RANCANGAN MENGAJAR

Tingkatan         : 4 Cemerlang

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Bilangan murid: 30

Tarikh                 : 06 Julai  2011

Masa                 : 80 Minit

Tajuk                 :  “Faktor-faktor berlaku pencemaran alam sekitar”

Objektif         : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:

  i.        Menyatakan sekurang-kurangnya 4 faktor yang menyebabkan berlakunya pencemaran  alam sekitar.

ii.        Membina perenggan pengenalan jenis gambaran yang menarik.

iii.        Menulis perenggan isi yang dimulai dengan isi karangan diikuti oleh ayat huraian.

iv.        Membina perenggan kesimpulan dengan menggunakan penanda wacana yang betul.

Hasil Pembelajaran Khusus

Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama

8.2 Menyusun maklumat mengikut  keutamaan.   

Aras 1

ii.  Menyusun maklumat berdasarkan kriteria tertentu.  

Fokus Sampingan

2.5   Memberikan penjelasan secara spontan tentang sesuatu perkara terhadap isu yang dikemukakan.

Aras 1

iii. Menjelaskan idea secara deduktif.

Kemahiran bahasa                : Menulis dan bertutur.

Sistem bahasa                        : Tatabahasa - Sintaksis

Ilmu                        : Tatabahasa

Kemahiran bernilai tambah        : Kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif.

Nilai        : Cinta akan alam sekitar dan bertanggungjawab.

Alat bantu mengajar        : LCD, kertas edaran, kertas sebak dan gambar.

Pengetahuan sedia ada                : Pelajar sudah mengetahui format penulisan karangan.


Langkah Pengajaran

Isi Pengajaran

Objektif Pembelajaran Khusus

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan 1

Catatan 2

Paparan video “pencemaran alam sekitar”

Antara soalan yang mencungkil pengetahuan

sedia ada pelajar

i) Siapa di antara kamu

 yang sayangi alam sekitar?

ii) kediaman siapa yang berdekatan dengan sungai?

iii) Apa yang kamu dapat setelah kamu saksikan paparan video tadi?

Set Induksi (5 minit)

i)   Guru menayangkan video “pencemaran alam sekitar ”.

ii)  Guru bersoal jawab dengan

      pelajar.

iii) Guru mengaitkan topik

      perbincangan dengan dengan

      tajuk pembelajaran.

Alat Bantu Mengajar:

LCD

Teknik:

Soal jawab

2.5 Aras 1 (iii)

Faktor-faktor yang menyebabkan berlakunya pencemaran alam sekitar.

i)    pembuangan sisa kilang/perindustrian

ii)   pembakaran secara terbuka

iii) penebangan hutan

iv) pembuangan sampah merata-rata

Objektif (i)

Langkah 1 (15 minit)

i)  Guru meminta pelajar

    menyenaraikan  faktor-faktor

    yang menyebabkan fenomena

pencemaran alam sekitar.

ii) Pelajar memberikan pendapat secara spontan kepada guru.

Kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif (KBKK)

Nilai: Bertanggungjawab

Strategi:

Berpusatkan pelajar

Menulis pengenalan jenis gambaran.

i) Perenggan pengenalan yang menarik untuk meransang pembaca supaya terus membacanya.

Objektif (ii)

Langkah 2 (15 minit)

i) Guru menerangkan kepada para

    pelajar tentang cara-cara   membuat pengenalan karangan jenis gambaran.

ii) Guru mengedarkan satu contoh pengenalan karangan jenis gambaran kepada pelajar untuk diteliti oleh pelajar.

iii)Setiap pelajar dikehendaki berbincang dengan kawan sebelah untuk membina pengenalan yang menarik.

iv) Guru meminta pelajar membaca

     hasil penulisan pengenalan

     yang telah dibuat.

Alat Bantu Mengajar:

Kertas edaran

Kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif (KBKK)

Nilai:

Bertanggungjawab

Strategi:

Berpusatkan pelajar

Teknik:

Perbincangan dengan kawan.

8.2 Aras 1 (ii)

Menulis perenggan isi.

Perenggan Deduktif

i)  Dimulai dengan

    menonjolkan isi

    karangan

ii) Diikuti oleh huraian.

iii) Huraian bermaksud

     ayat yang disokong

     berserta bukti dan

     contoh.

iv) Boleh menggunakan

     kriteria AMBA iaitu

     “apa”, “mengapa” dan

     “bagaimana” untuk

     mengembangkan isi.

Objektif (iii)

Langkah 3 (20 minit)

i)  Guru menerangkan langkah-

    langkah menulis huraian dalam

    sesebuah karangan.

ii) Setiap pelajar diminta menulis

     satu perenggan huraian

     isi yang lengkap.

iii) Guru meminta pelajar menulis

      huraian berdasarkan isi yang

      telah dibincangkan.

iv) Guru memanggil pelajar secara rawak untuk membaca satu perenggan isi yang telah ditulis oleh pelajar.

Kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif (KBKK)

Nilai: Sayang akan sumber air

Strategi:

Berpusatkan pelajar

Perenggan kesimpulan.

i) Mengandungi

   pandangan akhir penulis  

  dan mesti berkaitan

  dengan isi terdahulu.

ii) Ditandai dengan penanda wacana yang menunjukkan karangan sudah tamat.

Contohnya:

- Kesimpulannya...

- Oleh itu...

- Rumusannya ialah...

- Tuntasnya...

- Secara keseluruhannya...

iii) Empat unsur yang perlu

     dimasukkan dalam

     perenggan kesimpulan

     ialah rumusan,

     cadangan, harapan dan

     pendirian tentang

     persoalan yang

    dibincangkan.

Objektif (iv)

Langkah 4 ( 15 minit)

i)  Guru menerangkan kepada para pelajar berkenaan cara-cara menulis penutup yang tepat.

ii) Guru mendedahkan perkara-

     perkara penting yang perlu ada

     dalam penutup karangan.

iii) Guru bertanya kepada pelajar apakah penanda wacana yang sesuai digunakan.

iv) Guru meminta pelajar menulis

      perenggan pentup.

v) Guru meminta pelajar membaca

      hasil penulisan penutup yang

     telah dibuat.

Kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif (KBKK)

Nilai: sayangi alam sekitar

Teknik:

Soal jawab

Strategi:

  • Berpusatkan pelajar

Penutup (10 minit)

i) Guru merumuskan pengajaran

    berkaitan topik yang diajar.

ii) Guru menekankan sekali lagi

    cara-cara menulis karangan yang

    betul.

iii) Guru menayangkan gambar berkaitan kesan pencemaran alam sekitar untuk dijadikan pengajaran supaya menyayangi sumber air.

Alat Bantu Mengajar:

Gambar pencemaran air yang mengalami pencemaran teruk akibat kerakusan manusia.

Penyerapan:

Nilai-nilai murni

1