări a poveştilor (vor primi pentru fiecare sarcină rezolvată câte un element ce face parte din tabloul final);

- metoda R.A.I. (Răspunde - Aruncă - Interoghează):

- Exemple de întrebări:

- Ce este o unitate fracţionară?

- Ce este o fracţie?

- Care sunt elementele componente ale unei fracţii?

- Ce reprezintă numărătorul? Dar numitorul?

- Câte tipuri de fracţii cunoaşteţi?

- Ce este fracţia subunitară/echiunitară/supraunitară?

- Cum se compară două fracţii cu acelaşi numitor/numărător?

- Cum se adună / scad două fracţii care au acelaşi numitor?

Realizarea sensului:

Gândiţi - Lucraţi în perechi - Comunicaţi:

           Elevii vor primi pe rând câte o sarcină scrisă, vor gândi şi lucra individual, apoi în echipă (4-5 elevi) sau perechi, vor rezolva cerinţele şi vor afişa de fiecare dată rezolvarea exerciţiului.

a) elevii au de răspuns la câteva ghicitori matematice:

“Un întreg de îl împarţi                             “Dacă sunt subunitară

Părţi egale tu să faci                                    Şi am numitorul 2

Unul sau mai multe iei                                 Spuneţi-mi pe nume, voi!”

Spune-mi, matematic, ce-i?”

“Am numărătorul 7                                     “Numărătoru-i număr par

Din întreg sunt jumătate                                Imediat mai mic ca 10

Care-i numele meu, frate?”                            Numitorul îl întrece

                                                                   Fiindcă este dublul lui

“Sunt fracţie echiunitară                                Cum mă cheamă

Iar la numitor eu port                                     Poţi să-mi spui?”

Triplul lui 3 şi încă 8.”

b) elevii vor avea de reprezentat prin desen anumite fracţii şi de identificat fracţia corespunzătoare desenului;

c) elevii vor avea de comparat fracţii în perechi două câte două şi de ordonat la final crescător toate perechile în faţa clasei (activitate practică cu farfurii de carton);

d) elevii vor avea de rezolvat o fişă cu exerciţii de adunare şi scădere a fracţiilor cu acelaşi numitor;

- metoda CADRANELOR:

Elevii primesc o fişă cu cele 4 cadrane având următoarele cerinţe: textul problemei, reprezentarea grafică, posibile întrebări, rezolvarea problemei;

Reflecţia:

- Eseu de 5 minute: “Cum ar fi să trăieşti într-o lume fără matematică?”