گروه های دانشجویی کارشناسی ارشد:

مدیریت سیستمهای اطلاعاتی: groups.google.com/group/vusmis (ارتباط روزانه دانشجویان مدیریت سیستمها با بیش از ۲۰.۰۰۰ ایمیل در دو سال)

تجارت الکترونیک: groups.google.com/group/vusecom

طراحی و تولید نرم افزار: groups.google.com/group/vussdd

نشانی انجمن دانشجویان: forums.svus.ir

وبسایت دانشجویان: www.svus.ir

*۲۵ اسفند ۱۳۹۱: متاسفانه دسترسی به صفحه اصلی گروه ها به دلیل فیلترینگ کشور مسدود شده و کاربران تنها با استفاده از اکانت جیمیل خود می توانند گفتگوها را دنبال کنند و یا به راحتی از نرم افزارهای عبور از سانسور اینترنت استفاده کنند.

پیش از عضویت، آئین نامه گروه را در ادامه همین نوشتار مطالعه فرمائید. درخواست عضویت در گروه به معنای پذیرش قوانین گروه می باشد.

برای عضویت در گروه فقط از Gmail استفاده کنید در غیر این صورت عضویت شما تایید نخواهد شد.

هنگام عضویت مشخصات خود (نام و نام خانوادگی و شماره دانشجویی) را در کادر توضیح بنویسید چون فقط عضویت دانشجویان همان گرایش در این گروه تایید میشود.

اين گروه ها توسط دانشجویان دانشکده آموزشهای الکترونیکی دانشگاه شیراز و با هدف تعامل بيشتر دانشجويان رشته مهندسی فن آوری اطلاعات در هر سه گرایش و برای بحث و گفتگو و تبادل دیدگاه ها در موضوعات مختلف به ویژه موضوعات مرتبط با فناوری اطلاعات با يکديگر ساخته شده است. گروه های داخلی نقش مکمل انجمن دانشجویان را دارد به این معنی که در انجمن گفتگو معمولا گفتارهایی که محدود به یک گرایش خاص و یا یک ترم خاص نیستند مطرح می شود و مطالبی که ماندگار هستند به اشتراک گذارده می شود. از جمله به اشتراک گذاری منابع درسی، نمونه سوالات امتحانی، فعالیت های پژوهشی، معرفی پروژه های گروهی و خروجی آنها و مطالی از این دست. در حالی که در گروه های داخلی مطالب یک بار مصرف و یا با اولویت بسیار بالا فرستاده می شود و به نوعی محلی است برای گفتگوهای روزانه دانشجویان با یکدیگر. اطلاعیه های درسی، بحث و گفتگو پیرامون نمره و امتحان، بحث های دوستانه تر و در کل بحث هایی که تنها در یک دوره خاص و کوتاه کاربرد دارند. بسیاری از تاپیک های موجود در انجمن نتیجه و خروجی گفتگوها و هماهنگی های بحث های درون گروهی است. نکته و مزیت مهم این گروه ها نسبت به گروه های دیگر که توسط دانشجویان تشکیل می شود ماندگار بودن و ادامه دار بودن آن است. معتقد هستیم که بسیاری از مشکلات و ضعف های دانشجویان به دلیل نداشتن ارتباط مجازی مناسب و گسسته شدن ارتباط آنها با دانشجویان ترم های قبل و بعد می باشد که با یکپارچه کردن این گروه ها دیگر چنین مشکلی وجود ندارد و دانشجویان یک گرایش بدون محدودیت نیمسال ورودی به راحتی با یکدیگر در تماس خواهند بود و ورودی های جدید نیز آن ها را به راحتی پیدا می کنند و انرژی و زمان خود را صرف پیشرفت در درس و فعالیت های مفید تر خواهند کرد.

استفاده از سرویس های Gmail این امکان را به دانشجویان می دهد که مباحث مربوط به هر تاپیک را به صورت مرتب و زیر هم دریافت کنند و پیگیری آن ساده تر باشد.

کاربرانی که به دلایلی (مثلا مسدود بودن جیمیل در محل کار) به هیچ عنوان قادر نیستند همیشه از Gmail استفاده کنند میتوانند از قابلیت Forward خودکار ایمیلها در جیمیل استفاده کنند و آن را به گونه ای تنظیم کنند که ایمیلهای ارسالی گروه به ایمیل مورد نظر آنها ارسال شود. البته در این صورت دیگر قابلیت ارسال ایمیل به گروه وجود ندارد.

این امکان وجود دارد که کاربران مستقیما ایمیلها را در صفحه اصلی گروه بخوانند و هیچ ایمیلی را در Inbox خود دریافت نکنند. در این صورت نیز میبایست با همان اکانت گوگل خود عضو گروه باشند.

میتوانید در قسمت تنظیم مشخصات عضویت خود در صفحه اصلی گروه نوع عضویت خود را در گروه تغییر دهید و ایمیلها را به صورت های زیر دریافت کنید:

پیشنهاد میشود در حالی که فعلا دانشجو هستید و درگیر درسها میباشید گزینه پیش فرض را داشته باشید تا آخرین خبرها را سریعا دریافت کنید.

اگر تنها ایمیلهای یک تاپیک خاص را نمی خواهید در Inbox خود دیگر دریافت کنید:

تاپیک های مورد نظر را در Inboxانتخاب کنید و سپس از منوی More بر روی Mute کلیک کنید.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

قوانین ارسال مطلب و استفاده از گروه گوگل مدیریت سیستم ها

در صورتی که بخشهایی از این متن تغییر کند و یا قوانین جدیدی اضافه شود در بخش مربوطه در انجمن گفتگو نیز به روزرسانی خواهد شد.

 به منظور حفظ نظم و افزایش کارایی گروه ها، نکاتی خدمت شما عزیزان ارائه میگردد که انشاءاله با رعایت آنها بدون اینکه محدودیت خاصی در فعالیت اعضا به وجود بیاید شاهد ساماندهی بیشتر ایمیلهای گروه و افزایش نظم و خوانایی ایمیلها خواهیم بود.موارد ذیل بر اساس تجربیات سالهای گذشته و بررسی سوابق فعالیتهای مجموعه گردآوری شده است. عضویت در گروه با عضویت در انجمن گفتگو متفاوت است و هر دو نیاز به عضویت جداگانه دارد و تنها برای راحتی نمایش لینک گروه ها هم در داخل انجمن Embed شده است.

۱- عنوان ایمیلهای ارسالی باید واضح، کامل و مرتبط با موضوعی باشد که در متن ایمیل بیان میشود و برای ایمیلهای درسی باید نام درس نیز ذکر شده باشد. بنابراین ارسال ایمیلهای بدون موضوع و یا موضوعات مبهم و یا ایمیلهای درسی که نام درس مشخص نباشد امکانپذیر نیست.

۲- تایپ فینگلیش ممنوع است. موضوع ایمیل و متن آن یا فارسی یا انگلیسی باید باشد و ایمیلهای فینگلیش تائید نمیشود. خواهشمند است برای گسترش فرهنگ استفاده نکردن از واژه های بیگانه تلاش کنید پارسی بنویسید. این بخش کمک زیادی به شما خواهد کرد. استفاده از زبان پارسی به گونه ای که شیوایی نوشته های شما را به هم نریزد باعث دریافت امتیاز از جانب مدیران گروه خواهد شد.

۳- ارسال پاسخهای نامربوط به موضوع و بیان مطلبی نامرتبط با عنوان ایمیل ممنوع است. مثلا در ایمیل اطلاع رسانی نمره فلان درس نباید در مورد گروه بندی پروژه و یا موارد نامربوط دیگر بحث شود.

۴- ایملیهای سرگرمی و تفریحی: هر ماه یک ایمیل با موضوع "زنگ سرگرمی" ارسال میشود که کاربران مطالب غیر درسی و سرگرمی و رفع خستگی کننده را در پاسخ به آن ایمیل ارسال میکنند تا همه ایمیلهای سرگرمی زیر عنوان یک ایمیل در Inbox اعضا قرار گیرد. اگر اولین ایمیل تفریحی یک ماه را میخواهید ارسال کنید عنوان ایمیل شما به صورت "زنگ تفریح - اسفند ۱۳۹۰" (یا ماه های دیگر) خواهد بود. اخبار معمولی نیز در این بخش قرار دارد.

۵- - ایجاد تنش در گروه و بیان بحثهایی که منجر به خشونت یا ناراحتی و یا برخوردهای نامناسب بشود مانند تهمت، توهین و تمسخر افراد، عقاید، دین، آئین، قومیت و ... ممنوع می باشد اما تنها در صورتی که گزارش تخلف و شکایت برای آنها دریافت شود پیگیری و با آنها برخورد خواهد شد. بحثهایی که جهت آشنایی با فرهنگها و ادیان و عقاید مختلف است و جهت گیری خاصی ندارد بلامانع می باشد و جهت افزایش سطح دانش عمومی و احترام به عقاید مفید می باشد.

۶- قابلیت Filter جیمیل به شما اجازه میدهد که مثلا اگر نیازی به دریافت ایمیلهای درسی روزمره گروه ندارید ایمیلهای گروه را در یک پوشه دسته بندی کنند و حتی در اینباکس آنها نیز مشاهده نشود. (به صورت خودکار آرشیو، حذف، فوروارد و ... شود)

* ایمیلهای غیر درسی ممکن است در زمانی که ترافیک گروه بالا باشد و یا تعداد ایمیلهای غیردرسی در آن هفته زیاد باشد موقتا تائید نشوند.

۷- ارسال ایمیل با یک موضوع و تحت چند عنوان مجاز نیست. مثلا اگر کسی مشکلی در مورد LMS یا عدم امکان ارسال فایل در LMS فرستاده است کلیه موضوعات مشابه با آن باید در پاسخ به همان ایمیل ارسال شود.

۸- مطالبی که ماهیت آنها قابلیت آرشیو شدن، استفاده برای دانشجویان ترمهای بعدی، چندین بار استفاده شدن و یا کاربرد عمومی دارد میبایستی در انجمن گفتگو و یا وبسایت مطرح شود و فقط میتوان لینک و توضیح آن را از طریق ایمیل اطلاع رسانی کرد. (مثلا آموزش یک نرم افزار خاص یا قرار دادن یک منبع درسی البته در صورتیکه ناقض کپی رایت نباشد)

۹- حجم فایلهای قابل ضمیمه کردن از طریق ایمیل گروهی حدود ۴ مگابایت میباشد و طبق بند قبل حتی الامکان در صورت نیاز جهت به اشتراک گذاری فایل از سرویسها انجمن گفتگوی دانشجویان، وبسایت دانشجویان و یا فضای FTP میتوان استفاده نمود.

۱۰- ایجاد موضوعات بی ارزش یا خیلی کلی و واضح که نشان دهنده عدم مطالعه مناسب فرد، عدم جستجو و یا بی دقتی های او دارد بسته به موضوع ممکن است ارسال نشود. به عنوان مثال:‌ "کسی اسم دانشکده را می داند؟"!!!!!

۱۱- معرفی وبلاگ، وبسایت یا گروههای دانشجویی مشابه که باعث انحراف و سردرگمی و پراکندگی دانشجویان میشود و هیچ فعالیت جدید و متفاوتی نسبت به سرویسهای موجود ارائه نمیکنند ممنوع است.

پافشاری برای حضور دانشجویان در یک گروه ثابت برای جلوگیری از پراکندگی دانشجویان، صرفه جویی در وقت و انرژی که همواره برای معرفی گروه های مختلف و وجود رقابت بین آن ها صرف می شود و امکان تعامل با دانشجویان ترم های پیش وجود دارد می باشد که در صفحه پیش توضیح داده شد.

۱۲- تبلیغات تجاری فردی و مباحث سیاسی و بحثهای تند عقیدتی و مذهبی و مسایل نژادپرستانه و ... غیر مرتبط با رسالتهای گروه بدون هماهنگی با مدیران گروه ممنوع است و در صورتی که ۳ نفر از یک موضوع به عنوان تخلف شکایت کنند با فرستنده آن برخورد خواهد شد. بحث های مرتبط با مسایل فن آوری اطلاعات حتی اگر به نحوی مرتبط با مسایل سیاسی کشور یا جهان باشد آزاد است به دلیل اینکه اعضای این گروه مدیران و مشاوران و متخصصان حوزه های فن آوری خواهند بود و اینگونه بحثها میتواند سازنده نیز باشد.

۱۳- هویت کاربران باید مشخص باشد و در صورتی که نشانی ایمیل و یا نام و نام خانوادگی ایمیل آنها نشان دهنده هویتشان نباشد در این صورت حتما باید نام فرد در متن ایمیل یا امضای آن وجود داشته باشد در غیر این صورت ارسال ایمیل مجاز نیست.

۱۴- ارسال ایمیلهای بسیار طولانی و یا ایمیلهایی که فرمت نمایش صحیحی نداشته باشند مانند مشکل در Encoding ایمیل، استفاده از تصاویر با ابعاد بسیار بزرگ، ارسال فایلهای ضمیمه ای که باید در انجمن یا وبسایت قرار داشته باشد، محتوای نامناسب که باعث بروز تنش در گروه شود و ... ممنوع خواهد بود.

۱۵- انتشار مطالب متناقض با حریم خصوصی و اطلاعات شخصی افراد ممنوع می باشد.

۱۶- بحث های خصوصی و نامرتبط با موضوعات گروه که فقط بین دو نفر جریان دارد می بایست به صورت ایمیل خصوصی بیان شود. مثلا تنظیم قرار ملاقات آخر هفته دو دانشجو در داخل یک تاپیک درسی مجاز نیست.

* خوشبختانه اعضای این گروه را همگی افراد تحصیل کرده و متخصص در بخشهای مختلف به خصوص فن آوری اطلاعات تشکیل داده است و به نحوی مشترکات زیادی بین اعضا وجود دارد و از این رو تا حد امکان سعی میشود که محدودیت و سانسوری به واسطه محتوای ایمیلها وجود نداشته باشد و بیشتر جنبه نظم و ساختاربندی صحیح ایمیلها مد نظر قرار دارد و تشخیص مناسب بودن یک مطلب برای ارسال در گروه به عهده خود فرد میباشد.

این گروه عضویت هیچ کاربری را حتی در صورت عدم رعایت قوانین لغو نخواهد کرد اما مدیران گروه مجاز هستند در صورت مشاهده موارد ناقض قوانین فوق عضویت فرد خاطی را به صورت یک طرفه به صورت موقت یا دائم محدود نمایند و امکان ارسال ایمیل را برای آن فرد غیر فعال کنند.

هر گونه نظر یا پیشنهادی را می توانید از طریق بخش انتقادات و پیشنهادات در انجمن ارسال کنید تا برای ادمین گروه گرایش شما فرستاده شود.

با تشکر از حسن همکاری و توجه اعضای محترم