Published using Google Docs
Фізика 8 Урок 16 Взаємодія тіл. Інерція. Маса. Сила. Графічне зображення сил.
Updated automatically every 5 minutes

Взаємодія тіл. Інерція. Маса.

Сила. Графічне зображення сил.


Мета.

Освітня. Встановити наслідки взаємодії тіл. Ввести поняття інерції, інертності та маси тіла. Встановити взаємозв’язок між масами тіл та зміною їх швидкості під час взаємодії. Ввести поняття сили та рівнодійної сили, навчитися графічно зображати сили.

Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення.

Виховна.Виховувати ціннісне ставлення до природи та людей.

Тип уроку. Урок засвоєння нового матеріалу.

Прилади та матеріали для роботи з учнями:

План

  1. Актуалізація опорних знань.
  2. Взаємодія тіл. Інерція. Маса. Сила. Графічне зображення сил.
  3. Вчимося розв’язувати задачі.
  4. Запитання до уроку.
  5. Домашнє завдання.
  6. Перевір себе.
  7. Для допитливих.

Хід уроку


1. Актуалізація опорних знань.

Міркуємо разом:

  1. Що є причиною зміни швидкості руху тіла?
  2. Від яких факторів залежить швидкість руху тіла?
  3. Поясніть твердження: “Рухався за інерцією”.

2. Взаємодія тіл. Інерція. Маса. Сила. Графічне зображення сил.

Взаємодія тіл. Маса як міра інертності тіл. Внаслідок взаємодії тіл вони змінюють швидкість, напрям свого руху та деформуються.

Інерція - явище збереження швидкості руху тіла за відсутності дії на нього інших  тіл.

Закон інерції: якщо на тіло не діють інші тіла, або дії інших тіл компенсуються, то воно або перебуває в стані спокою, або рухається прямолінійно і рівномірно.

Наприклад, потяг рухається зі сталою швидкістю прямолінійною ділянкою колії.

Інертність - це властивість тіла, яка полягає у тому, що для зміни його швидкості під час взаємодії з будь-якими іншими тілами потрібний певний час.

Маса тіла - це фізична величина, що є мірою інертності тіла.

Чим більша маса тіла, тим воно більш інертне. Основна одиниця вимірювання маси - кг (кілограм). Похідні одиниці вимірювання маси: 1т=1000кг; 1г=0,001кг; 1 мг=0,000001кг; 1ц=100кг. Масу позначають латинською літерою m (ем). Масу вимірюють терезами.

Міжнародний еталон кілограма зберігається у Франції, в м. Севрі, що поблизу Парижа. Він виготовлений з платино-іридієвого сплаву і має форму циліндра діаметром і висотою 39 мм. За цим зразком з великою точністю виготовлено копії для всіх країн світу.

Зв’язок мас тіл, що взаємодіють зі змінами їх швидкостей. Розглянемо дві кульки з масами та , що рухаються назустріч одна одній з швидкостями  та . Після взаємодії перша кулька  стала рухатись зі швидкістю , а друга - . Знайдемо зміну швидкості для першої кульки , а для другої кульки -  . Дослідним шляхом було встановлено, що:

 

Сили в механіці. У ХІХ ст. кількість різних сил в механіці перевищувала 100. Наразі розглядають лише такі сили: силу пружності, силу тертя, силу гравітації, силу тяжіння, вагу.

Сила - це міра взаємодії тіл. Сила є причиною зміни швидкостей тіл або їх частин. Результат дії одного тіла на інше залежить від значення прикладеної сили, точки прикладання сили, напряму дії сили.

Силу позначають латинською літерою F, вимірюють динамометром в  (ньтонах). Похідні одиниці вимірювання сили: 1кН=1000Н; 1мН=0,001Н.

Сила є векторною величиною (характеризується як числовим значенням так і напрямком). Графічно силу зображають у вигляді відрізка прямої зі стрілкою на кінці.

Рівнодійна сила - це сила, що є наслідком одночасної дії декількох сил, прикладених до тіла. Якщо тіло знаходиться в спокої чи рухається прямолінійно і рівномірно то рівнодійна всіх сил, прикладених до нього, дорівнює нулю.

На рисунку два хлопчики тягнуть тротуаром контейнер і діють на нього через трос T силами  і . Потім їх змінює чоловік і рухає контейнер із тією самою швидкістю. При цьому результуюча сила R, з якою діє на трос чоловік, чисельно дорівнює сумі значень сил  і :  .

 

 


3. Вчимося розв’язувати задачі.

Задача 16.1. До візка прив’язано  дві мотузки. За них тягнуть у горизонтальному напрямку вздовж однієї прямої з силами 6Н та 4Н. Зобразіть на рисунку сили, які прикладено до візка, у масштабі 1 см:1 Н. Знайдіть рівнодійну і вкажіть, як вона впливатиме на швидкість візка.

Задача 16.2. З рушниці здійснюється постріл у дерев’яний брусок. З якою швидкістю рухатиметься брусок, якщо куля, пробиваючи брусок, зменшить швидкість з 300 м/с до 100 м/с? Маса бруска дорівнює 500 г, маса кулі - 50 г.


4. Запитання до уроку.

Запитання 16.1. Що таке інерція? Хто відкрив явище інерції? Сформулюйте закон інерції.

Запитання 16.2. Що таке маса тіла? Як позначають масу, яким приладом та в яких одиницях вимірюють?

Запитання 16.3. Яким співвідношенням пов’язані маси двох тіл, що взаємодіють, з змінами швидкостей їх рухів?

Запитання 16.4. Дайте визначення сили. Як позначають силу, яким приладом та в яких одиницях вимірюють?

Запитання 16.5. Яку силу називають рівнодійною, як вона знаходиться?

Запитання 16.6. Чому з розбігу можна стрибнути на більшу відстань, ніж без розбігу?

Запитання 16.6. Пасажири автобуса відчули, що вони нахиляються ліворуч. Як рухався в цей момент автобус?

Запитання 16.7. Заєць, рятуючись від собаки, який женеться за ним, робить різкі стрибки вбік, коли собака вже от-от ухопить його зубами. Чому собаці важко зловити зайця, хоч і бігає собака швидше?

Запитання 16.8. Кальмари, каракатиці та восьминоги плавають завдяки тому, що дуже швидко викидають воду з порожнини своготіла. Яким чином викидання води дозволяє рухатися цим молюскам?

Запиатання 16.9. Якщо у велосипеді прокололася шина заднього колеса й отвір маленький, велосипедисти інколи разом з повітрям накачують у шину воду. Вода не дає виходити повітрю з шини. Але якщо у такий спосіб накачати шину переднього колеса, то керувати велосипедом набагато важче. Чому?

Запитання 16.10. Чому на поворотах шофер, мотоцикліст, велосипедист зменшують швидкість руху свого транспорту?


5. Домашнє завдання.

Підручник: параграфи 14, 15, 16.

Задача 16.3. До тіла вздовж однієї прямої прикладені три сили, що дорівнюють відповідно 20 Н, 30 Н і 50 Н. Чому може дорівнювати рівнодійна цих сил? Спробуйте знайти всі можливі варіанти. Відповідь поясніть за допомогою схематичного рисунка.

Задача 16.4. По рейках назустріч один одному рухаються два залізничні вагони зі швидкостями відповідно 0,2 м/с і 0,5 м/с. Маса першого вагона дорівнює 80 т. Якою є маса другого вагона, якщо після зчеплення вагони зупиняються?

Усне опитування по запитаннях до уроку.


6. Перевір себе.

Тестові завдання

Запитання 16.1.Т. Прилад, за допомогою якого можна вимірювати силу, називають…

                А. амперметром.

Б. барометром.

В. гігрометром.

Г. динамометром.


7. Для допитливих.