Konspekt zajęć z biologii dla klasy II gimnazjum

* wersja dla wzrokowca

* wersja dla słuchowca

* wersja dla czuciowca

Nauczyciel: Magdalena Stecka

Klasa: II gimnazjum

Data: 30.04.2012r.

Przedmiot: Biologia

Dział programowy: biologia stosowana, epidemiologia, profilaktyka, bakterie,

Temat: Inwazyjna choroba meningokowa

Cel ogólny:

Zapoznanie uczniów z istotą choroby meningokokowej oraz innymi chorobami wieku niemowlęcego.

Cele szczegółowe:

1. Wiadomości:

     - uczeń poznaje definicję choroby meningokokowej

     - uczeń potrafi wymienić źródła zakażenia

     - uczeń poznaje objawy zakażenie meningokokami

     - uczeń poznaje sytuację epidemiologiczną choroby meningokokowej w Polsce.

     - uczeń poznaje metody profilaktyki

     - uczeń potrafi wskazać sposoby profilaktyki i wymienić rodzaje szczepionek p/chorobie meningokokowej

     - uczeń poznaje inne choroby wieku niemowlęcego tj. różyczka, odra , ospa , choroba Heinego-Medina.

2.Umiejętności:

    - uczeń umie podjąć działanie mające na celu ochronę przed zakażeniem

    - uczeń potrafi dopasować szczepienia w zależności od rodzaju choroby.

    - uczeń potrafi przeciwstawić się zachowaniom sprzyjającym zakażeniu

    - uczeń umie obliczyć wskaźnik zachorowalności w ognisku epidemiologicznym

    - uczeń umie wspierać osoby chore i ich rodziny

    - uczeń postępuje zgodnie ze standardami reagowania w momencie rozpoznania choroby meningokokowej

    - uczeń potrafi scharakteryzować inne choroby wieku niemowlęcego

3.Postawa

   - uczeń uznaje chorobę meningokokową za ważny problem społeczny

   - uczeń jest świadomy zdrowotnego aspektu choroby

   - uczeń aktywnie propaguje profilaktyke meningokokową

Metody:

pogadanka, prezentacja, dyskusja, rozwiązywanie zadań (czuciowiec) , rozdanie materiałów pomocniczych, oglądanie filmu

Środki dydaktyczne:

prezentacja multimedialna, , kalkulatory, instrukcje z wzorem i przykładowym zadaniem na obliczanie wskaźnika zachorowalności w ognisku epidemiologicznym (czuciowiec),
ulotki informacyjne o meningokokach, plansza przedstawiająca sytuację epidemiologiczną w Polsce, film,

Przygotowanie do zajęć:

Nauczyciel przygotowuje pogadankę i prezentację multimedialną dla uczniów oraz zadania.
Nauczyciel przygotowuje ulotki informacyjne o meningokokach oraz planszę przedstawiającą sytuację epidemiologiczną w Polsce

Nauczyciel przygotowuje film dla uczniów na temat źródeł zakażeń oraz metod profilaktyki

Przebieg lekcji:

I faza wprowadzająca.

1. Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego. Sprawdzenie listy obecności.

2. Nauczyciel informuje o celu lekcji, którym będzie zapoznanie z chorobą wywoływaną przez meningokoki. Podaje jej plan.

3. Uczniowie słuchają.

II faza realizacyjna

1. Nauczyciel przy pomocy prezentacji multimedialnej  przedstawia definicję choroby meningokokowej oraz źródła zakażenia chorobą meningokokową

Nauczyciel  przedstawia definicję choroby meningokokowej , następnie włącza uczniom film na temat zakażeń oraz dyktuje notatki przedstawiające źródła zakażenia.

Nauczyciel zadaje 3 wybranym uczniom pytanie prosząc o wymienienie jednego ze źródeł zakażenia.

2. Nauczyciel przedstawia sytuację epidemiologiczną w Polsce

    Nauczyciel za pomocą planszy pokazuje uczniom jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w    Polsce oraz rozdaje uczniom ulotki dotyczące choroby meningokokowej.

Nauczyciel 3 wybranym uczniom pytania , prosząc kolejno o:

I- podanie osób najbardziej podatnych na zarażenie wirusem choroby meningokokowej.
II- podanie objawów zakażenia chorobą meningokokową.

III- podanie województwa w którym wystąpiło najwięcej przypadków zakażenia chorobą meningokokową.

3. Nauczyciel podaje metody profilaktyki.

    Nauczyciel puszcza krótki film przedstawiający metody profilaktyki.

    Nauczyciel prosi dwie wybrane osoby o wymienienie zapamiętanych z filmu metod profilaktyki

4. Nauczyciel przedstawia standardy postępowania w przypadku zakażenia meningokokami

5. Uczniowie dyskutują z nauczycielem na temat najlepszych sposobów chronienia się przed chorobą meningokokową.

6. Nauczyciel krótko charakteryzuje inne częste choroby wieku niemowlęcego.

7. Nauczyciel pokazuje sposób obliczania wskaźnika zachorowalności w ogniskach epidemiologicznych po czym uczniowie otrzymują kartki z zadaniami i sami wyliczają wskaźniki zachorowalności w różnych miejscach (zadanie odpowiednie dla czuciowca)

III faza podsumowująca

1. Uczniowie przedstawiają wyniki swoich obliczeń.

2. Nauczyciel sprawdza wyniki.

3. Nauczyciel podsumowuje pogadankę oraz dyskusję.

Załącznik 1 - zadania dla uczniów (4 warianty)

Wariant 1.

Wiedząc ,że liczba pierwotnych zachorowań prawdopodobnych oraz potwierdzonych w okresie 3 miesięcy wynosi 15 , a liczebność populacji narażonej to 40 000, oblicz współczynnik zapadalności na 100 000 osób.

Wariant 2

Wiedząc ,że liczba pierwotnych zachorowań prawdopodobnych oraz potwierdzonych w okresie 3 miesięcy wynosi 35 , a liczebność populacji narażonej to 30 000, oblicz współczynnik zapadalności na 100 000 osób.

Wariant 3

Wiedząc ,że liczba pierwotnych zachorowań prawdopodobnych oraz potwierdzonych w okresie 3 miesięcy wynosi 8, a liczebność populacji narażonej to 25 000, oblicz współczynnik zapadalności na 100 000 osób.

Wariant 4

Wiedząc ,że liczba pierwotnych zachorowań prawdopodobnych oraz potwierdzonych w okresie 3 miesięcy wynosi 40 , a liczebność populacji narażonej to 60 000, oblicz współczynnik zapadalności na 100 000 osób.

Załącznik 2 - ulotka informacyjna

Załącznik 3 - plansza przedstawiająca sytuację epidemiologiczną w Polsce