KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII DLA KLASY III GIMNAZJUM
Nauczyciel: Małgorzata Stegienka
Klasa: III
Data: 19.09.2012r.
DZIAŁ PROGRAMOWY: ROZMNAŻANIE I ROZWÓJ CZŁOWIEKA
TEMAT: ROZMNAŻANIE. BUDOWA I FUNKCJONOWANIE MĘSKIEGO UKŁADU ROZRODCZEGO
Cel ogólny: Wyjaśnienie sposobu funkcjonowania męskiego układu rozrodczego oraz znaczenie rozmnażania.
Wiadomości:
- Uczeń
- Zna ogólną budowę męskiego układu rozrodczego
- Wymienia główne elementy układu rozrodczego męskiego
- Objaśnia funkcje poszczególnych narządów męskiego układu rozrodczego
- Wyjaśnia rolę hormonu męskiego w funkcjonowaniu układu rozrodczego
Umiejętności:
- Uczeń:
- Wskazuje na rysunku schematycznym elementy układu rozrodczego męskiego.
- Określa rolę jader.
- Przeprowadza analizę zmian u chłopców związanych z okresem dojrzewania.
- Analizuje jaki sens biologiczny ma inna budowa układu płciowego męskiego
Podstawy:
- Uczeń nabiera przekonania o ważności układu rozrodczego.
- Uczeń rozwija zainteresowania treściami biologicznymi.
Metody:
- Słowna: wykład
- Słowna: dyskusja, pogadanka
- Prezentacja multimedialna
Środki dydaktyczne:
Formy pracy:
- Wykład w formie prezentacji.
FAZA WPROWADZAJĄCA:
- Czynności organizacyjne.
- Nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli sobie wiadomości na temat męskiego układu rozrodczego poznane w szkole podstawowej. Przeprowadza burzę mózgów. Uczniowie podają skojarzenia.
- Zadaje pytania:
- Co to jest rozmnażanie?
- Jaka jest różnica między rozmnażaniem płciowym a bezpłciowym?
- Jakie zmiany zachodzą u chłopców podczas procesu dojrzewania?
FAZA REALIZACYJNA:
- Prezentacja w Power Point zawierająca:
- Wyjaśnienie pojęcia „Rozmnażanie”.
- Charakterystyka i podział rozmnażania.
- Prezentacja budowy męskiego układu rozrodczego.
- Omówienie poszczególnej budowy i funkcji narządów.
- Budowa i funkcja plemnika.
- Hormony: testosteron.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
- Ocena pracy uczniów.
- Praca domowa:
- Wykonać prace w ćwiczeniach.
Mocne strony | Słabe strony | Opinia | Odczucia uczniów |
- Praca z różnymi środkami dydaktycznymi, co sprzyja uczniowi będącemu: wzrokowcem, czuciowcem, słuchowcem itp.
| - Trudności w prowadzeniu lekcji. Zajęcia wzbudzają śmiech i zawstydzenie wśród uczniów.
| "Praktykantka poradziła sobie z prowadzeniem zajęć pomimo panującego dyskomfortu wśród uczniów" | - "Bardzo fajna lekcja."
- "Dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy."
- "Czułam się głupio"
- "Podobała mi się prezentacja, bo była obrazki były bardzo realistyczne"
- "Pani Gosia potrafi nas zainteresować"
|