Published using Google Docs
proiect didactic clasa a IV-a
Updated automatically every 5 minutes

PROIECT DIDACTIC  

Propunător: HOSU ADRIANA RAMONA

Clasa a IV-a

Obiectul: limba şi literatura română

Subiectul: “Ţara poveştilor” de Fănuş Neagu

Tipul lecţiei: predare-învăţare

Motivaţia: 

             Prin parcurgerea acestui text elevii îşi vor consolida deprinderile de citire cursivă, conştientă şi expresivă, îşi vor aminti de lumea minunată a copilăriei care se împleteşte cu cea a basmului. Textul prezentat pune în lumină un episod din viaţa unui copil care trăieşte în preajma bunicii şi este atât de captivat de basme şi poveşti încât pentru acesta, lumea reală se transformă într-o lume de basm.

              Realizând caracterizarea personajului principal elevii îşi vor putea exprima propria opinie cu privire la faptele sale, vor descoperi faptul că apa poate deveni un duşman atunci când nu suntem atenţi, dar vor aprecia curajul fetei care devine o adevărată eroină.          

           Va fi stimulată creativitatea copiilor şi dezvoltarea deprinderilor de exprimare orală şi scrisă.

Condiţii prealabile:

             Elevii trebuie să aibă formate:

Obiective operaţionale:

           La sfârşitul lecţiei elevii vor putea:

Evaluarea:

- observarea sistematică a elevilor, analiza produselor activităţii: ciorchinele, răspunsul la întrebări, schema de analiză a personajului, produsele metodei R.A.F.T.;

Resursele şi managementul timpului:

Desfăşurarea lecţiei:

Evocarea:

- ciorchine: elevii vor extrage dintr-o trăistuţă nişte jetoane pe care sunt notate fragmente din poveşti cunoscute de ei. Cel care extrage biletul trebuie să-l citească şi să recunoască titlul poveştii. El primeşte şi imaginea corespunzătoare poveştii şi le aşază într-un ciorchine.

Realizarea sensului:

- explozia stelară: elevii grupaţi în echipe de 2-3 au de realizat o listă de întrebări (Cine?, Ce?, Unde?. Când?. De ce?). Se procedează şi la răspunsul acestor întrebări, chiar dacă numai selectiv.

- schema de analiză a personajului: personajul principal al textului este Bănică. Se va trece la caracterizarea acestui personaj pe baza celor 4 axe:

- Ce face el?

- Ce gândeşte? Ce simte?

- Ce cred alţii despre el?

- Cum se schimbă el?

Reflecţie:

R.A.F.T. Se realizează pe flipchart un tabel cu 4 coloane: Rol - Auditoriu - Formă - Text:

- la rubrica Rol se completează personajele textului;

- la rubrica Auditoriu se completează alte personaje imaginate de elevi care ar putea apărea în text;

- la rubrica Formă se trec formate posibile de comunicare (bilet, scrisoare, SMS, articol, reclamaţie, ştire);

- la rubrica Temă se formulează tema comunicării (care trebuie să fie însoţită de un verb care să exprime clar scopul autorului);

       Elevii trebuie să se detaşeze de ei înşişi şi să se concentreze asupra audienţei, să-şi folosească imaginaţia şi să scrie cu convingere pe o anumită temă.

Extensia:

        Se cere elevilor ca temă de casă să-şi imagineze un alt final al povestirii.