Лабораторна робота №4
Вимірювання опору провідника за допомогою амперметра та вольтметра.
Мета.
Освітня. Ввести поняття питомого опору. Навчитися розв’язувати задачі на визначення опору провідників за законом Ома для ділянки кола.
Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення.
Виховна. Виховувати спостережливість, допитливість.
Тип уроку. Комбінований.
Матеріали для роботи з учнями:
План
Хід уроку
Самоперевірка домашніх задач за зразком:
Задача 13.7. № 6.2. За графіком залежності сили струму через резистор визначте напругу на резисторі, яка відповідає силі струму 1А; 1,5А; 2,5А.
Задача 13.8. № 6.12. На цоколі електричної лампочки розжарення написано “3,5В, 0,7А”. Обчисліть опір нитки розжарення лампочки в робочому режимі.
Задача 13.9. №6.4. Якщо напруга на резисторі 8В, сила струму дорівнює 0,2А. За якої напруги сила струму через резистор буде дорівнювати 0,3А?
Усне опитування:
Запитання 13.1. Що таке опір провідника? Вкажіть причини виникнення опору. Як визначити опір провідника на ділянці кола?
Запитання 13.2. Який взаємозв’язок між силою струму і напругою в провіднику, між силою струму і опором провідника. Як графічно показати ці залежності?
Запитання 13.3. Сформулюйте закон Ома. За яких умов справедливий закон Ома?
Запитання 13.4. Поясніть, чому формула для розрахунку опору провідника, отримана із закону Ома, не має фізичного змісту.
Запитання 13.5. Чому збільшення напруги на кінцях провідника збільшує струм? Відповісти , виходячи з уявлень електричної теорії.
Запитання 13.6. Згідно із законом Ома для ділянки кола, . Чи можна на цій підставі вважати, що опір даної ділянки кола прямо пропорційний напрузі на цій ділянці й оберенно пропорційний силі струму в ній?
Запитання 13.7. Чому на цоколях електричних ламп завжди вказано напругу, на яку розраховано лампи?
Роботу виконати за алгоритмом представелним у лабораторному зошиті на друкованій основі.
Запитання 14.1. Назвіть способи визначення опору споживача.
Запитання 14.2. На рисунку подані вольт-амперні характеристики трьох провідників. Порівняйте опори цих провідників.
Запитання 14.3. Як значення сили струму на ділянці залежить від опору цієї ділянки? Що собою являє графік залежності сили струму на ділянці кола від опору цієї ділянки?
Запитання 14.4. Чому всі провідники певною мірою спричиняють опір напрямленому руху зарядів усередині провідника?
Запитання 14.5. Дві лампочки розжарення розраховані на однакову напругу 4,5 В. Але сила струму в робочому режимі через нитки цих лампочок становить 0,18 та 0,28 А. Чим визначається різна сила струму через лампочки в робочому режимі?
Підручник: повторити параграфи 13, 14.
Домашня лабораторна робота №4: “Вимірювання опору провідника за допомогою амперметра та вольтметра”.
Усне опитування по запитаннях до уроку.