NIEDZIELA ŚWIĘTEJ TRÓJCY

16.06.2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Tajemnicę Trójcy Przenajświętszej możemy poznać tylko dzięki objawieniu Bożemu. Jezus pouczył nas o Ojcu, o sobie i Duchu Świętym oraz o więzi łączącej Boga Trójjedynego. Z wiarą wyznawajmy wiarę za każdym razem, gdy czynimy znak krzyża: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

2. Wczoraj nasz polska grupa była na pielgrzymce w Røldal. Serdecznie dziekuję wszystkim uczestnikom (było nas prawie 100 osób). Dziękuję również wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie oraz które w jakikolwiek sposób pomagały podczas pielgrzymki.

3. Codziennie (od poniedziałku do piątku oraz w niedziele) po Mszy św. o godz. 19.00 odprawiane są nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy litanię do Najświętszgo Serca Jezusowego.  Zapraszam do jak najliczniejszego udziału.

4. W przyszłą niedzielę 23 czerwca będziemy obchodzić uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msze św. w tym dniu w j. polskim zostaną odprawione o godz. 8.00 w naszym kościele oraz o godz. 11.30 w Hetland Kirke przy Storhaugveien 11. Następnie ok. godz. 12.45 spod katedry (Domkirken) wyruszy uroczysta procesja Bożego Ciała. Na procesję zapraszam wszystkich, aby uroczyście dziękować Panu Bogu za Jego obecność wśród nas w Najświętszym Sakramencie. Będzie to również okazją do wyrażenia naszej wiary i naszego świadectwa. Piękną naszą polską tradycją jest także sypanie kwiatów przez dzieci, czy sama obecność dzieci w strojach pierwszokomunijnych. Serdecznie zapraszam i zachęcam do jak najliczniejszego udziału.

Po procesji przewidziane jest wspólne świętowanie (kirkekaffe). Ks. Proboszcz zwraca się do wszystkich grup, by przygotować różne potrawy i ciasta, jak to miało miejsce w ubiegłym roku. Bardzo proszę osoby, które mogą coś przygotować o włączenie się w to dzieło.  

W tym dniu (czyli w przyszłą niedzielę) nie będzie Mszy św. w j. polskim o godz. 19.00.

5. Polska Katolicka Szkoła Sobotnia w Stavanger prowadzi do końca czerwca zapisy rok szkolny 2019/2020 na katechizację przygotowującą do Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej (rocznik 2011 i starsi) oraz Bierzmowania (rocznik 2006 i starsi - I rok przygotowań). Warunki rekrutacji oraz link do elektronicznego formularza rekrutacyjnego znajdują na stronie szkoły oraz na szkolnym i parafialnym Facebooku.

Warunki rekrutacji: http://szkolawstavanger.no/rekrutacja/

6. Zwracam się z gorącym apelem o składanie deklaracji wyznaniowej. Ponieważ wspólnoty religijne w Norwegii otrzymują od państwa subwencje. Jest to rodzaj refundacji i jednocześnie dystrybucji tej części podatku, jaką każdy pracujący oficjalnie w Norwegii płaci na norweskie państwo i kościół – czyli kościół protestancki. Nasza parafia w Stavanger, aby mogła ubiegać się o swoją część owej refundacji, musi   wykazać się takimi deklaracjami. Subwencja za katolików, którzy nie są zarejestrowani w konkretnych parafiach katolickich, trafia do kasy norweskiego kościoła państwowego. Jeśli jesteście Państwo w Norwegii oficjalnie, może i z rodzinami, ważne jest, by zarejestrować siebie i wszystkich członków rodziny. Potrzebne do tego blankiety deklaracji można wziąć ze statywu, znajdującego się na ścianie przy wyjściu z kościoła, wypełnić go i następnie zostawić w zakrystii po Mszy św.

 

Mszę Świętą rozpoczęliśmy znakiem krzyża świętego, w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. Teraz tak samo ją kończymy.

Niech Boże błogosławieństwo utwierdza nas w tym,

że z Panem Bogiem wszystko jest możliwe.

 

  DUSZPASTERZ POLONII W STAVANGER

O. Elizeusz Ryszard Górski OFM

tel. kom. 474 67 120

email: stavanger.duszpasterstwo.polakow@gmail.com

http://stavanger.katolsk.no/pl

Komitet Polskiej Grupy

email: komitet.polacy@gmail.com