Електричне коло.
Дії електричного струму.
Мета.
Навчальна. Встановити, які дії викликає електричний струм. Ознайомити учнів із основними елементами електричного кола.
Розвиваюча. Розвивати життєву компетентність та практичні знання при користуванні джерелами електричного струму.
Виховна. Виховувати розуміння можливої небезпеки при користуванні несправними електроприладами.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Дидактичні матеріали:
План
Хід уроку
Перевірка домашнього завдання.
Електричне коло. Споживачі електричного струму: електричні лампи, обігрівачі, електричні плити, телевізори, комп’ютери...
Джерело струму, споживачі струму, ключ, з’єднані між собою проводами, складають електричне коло.
Демонстрація. Найпростіше електричне коло. |
Схемою електричного кола називають креслення, на якому зображують різні способи з’єднання елементів електричного кола.
Рис. Схема найпростішого електричного кола
Таблиця. “Умовні позначення елементів електричних кіл”
За напрям електричного струму умовно обрали напрям, у якому рухаються (або могли б рухатися) в провіднику позитивні заряди (від позитивного полюса джерела до негативного).
Дії електричного струму:
Приєднаємо до полюсів джерела струму нікелінову (ніхромову) дротину. У результаті досліду, дротина нагрівається і провисає.
|
Демонстрація. Теплова дія струму (нікеліновий дріт, вимикач, штативи, джерело струму).
Під дією електричного струму в електричних лампах вольфрамова дротина розжарюється до яскравого світіння.
Світло “з’являється”, коли до лампочки доходить сигнал, а не самі електрони. Сигнал може дійти до нитки розжарювання за час, рівний 1 нс (наносекунда, або 10-9 с). Однак, щоб нитка почала світитися видимим світлом, електричний струм повинен нагріти її до температури порядку декількох тисяч Кельвінів. Така температура зазвичай досягається через 0,01-0,1 с після включення струму.
|
Демонстрація. Світлова дія струму (настільна лампа з вольфрамовою ниткою розжарення)
На залізний цвях намотуємо кілька десятків витків ізольованого мідного дроту. Звільнивши кінці дроту від ізоляції, приєднуємо їх до джерела струму. Цвях набуває властивості притягувати до себе дрібні залізні предмети.
|
Демонстрація. Магнітна дія струму (батарейка, мідний дріт, гвіздок, гумова стрічка, дрібні металеві предмети).
У скляну посудину встановимо 2 електроди та наллємо дистильованої води. Складемо електричне коло з електродів, вимикача, джерела живлення та лампи розжарювання. Замкнемо коло. Лампа не світитиме. Додамо до посудини мідного купоросу. Лампа засвітиться, а на негативному електроді почне виділятися чиста мідь.
|
Демонстрація. Хімічна дія (склянка з дистильованою водою, дрібка мідного купоросу, з’єднувальні провідники, електроди, джерело струму).
До джерела постійного струму приєднаємо електродвигун. Вал двигуна обертатиметься у певному напрямку. Якщо поміняти місцями полюси джерела живлення, то й напрям руху зміниться
|
Демонстрація. Механічна дія струму (електродвигун, джерело живлення, з’єднувальні провідники).
Вправа 38.1. Дослідження найпростішого електричного кола.
Обладнання: джерело струму лабораторне, ключ, споживач (лампа розжарювання), з’єднувальні провідники.
Запитання 38.1. Які основні елементи входять в електричне коло?
Запитання 38.2. Який напрям має електричний струм у колі?
Запитання 38.3. Як змінити напрям струму в споживачі?
Запитання 38.4. Назвіть дії електричного струму та наведіть приклади.
Запитання 38.5*. В кімнаті три лампочки. Кожна лампочка вмикається окремим вимикачем. Вимикачі розташовані в іншій кімнаті. Перед тим як зайти до кімнати з лампочками можна залишити увімкненим лише один вимикач. Встановити відповідність між вимикачами і лампочками.
Підручник: §25-26.
Вправа 38.2. Використовуючи інтерактивний симулятор “Віртуальна лабораторія електрики Phet”:
1) складіть віртуальне найпростіше електричне коло, до зошита намалюйте його схему.
2) Замкніть ключ. Поставте галочку “Показати струм” (Струм) у верхньому правому кутку вікна симулятора. За результатами створеної моделі дайте письмову відповідь на питання: як визначається напрям електричного струму?
3) Поставте галочку “Показати струм” (Електрони) у верхньому правому кутку вікна симулятора. За результатами створеної моделі дайте письмову відповідь на питання: як рухаються електрони в електричному колі?
4) Доповнюючи по черзі коло елементами з лівої панелі (монетою, скріпкою, гумкою, олівцем з графітовим стержнем, гумовою рукавичкою, папером) перевірте та запишіть до зошита, які матеріали є провідниками електрики, а які не провідниками електрики.
Усне опитування по запитаннях до уроку.
Тестування. “Електричне коло. Дії електричного струму”. Відповіді учнів
Вправа 38.1. Дії електричного струму.
Відео. 18 фокусів і експериментів з фізики для школи