Soovitused koolide ja koolieelsete lasteasutuste juhtidele ja pedagoogidele

seoses uue pandeemilise A(H1N1) gripiga

 

Alates k.a. aprilli lõpust levib maailmas tõsine haigus uus gripp A/H1N1, mis 11. juuniks võttis pandeemia mõõtmed.

Haiguste Ennetuse ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) hinnangu järgi võib oodata gripi pandeemia esimest lainet (epideemiline tõus) 2009/2010 sügistalvel, mil haigestunute arv võib ulatuda kuni 30% elanikest. Haigestumise laine kestuseks võib olla 8-10 nädalat. Tõenäoliselt haigestuvad uude grippi kuni 80% -l juhtudest alla 30-aastased, kõige enam haigestuvad lapsed.

 

1. Soovituste eesmärk - aidata lasteasutuste juhtidel ja pedagoogidel vähendada õpilaste ja töötajate nakatumise riski ning takistada gripi levikut.

 

2. Pandeemilise A(H1N1) gripi iseloomustus:

Uue gripi sümptomid ja levikuteed on sarnased hooajalisele  gripile.

Kliiniline pilt: järsk enesetunde halvenemine, palavik üle 37,8°C, külmavärinad, köha, pea-, kurgu-, lihas- ja/või liigesvalu, väsimus ja nõrkus. Võivad esineda ka seedehäired nagu iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus.

Nakkus levib inimeselt inimesele köhimisel või aevastamisel. Köhivalt või aevastavalt haigelt levivad gripiviirused piiskadega õhu kaudu kuni 1m kaugusele. Seega  võib nakkuse saada ka katsudes käega gripiviirusega saastunud esemeid ja pindu ning seejärel puudutades oma suu, silmade või nina piirkonda. Haige ohustab teisi päev enne sümptomite ilmumist, nakkavuse periood kestab kuni 7 päeva, väikelastel kuni 21 päeva.

Võttes arvesse gripiviiruse säilivust väliskeskkonnas (kõvadel pindadel (lauad, seinad, käepidemed) – 24-48 tundi, poorsetel materjalidel (riided, paber) – 8-12 tundi, niisketel ja märgadel pindadel pikeneb gripiviiruse säilimine kuni 72 tunnini, kätel massiivsel saastumisel kuni 3 tunnini), on väga oluline järgida lihtsaid hügieenimeetmeid.  

 

Järgi hügieenireegleid – see on lihtsaim viis gripi ennetamiseks.

 

3. Ennetusmeetmed:

 

Õppetöö või õppimisaeg on soovitatav pandeemia tingimustes ümber korraldada järgmiselt:

·        Tuleb vähendada massiürituste, huviringide ja muu ühistegevuse läbiviimist, eriti kinnistes ruumides;

·        Tagada vähemalt 1-meetrine distantsipidamise võimalus õpilaste vahel klassiruumis. Kui ei ole võimalik, siis võimalusel lühendada tundide pikkust;

·        Epideemia ajal anda võimalus riskirühma kuuluvatel lastel ja õpetajatel* jääda koju või leida neile võimalus kodus õppimiseks / töötamiseks.

·        Täiustada koostööd lapsevanematega, selgitades, et haigena koolis/lasteaias käimine kurnab organismi ja haigestunu ohustab nakatumisega ka teisi. Lapsevanemad ja  pedagoogid peavad pöörama tähelepanu laste terviseseisundile. Haigusnähtudest nohu, köha, palaviku või kurguvalu vähemalt kahe tunnuse üheaegsel esinemisel on põhjust laps koju jätta või saata haigustunnustega laps kooliarsti/ -õe või perearsti juurde.

·        Haigusnähtude ilmumisel õppeprotsessi ajal leida võimalus haigestunu ajutiseks eraldamiseks teistest kuni haige raviasutusse või koju saatmiseni. Kui gripitaoliste sümptomitega last ei ole võimalik teistest eraldada, tuleb panna haigele ette kirurgiline mask. Haiguskahtlusega patsiendiga kokkupuutuvate inimeste arv tuleks viia miinimumini.

·        On oluline, et iga haigestunu (lasteasutuse personal, laps) jääks koju kuni tervenemiseni. Laps võib kooli tagasi tulla, kui palavikku ei ole olnud vähemalt 24 tundi.

 

Tervisest lugupidav käitumine aitab ennetada grippi.

Soovitame õpetajatel ja kasvatajatel jälgida ja õpetada, et:

Täiendav info on TKI koduleheküljel: http://www.tervisekaitse.ee/upload/Hoidu_gripist.JPG

____________________________________________________________________________

Märkus.1 * Riskirühmaks on inimesed, kelle jaoks võivad gripp ja selle tüsistused olla eluohtlikud: isikud, kes põevad aneemiat, kroonilist kopsu-, südame-, neerude või ainevahetuse süsteemi haigust (eeskätt diabeeti), immuunpuudulikkusega inimesed, rasedad naised.