Пропозиції щодо внесення змін до
Положення про Відзнаку Фізичної Вправності (ВФВ)
Необхідність внесення змін:
1. На сьогодні здобуття Відзнаки Фізичної Вправності свого віку є обов'язковою умовою здачі кожної з проб УПЮ. Таким чином, фактично, усі юнаки та юначки повинні здобувати ВФВ та носити відзначку ВФВ на однострої.
2. Зважаючи на те, що фізичний стан багатьох юнаків не дозволяє їм виконувати усі нормативи для здобуття ВФВ, поширеною практикою в Пласті стало фактичне ігнорування цієї вимоги. А в тих випадках, коли нормативи ВФВ все ж здають, часто це відбувається з порушенням багатьох вимог; нормативи здаються вибірково.
3. Типовою практикою є прийняття нормативів ВФВ виховниками, які не є спеціалістами з фізичного виховання. Часто виконання нормативів ВФВ здійснюється на масових заходах, без попередньої підготовки юнаків та перевірки їх медичного стану.
4. Пласт – не є спортивною організацією. На сьогодні у Пласту немає можливостей дублювати систему фізичного виховання та контролю за здоров'ям юнаків, які займаються фізичним вихованням, що забезпечуються закладами освіти.
Як результат, існуюча практика здобуття ВФВ:
1. Нівелює ідею, яка стояла при розробці ВФВ – сприяти фізичному розвитку юнацтва. Оскільки ВФВ фактично повинні мати всі, вона не є більше «ВІДЗНАКОЮ», яка відзначає першунів у фізичній підготовленості та спорті, та не стимулює юнацтво підвищувати свій рівень фізичної готовності. Багато існуючих вимог ВФВ є на рівні оцінки «задовільно» в закладах освіти. Юнакам з посереднім рівнем фізичної підготовленості підписують ВФВ, оскільки їм це необхідно для здачі проб, юнакам з відмінним рівнем фізичної підготовленості немає стимулу отримувати ВФВ, оскільки вона і так є у всіх.
2. Створює ризик для юнаків, Пласту як організації та людей, які приймають ВФВ, у зв'язку з відсутністю належного контролю за станом здоров’я юнаків, підготовкою та процесом здачі нормативів з боку виховників, які не є спеціалістами з фізичного виховання.
Пропозиції:
1. Відмінити вимогу здобуття ВФВ для здачі проб УПЮ та сформулювати вимоги у категорії «Тіловиховання» як:
Тіловиховання |
1. Дбає про своє здоров'я. |
2. Вміє плавати. |
3. Постійно покращує свій стан фізичної підготовленості. |
4. Практикує щоденну ранкову руханку. |
5. Грає в рухливі ігри. |
2. Визначити ВФВ як відзнаку для юнаків з відмінним рівнем фізичної підготовленості. Нормативи для ВФВ визначити на рівні вимог оцінки «відмінно» в закладах освіти та вище.
3. Затвердити нове Положення про ВФВ, яке містить нормативи та умови здобуття ВФВ (додається).
МЕТОДИЧНА ОСНОВА НОВОГО ПОЛОЖЕННЯ ПРО ВФВ:
1. За основу пропонованих нормативів ВФВ взято нормативи, визначені Поставовою КМУ від 15 січня 1996 р. N 80 Про державні тести і нормативи оцінки фізичної підготовленості населення України. Дана Постанова втратила чинність 5 листопада 2008 року N 992 (після серії нещасних випадків в середніх школах), однак на сьогодні є чи не єдиним збірником нормативів.
2. На відміну від попередньої редакції ВФВ, згідно даного положення, перевіряються усі основні фізичні якості (витривалість, сила, гнучкість, спритність і швидкість) і вимагає від кандидата всестороннього розвитку.
3. Передбачається, що до здачі нормативів зможуть допускатись тільки підготовлені юнаки, і нормативи зможуть приймати тільки спеціалісти (в осередках де відсутні спеціалісти-пластуни, краще щоб ВФВ приймали спеціалісти-непластуни ніж пластуни-неспеціалісти).