Konspekt zajęć z biologii dla 2 klasy liceum
Nauczyciel : Magdalena Stecka
Klasa : II liceum
Data : 27.04.2012
Przedmiot: Biologia
Dział programowy : Rozwój
Temat : Rozwój osobniczy człowieka
Cel ogólny : Przedstawienie uczniom zagadnień związanych z rozwojem osobniczym człowieka
Cele szczegółowe:
1. Wiadomości:
2.Umiejętności
3. Postawa:
Metody:
pogadanka, praca w grupach, oglądanie filmu
Środki dydaktyczne:
instrukcje z tematami do opracowania, film,
Przygotowanie do zajęć:
Nauczyciel przygotowuje potrzebne do zajęć środki dydaktyczne tj: film i instrukcje do pracy w grupach
Przebieg lekcji:
I. Faza wprowadzająca:
1. Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego. Powitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności.
2. Nauczyciel informuje o celu lekcji, którym będzie zapoznanie się z rozwojem osobniczym. Podaje jej plan.
3. Uczniowie słuchają i zapisują plan zajęć.
II. Faza realizacyjna:
1.. Nauczyciel przedstawia różnice pomiędzy biologicznym i psychicznym pojmowaniem rozwoju
2. Nauczyciel zapoznaje uczniów z pojęciem ontogenezy.
3. Uczniowie oglądają film przedstawiający opis etapy życia oraz ich cech.
3. Nauczyciel przedstawia mądrość jako szczególne pole potencjalnego rozwoju dorosłych
4. Uczniowie dzielą się na 3 osobowe grupy i przygotowują skecze na podstawie otrzymanych przez nauczyciela fragmentów tekstu.
5. Uczniowie przedstawiają przygotowane scenki lub rysunki przedstawiające jedną z faz życia, reszta uczniów zgaduje , która to faza.
III. Faza podsumowująca
1. Nauczyciel ocenia pracę grupy.
2. Nauczyciel podsumowuje zajęcia.
Pomoce dydaktyczne
Instrukcje:
Gr 1. “ Jest to okres występujacy przed narodzeniem dziecka.Dzieli się on na trymestry, a wiec trzy równe odcinki czasowe, z których każdy obejmuje trzy mięsiace. Występuje w łonie matki”
Gr 2 - “ Okres ten jest czasem, w którym następuje pełne przystosowanie dziecka do zmienionych warunków po urodzeniu. Zazwyczaj okres ten trwa do 28 dnia po narodzinach.”
Gr. 3 - “Okres ten trwa od 1 miesiąca do momentu kiedy dziecko potrafi ono samodzielnie utrzymać postawę pionową. W okresie tym następuje intensywny rozwój fizyczny, umysłowy oraz psychiczny. Dziecko zaczyna wydawać pierwsze nieartykułowane dźwięki - jest to tzw. głużenie, potrafi także ruszać głową na boki. Około 7 miesiąca pojawiają się zęby mleczne, niemowlę wydaje dźwięki sylabowe powtarzając te same sylaby, rozpoznaje usłyszane słowa i kojarzy je z przedmiotami, a także reaguje na swoje imię.”
Gr. 4 - “to okres pomiędzy 1 a 3 rokiem życia człowieka.tempo wzrostu staje się wolniejsze, dziecko zaczyna coraz pewniej chodzić, wzrasta sprawność rąk dziecka i precyzja ruchu, zaczyna się ono usamodzielniać, coraz więcej mówi i zadaje pytania, ma uzębienie mleczne, zgłasza potrzeby fizjologiczne. Jeść może już wszystkie produkty spożywcze.”
Gr. 5 - “To okres od 3 do 9-12 r. ż. W nim następuje szybki wzrost układu szkieletowego, układ ruchowy jest jednak jeszcze słaby, dziecko doskonali sprawność ruchową, wzrasta ciekawość świata, jest to czas zabawy z rówieśnikami i zadawania wielu pytań, dziecko uczy się pisać i czytać i idzie do szkoły. “
Gr 6 - “ Czas od 9-12 r. ż do 20-25. organizm wydziela hormony płciowe, które powodują dojrzewanie, w których wyniku dziecko osiąga cechy charakterystyczne dla danej płci. Potrzebna mu jest dieta pełna w witaminy.”
Gr. 7 - “Okres ten obejmuje czas od 20 -23 do 35- 40 roku życia. W tym okresie młody człowiek osiąga pełnię sił fizycznych oraz poziom sprawności intelektualnych, umożliwiające mu osiągnięcie niezależności ekonomicznej, samodzielne podjęcie i odpowiedzialne wypełnianie obowiązków związanych z nowymi rolami, takimi jak: rola małżonka, rodzica czy pracownika.”
Gr. 8 - “Okres ten często wiązany jest z pojęciem „kryzysu wieku średniego". Lokuje się go najczęściej między 40 a 50 rokiem życia i wskazuje na liczne jego przyczyny. Część z nich wiąże się ze spadkiem witalności, z menopauzą u kobiet. Na początku omawianego okresu realizacja marzeń i celów postawionych w młodości dochodzi do momentu, w którym wiadomo już, co zostało i co najprawdopodobniej może jeszcze być osiągnięte. “
Gr. 9 - ”jest ostatnim etapem naszego życia. Wielu starość kojarzy się z bólem, cierpieniem i oczywiście ciężarem dla innych osób. Charakterystyczne zmiany dla tego etapu to zmniejszenie ilości wody w organizmie, co prowadzi do utraty jędrności i elastyczności tkanek, zmniejsza się odporność organizmu, osłabia się aktywność układów, przede wszystkim ruchowego i nerwowego”