Obecné dotazy

 

Co je Život v jednom dni?

Život v jednom dni je unikátní celosvětový experiment. Poprvé v historii vznikne dokumentární film vytvořený ze záběrů uživatelů z jediného dne. Dne 24. července budete mít 24 hodin na to, abyste na kameru zaznamenali momentku ze svého života. Nejpřesvědčivější a nejzajímavější natočená videa budou sestříhána do experimentálního dokumentárního filmu, který produkuje Ridley Scott a režíruje Kevin Macdonald.

 

Proč přispět do projektu Život v jednom dni?

Každý přispěvatel projektu Život v jednom dni se stane součástí filmových dějin. Bude se podílet na tvorbě filmu z naprosto nejširší nabídky příspěvků v historii. Film bude současně svědectvím o životě dne 24. července 2010 pro následující generace.

 

Kdo je Kevin Macdonald?

Kevin Macdonald je proslulý filmař, držitel řady ocenění a režisér filmu Život v jednom dni. Jeho první celovečerní film JEDNOHO ZÁŘIJOVÉHO DNE získal Oskara v kategorii Nejlepší dokument v roce 2000. Jeho druhý celovečerní film, PÁD DO TICHA, měl premiéru na filmovém festivalu Telluride v roce 2003 a následně se stal komerčně nejúspěšnějším dokumentem v historii britské kinematografie. První hraný film POSLEDNÍ SKOTSKÝ KRÁL s Forestem Whitakerem v hlavní roli měl také premiéru v Telluride. Vyhrál cenu BAFTA za nejlepší britský film a nejlepší adaptovaný scénář. Forest Whitaker za roli ve filmu získal Oskara a také cenu BAFTA. V současnosti Kevin Macdonald pracuje na svém dalším filmu EAGLE OF THE NINTH, ve kterém budou hrát Channing Tatum, Jamie Bell a Mark Strong. Vedle filmování je Kevin Macdonald také novinářem. Jeho texty jste si mohli přečíst v řadě publikací, mimo jiné v britských denících Guardian, Observer a Telegraph.

 

Kdo je Ridley Scott?

Ridley Scott je známý filmař. Během své úspěšné kariéry byl třikrát nominován na Oskara v kategorii Nejlepší režisér, naposledy za film ČERNÝ JESTŘÁB SESTŘELEN z roku 2002. Dále je třeba zmínit film GLADIÁTOR, který vyhrál Oskara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA za nejlepší film, a film THELMA A LOUISE, který mu přinesl první nominaci na Oskara za nejlepší režii v roce 1991. Mezi další jeho filmy patří AMERICKÝ GANGSTER, LABYRINT LŽÍ, DOBRÝ ROČNÍK, kultovní BLADE RUNNER a klasický VETŘELEC. Naposledy režíroval filmový hit ROBIN HOOD. Ridley Scott založil společně se svým bratrem Tonym Scottem společnost Scott Free Productions, která produkuje filmové a televizní projekty. V roce 2003 byl Ridley Scott povýšen na rytíře Řádu britského impéria za zásluhy v oblasti umění.

 

 

Mohu pomoci šířit informace o projektu Život v jednom dni?

Určitě! Můžete učinit následující:

                Přihlaste se k odběru kanálu Život v jednom dni.

                Povězte o projektu rodině a přátelům.

                Natočte videa o tom, co zamýšlíte natočit 24. července, a přidejte je na svůj kanál YouTube.

                Naplánujte s přáteli filmařskou akci a vytvořte dílo společně.

                Přihlaste se k odběru novinek na stránce YouTube ve službě Facebook.

                Pište o tomto projektu ve svých účtech služeb Facebook a Twitter.

 

 

Otázky ohledně podmínek účasti

 

Kolik mi musí být let, abych se mohl(a) zúčastnit?

Musí vám být alespoň 13 let. Pokud jste mladší, než je zákonná hranice plnoletosti ve vaší zemi, a vaše video projde první fází našeho výběrového procesu, zašleme vám e-mailem autorizační listinu. To je formulář pro vyjádření souhlasu, který musí podepsat vaši rodiče nebo zákonní zástupci. Dokud nebudeme mít tento dokument, nemůže vaše video postoupit do dalšího výběru.

 

Je pro účast nutné mít účet YouTube?

Ano. Budete potřebovat účet YouTube, abyste mohli nahrát své video. Informace o vytvoření účtu YouTube získáte kliknutím sem. Pokud si chcete jen prohlédnout videa, která nahráli jiní, účet nepotřebujete.

 

Kdo se může zúčastnit projektu Život v jednom dni?

Video může odeslat kdokoli ve věku nad 13 let, kromě obyvatel a občanů Íránu, Sýrie, Kuby, Súdánu, Severní Koreje a Myanmaru (Barmy) a dalších osob a entit, na které se vztahují omezení vývozu a sankční programy Spojených států amerických.

 

Otázky o odesílaných videích

 

Platí pro odeslaná videa nějaká pravidla?

Videa by měla být natočena v rozmezí od 00:01 do 23:59 vašeho místního času dne 24. července 2010. Musíte dodržet Smluvní podmínky a  Pokyny pro komunitu YouTube a také smluvní podmínky a kreativní kritéria tohoto projektu. Video musí být vaše vlastní dílo a nesmí obsahovat žádný obsah vytvořený třetí stranou, pro který nemáte oprávnění k použití. Dodržíte-li tato pravidla, nic dalšího vás při natáčení již nebude omezovat.

 

Jak svá videa odešlu?

V době od 24. do 31. července jednoduše klikněte na kartu Odeslat na stránce kanálu Život v jednom dni a nahrajte natočené video přímo ze svého počítače. Karta Odeslat bude k dispozici od 24. července.

 

Musím své video opatřit titulky, když není v angličtině?

Video není nutné opatřovat titulky, ale pokud je to možné, přidejte před video titulní stránku, která bude uvádět jazyk a zemi původu. Bude-li vaše video zařazeno do filmu, bude opatřeno titulky v řadě jazyků. Pokud byste chtěli přidat titulky do svého videa na YouTube, aby mu rozumělo více lidí, můžete si o funkci titulků na YouTube přečíst kliknutím sem.

 

Musím své příspěvky sestříhat do hotového filmu?

Ne. Kevin Macdonald chce mít nezpracovaný natočený materiál, ze kterého lze vytvořit jeden souvislý film. Proto je lepší nahrát nijak neupravovaný výběr nejzajímavějšího natočeného materiálu. Můžete klidně nahrát více videí, pokud váš příspěvek lze přirozeně rozdělit na různé segmenty.

 

Musí mé video být dokumentární? Může být hrané?

Chceme, abyste zdokumentovali svět, ve kterém žijete, v průběhu jednoho dne. Očekáváme, že většina videí budou dokumentární záběry. Pokud si však myslíte, že tohoto záměru nejlépe dosáhnete prostřednictvím inscenovaného příběhu nebo dokonce animace, směle do toho!

 

Potřebuji povolení od cizích lidí, abych je mohl(a) natočit ve svém videu?

Ano, od lidí, které chcete zachytit ve svém videu, musíte mít povolení. Pokud vaše video úspěšně projde první fází procesu výběru, pošleme vám e-mailem autorizační listiny. Listiny nám budete muset zaslat zpět podepsané všemi osobami, které se ve videu objevují.

 

Mohu používat hudbu?

Ve svém příspěvku prosím nepoužívejte hudbu.

 

Mohu odeslat více videí?

Ano, můžete nám odeslat tolik videí, kolik chcete. Podmínkou je, aby všechna byla natočená 24. července 2010.

 

Co potřebuji vědět o záznamu zvuku?

Při natáčení videa je důležité myslet i na zvuk, protože záznam zvuku často ovlivní celkovou kvalitu videa. Kvalitní zvuková nahrávka pravděpodobně zvýší šanci, že vaše video bude vybráno do výsledného filmu. Pokud je to možné, doporučujeme kromě mikrofonů, vestavěných ve většině videokamer, použít také externí mikrofony. Záznam bude kvalitnější.

Ve službě YouTube naleznete mnoho užitečných rad (v angličtině). Zkuste vyhledat výraz „better sound on your video“, nebo se podívejte na tato videa:

http://www.youtube.com/watch?v=ujdhCw5u9Yg

http://www.youtube.com/watch?v=ZBKHQh5umWA&feature=watch_response)

 

Pokud nemáte žádnou další možnost záznamu (a monitorování) zvuku, mějte na paměti toto:

 

1) Vestavěný mikrofon v kameře bude jen obtížně zaznamenávat použitelný zvuk, pokud je natáčený objekt vzdálen více než metr od kamery.

2) Nezapomínejte na okolní hluk. Pokud je to možné, snažte se natáčet v co nejtišším prostředí.

3) Dávejte pozor, abyste se nedotýkali mikrofonu. Také myslete na to, kde je mikrofon umístěn vzhledem k natáčenému subjektu.

4) Pokud natáčíte venku, dejte pozor na vítr. Hluk větru dokáže přehlušit každý zvuk, který se pokoušíte zaznamenat.

 

Jaké jsou nejlepší formáty pro nahrání mého záznamu do YouTube?

YouTube přijímá většinu formátů videa. Pro optimální přehrávání však doporučujeme použít komprese uvedené zde.

 

Mohu odeslat video, které je pouze pro dospělé?

Všechna videa odeslaná do projektu Život v jednom dni musejí splňovat Pokyny pro komunitu služby YouTube.

 

Je přípustné videoblogování? Mohu hovořit do kamery?

Videoblogování je v každém případě přípustné. Někdy to může být nejlepší způsob, jak sdělit, co přesně cítíte. Obvykle je však zajímavější něco ukázat, než o tom jen mluvit. Doporučujeme videoblog doplnit aktivně natočenými záběry.

 

Kde se mohu podívat na příspěvky dalších lidí do projektu Život v jednom dni?

Od srpna 2010 budete moci procházet odeslaná videa na stránce kanálu Život v jednom dni.

Otázky o celovečerním filmu

 

Použijete záběry od všech uživatelů, kteří odešlou svá videa?

Ne. Celkový film se bude skládat z výběru nejzajímavějších a nejpodmanivějších videí, která nejlépe zapadnou do mozaiky námětu filmu.

 

Jak určíte, která videa budou zahrnuta do celovečerního filmu?

Po odeslání videí do projektu Život v jednom dni se Kevin Macdonald a jeho střihový tým podívá na příspěvky a na základě kreativních kritérií určí, která videa jsou pro zařazení do výsledného filmu nejvhodnější.

 

Co když bude mé video vybráno do filmu?

Pokud vaše video projde první fází výběru, bude vás e-mailem kontaktovat tým Life In A Day Films. Zašle vám autorizační listiny. Listiny musí podepsat všechny osoby, které se ve vašem videu objevují. Potvrdí tak svůj souhlas s tím, že byly filmovány. Jste-li nezletilí, obdržíte také autorizační listinu, kterou musí podepsat vaši rodiče nebo zákonný zástupce. Bude také třeba podepsat listiny týkající se použití vašeho videa společností Life In A Day Films ve filmu a v souvisejících aktivitách. Pokud nemůžete získat podpisy autorizačních listin a vrátit podepsané listiny společnosti Life In A Day Films, vaše video nebude možné zařadit do výsledného filmu.

 

Až vrátíte společnosti Life In A Day Films řádně podepsané autorizační listiny, budete také požádáni o zaslání původních nezpracovaných a nezkomprimovaných souborů natočeného materiálu, aby mohl být do výsledného filmu zařazen váš obsah v co nejvyšší kvalitě.

 

Jako přispěvatelé do výsledného filmu budete v závěrečných titulcích filmu uvedeni jako spoluautoři. Budete mít také šanci navštívit premiéru tohoto filmu na filmovém festivalu Sundance v roce 2011.

 

Bude-li moje nahrávka použita v celovečerním filmu, dostanu zaplaceno?

Ne. Za to, že přispějete videem nebo budete vybráni, neobdržíte žádnou peněžní platbu. Budete však uvedeni v titulcích filmu.

 

Kdo vlastní mé video, pokud bude vybráno k zařazení do filmu?

Vlastníkem videa zůstáváte nadále vy. Ve Smluvních podmínkách však souhlasíte s tím, že udělujete společnosti Life In A Day Films časově neomezené právo zařadit video do filmu a využívat tento film ve všech médiích. Nahráním videa na náš server také souhlasíte s tím, že službě YouTube udělujete určitá práva ke svému videu, jak je popsáno ve Smluvních podmínkách.

 

Co se stane s mým videem, pokud nebude vybráno do filmu?

Všechna odeslaná videa budou přístupná v galerii Život v jednom dni. Galerie bude přidána do kanálu Život v jednom dni později v tomto roce.

 

Kdy a jak budu moci vidět dokončený film?

Film bude k dispozici na webu YouTube na začátku roku 2011. O přesném datu premiéry filmu ve službě YouTube vás budeme informovat v kanálu Život v jednom dni. Chcete-li dostávat informace, přihlaste se k odběru tohoto kanálu.

 

Otázky týkající se premiéry filmu

 

Co je filmový festival Sundance?

Filmový festival Sundance je festival, v jehož rámci probíhají premiéry nezávislých filmů ze Spojených států a dalších zemí. Festival se koná vždy v lednu ve městě Park City ve státě Utah a v jeho okolí. Součástí festivalu je promítání hraných a dokumentárních filmů začínajících i již zavedených umělců a inovativních krátkých filmů, fóra a konference filmových tvůrců, živá hudební vystoupení, akce filmových skladatelů, setkání zájmové komunity a studentské programy. Jsou zde také k vidění nejmodernější mediální instalace. Tento festival je setkáním nejoriginálnějších vypravěčů dnešní doby v energické komunitě.

 

Kdy se filmový festival Sundance koná?

Filmový festival Sundance pořádaný v roce 2011 se bude konat od 20. ledna do 30. ledna 2011. Datum premiéry filmu Život v jednom dni bude upřesněno blíže k datu konání festivalu.

 

Pokud bude můj snímek vybrán do filmu, získám tím automaticky vstupenku na premiéru na filmovém festivalu Sundance?

Ze všech uživatelů YouTube, jejichž díla budou vybrána do filmu, jich bude na filmový festival Sundance 2011 pozváno 20. Těmto uživatelům budou hrazeny veškeré výdaje. Těchto 20 lidí vybere Kevin Macdonald na základě kvality odeslaných videí a na základě času, který jim bude ve výsledném filmu věnován. (Například uživatel, jehož videu bude ve výsledném filmu věnováno 10 minut, má větší šanci na pozvání na filmový festival Sundance než uživatel, jehož video bude tvořit pouze 30 sekund výsledného filmu.)

 

Mohu se premiéry účastnit na vlastní náklady?

Samozřejmě! Máte-li zájem o účast na filmovém festivalu Sundance 2011, navštivte webovou stránku na adrese http:///www.sundance.org/festival, která bude v provozu od konce srpna 2010. Informace o registraci účasti a ubytování budou k dispozici od poloviny září 2010.