Published using Google Docs
Legyél gazda hírlevél 2012.06.28
Updated automatically every 5 minutes

Legyél gazda hírlevél 2012.06.28

Ha már minden rokonodnál és barátodnál vidéken nevelkednek csibéid vagy más jószágaid, de még mindig szeretnél többet, akkor tudunk segíteni. De ha nincs vidéki ismeretséged akkor éppen neked találtuk ki a baromfi programot.. De sokat segítesz, ha csak terjeszted a lehetőséget!!!

Plakát:

A hétvégén a régebbi gazdáknál felmértük, hogy is áll a nevelés.

Az eddig kihelyezett 760 csibéből csak három veszteség lett, azok is valamilyen baleset miatt, mit például ráléptek egyre. Ez nagyon jó arány, aminek oka a lelkes és gondos gazdák, és az előnevelt csibék tettek lehetővé. Ez azért is nagyon jó, mert solymáron minden baromfit nevelő gazdától a rókák jelentős mennyiséget raboltak el, volt ahol a teljes állományt 30, tyúkot, ahol aznap este nem lett bezárva a baromfi ól ajtaja.  

A gabona és kukorica takarmányozás még a zöld kaszálékokkal együtt is természetesebb de mindenképp lassabb növekedést tesznek lehetővé, mintha tápokkal etetnénk a jószágokat. Ezt úgy vettük figyelembe, hogy a 14 hét nevelési időhöz hozzáadtuk az előnevelés három hetét így később sem napos csibéket vettünk, így valójában 17 hét az alap nevelési idő, ami várhatóan behozza a lassabb növekedést. A gazdáknak szigorúan meg lett hagyva, semmilyen körülmények között nem adhatnak tápot, mert az abban rejlő kockázatot és nem kívánt anyagokat nem vállaljuk fel.

A jelen állapot szerint nem lesz szükséges meghosszabbítani a nevelési időt.

A gazdák web oldalán és a facebook oldalon láthatóak a fényképek.

A  program szerkezete

A programnak négy iránya van, amelyből idén csak egyet indítottunk el, hogy a nehézségekkel szembesüljünk, és legyen képünk arról mit kell megoldani, hogy értékrendünk szerint működhessen.

Civil partnerek:

Nagyon fontos kiemelni, hogy a vidéki gazdálkodás nem működhet a város nélkül és a városnak is szükséges a kapcsolat a természet adta valósághoz és gazdálkodáshoz. Ahhoz hogy a városi emberek tudjanak erről a szemléletről és lehetőségekről , valamint meglegyen a bizalmuk csatlakozni új köröket indítani, ehhez a civil szervezeteknek véleményt kell formálni, terjeszteni, saját köreiben hasonlókat szervezni, hogy komolyabb hatás legyen elérhető és több vidéki kaphasson lehetőséget. Ehhez keressük a partnereket, jelentkezzetek, ha még nem csengettünk. A gazdálkodási költség vetésben erre a nélkülözhetetlen szervezési munkára 10% munkabér lett kalkulálva, ami remélhetőleg biztosítja, hogy ne keljen pályázati segítség a működtetéséhez.

Ismerkedés Nagyszékelyben

A falvakban nagyon nagy igény lenne hasonló programok által teremtett lehetőségekre, a program elindításáról fogunk beszélgetni Nagyszékelyen a falunap alkalmából. remélhetőleg még idén próba gazdálkodásokat elindíthatunk ott az önök segítségével, hogy jövőre magabiztosan terjeszthessük mozgalommá ezt a szemléletet.

Új fajták tapasztalatszerzés alatt

Két új fajtát is tesztelünk jelenleg, hogy a következő évben bővüljenek a lehetőségek.

Urgyán Tibornál, a hajdúdorogi kordinátornál kacsák is nevelkednek, mely kísérleti nevelésre is jelentkezett támogató és többen jelezték, szívesen támogatnák a kacsa programot is.

Két malaccal belevágtunk a sertés tartás lehetőségeinek megtapasztalásába is, több gazdát kifaggattunk a tapasztalataikról. Ennek eredményét olvashatják a weboldalon. Szeretnénk , ha véleményeiket, ha gazdák, akkor tapasztalataikat megosztanák velünk. Eddig a legszimpatikusabb megoldás az lenn, ha több vidéki család fogna össze egy helyen 1-2 anya malac és süldőik nevelésére, és beosztanák egymás között, melyik napon ki gondozza a jószágokat.

Ez azért érdekes, mert 1-2 malaccal majdnem annyi munka van, mint 10-zel, viszont cél, hogy a gazdálkodásban is az összefogás élményét erősítsük és ne a versengést. Így egy egy gazdának csak egy egy nap kell foglalkozni az állatokkal, mégis több javadalomhoz jutnak úgy , hogy a támogatóknak is olcsóbb lesz a hús, szemben azzal, mintha 1-1 malaccal gazdálkodtak volna.

Akit érdekel alábbi az oldalon olvashat erről és szólhat hozzá. Kérem akinek van tapasztalata segítsen a tartási normák összegyűjtésében, kialakításában.

http://www.cifranet.hu/legyelgazda/index.php?route=product/category&path=65_95

Tervezzünk előre a következő évre

Találkozó:

Legközelebbi találkozási lehetőséget egy termelői piachoz kapcsolva szeretnénk biztosítani, hogy több jó dolog legyen együtt:).

2012.07.15.  Termelői piac a szimpla kertben és találkozó a baromfi program kapcsán.

Elérhetőségeink

webáruház:  www.cifranet.hu/legyélgazda

Magyarvagyok csoport: http://www.magyarvagyok.com/csoportok/410-Legyel-Gazda/

Facebook oldal: http://www.facebook.com/LegyelTeIsGazda

Facebook csoport: http://www.facebook.com/groups/363879667001854/

e-levél: legyelgazda@gmail.com telefon: 30 2971352, 30 4937242