Published using Google Docs
Książki DDA DDD Dorosłe Dzieci Alkopholików i Dysfunkcji
Updated automatically every 5 minutes

OTRZYMAJ PAKIET DARMOWYCH E-KSIĄŻEK podając swój email na dole strony: TUTAJ

Zapraszamy na grupę facebook: Dorosłe Dzieci nie tylko alkoholików

DOSTĘPNE WYSYŁKOWO KSIĄŻKI NT SYNDROMU DDA DDD:

Wysyłka już od 5 zł - FORMULARZ ZAMÓWIENIA. Możliwy paczkomat za 1 zł po wcześniejszym KONTAKCIE


Dorosłe Dzieci Alkoholików DDA - Janet G. Woititz, wyd. Akuracik

Jeśli jesteś dzieckiem alkoholika, książka pomoże zrozumieć, co się z tobą dzieje i jak do tego doszło. Wyjaśnienie tego faktu może zmniejszyć poczucie izolacji u osób, które uważają się za "inne" z powodu swego życiowego doświadczenia. Dr. Woititz w swojej książce "Dorosłe dzieci alkoholików" daje czytelnikom wgląd w typowe rodziny alkoholików, gdzie ujawnia się brak poczucia własnej wartości i trudności w relacjach międzyludzkich. Zwykłe papierowe wydanie stało się wydawniczym fenomenem. Książka, wydana w roku 1983 przez oficynę Health Communications, zdobyła nagrody i utrzymywała się na listach bestsellerów w 1986 - i to przez około rok. Wydanie rozbudowane pojawiło się w roku 1990. Książkę przetłumaczono na sześć języków, a sama wersja angielska rozeszła się w nakładzie 1 800 000 egzemplarzy. Inna książka tej autorki, wydana w roku 1985 " Walka o intymność" również pojawiła się na listach bestsellerów z wynikiem 900 000 sprzedanych egzemplarzy.

Dr. Janet G. Woititz urodziła się w Great Neck i ukończyła Antioch College. Uzyskała tytuł magistra na uczelni Montclair State College gdzie została profesorem adiunktem. W roku 1976 zrobiła doktorat na Rutgers University. W sezonie letnim prowadziła tam zajęcia w ramach studiów z dziedziny alkoholizmu i alkoholików.

Rok wydania: 2000

Wydawca: Akuracik

Format: 14,5 x 20,5 cm, 136 str.

Oprawa: miękka

CENA DDAWT: 34 zł12 kroków dla dorosłych dzieci z uzależnieniowych i innych rodzin dysfunkcyjnych - praca zbiorowa, Akuracik

Książka opracowana z myślą o tych, którzy doznali urazów w dzieciństwie, byli krzywdzeni przez rodziców bądź opiekunów. Jej podstawą jest program "12 Kroków", dzięki któremu miliony osób zdrowieje z uzależnień, zachowań kompulsywnych i obsesyjnych. Kładzie ona nacisk na rolę poznawania samego siebie i przemian osobowości jako głównych mechanizmów zdrowienia.

Książka jest nieocenionym narzędziem dla milionów dorosłych, którzy cierpią wskutek dorastania w środowisku dysfunkcyjnym. Jest pierwszą książką, która skupia się na Dwunastu Krokach w sposób specyficzny dla Dorosłych Dzieci. Dzieci wychowywane w rodzinach dysfunkcyjnych i uzależnieniowych rzadko wykształcają poczucie bezpieczeństwa osobistego i rzeczywiste poczucie własnej wartości. Rzadko czując się bezpiecznymi i kochanymi jako dzieci, mają upośledzoną zdolność odczuwania własnej pełni i, jako dorośli, nie są w stanie obdarzać miłością i jej przyjmować.

Oparta na Programie Dwunastu Kroków, niniejsza książka przedstawia sposoby na wyjście z izolacji i zaprzeczenia. Uczy akceptacji i radzenia sobie z uczuciami gniewu, winy, strachu i przygnębienia. Uwalniając się z przeszłości i żyjąc chwilą obecną zaczynamy wierzyć, że jesteśmy wartościowymi i cenionymi ludźmi. Napisana przez zdrowiejące Dorosłe Dzieci, 12 kroków dla dorosłych dzieci zaspokaja potrzeby tych z nas, którzy chcą określić i rozwiązać bolesne zagadnienia ze swojego dzieciństwa.

Spis treści:

1. Wstęp do amerykańskiego wydania przejrzanego

2. Dwanaście Kroków a nasza podróż ku duchowej pełni

3. Wstęp

4. Dwanaście Kroków Dorosłych Dzieci

5. Pospolite uczucia i zachowania Dorosłych Dzieci

6. Krok Pierwszy

7. Krok Drugi

8. Krok Trzeci

9. Krok Czwarty

10. Krok Piąty

11. Krok Szósty

12. Krok Siódmy

13. Krok Ósmy

14. Krok Dziewiąty

15. Krok Dziesiąty

16. Krok Jedenasty

17. Krok Dwunasty

18. Uzupełnienia

19. Adresy grup wzajemnej pomocy stosujących program Dwunastu Kroków

Autor: Praca zbiorowa

Rok wydania: 1996

Wydawca: Akuracik

Format: 14,5 x 20,5 cm, 122 str.

Oprawa: miękka

CENA 12KDD : 32 złWsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików. Hipopotam w pokoju stołowym - Tommy Hellsten, wyd. Feeria

.

Mówi się, że główny pokój w domu rodziny dotkniętej alkoholizmem zajmowany jest przez hipopotama, którego istnienia wszyscy stanowczo zaprzeczają. W rodzinie ustalone zostają trzy reguły, których przestrzeganie staje się życiową koniecznością:

- Nic nie mówić!

- Niczego nie odczuwać!

- Nikomu nie ufać!

Milcząc, zostawia się hipopotama w spokoju, a elementem tego milczenia jest udawanie, że wszystko jest w porządku. Wiadomo, że dzieci w rodzinach alkoholików, mimo fatalnego traktowania, bywają zwykle bardzo lojalne wobec rodziców... Odwagę, by wyrazić swój gniew, ma tylko ten, kto nie boi się zostać samotnym. Zatrzymywanie gniewu w sobie jest równoznaczne z uchylaniem się od odpowiedzialności za swoje życie. Dlatego objawianie swego gniewu jest tak trudne. Łatwiej jest przyjąć postawę zawiedzionych życiem, obarczając innych winą za nasz nieudany los. Nie ma nic trudniejszego od wzięcia odpowiedzialności za swoje dobre samopoczucie.

SPIS TREŚCI:

Wydawca: Feeria / Łódź 2010, wydanie 2 (dodruk) / 188 str., okładka miękka

CENA WSPDD: 28 złOdwaga Poddania się. Osiem sprzeczności na ścieżce duchowej - Tommy Hellsten, wyd. Feeria

UNIKAT - SPYTAJ O DOSTĘPNOŚĆ - KONTAKT

Kolejne działo Tommy'ego Hellstena, autora książki "Wsparcie dla Dorosłych Dzieci Alkoholików - Hipopotam w pokoju stołowym."

„Odwaga poddania się” uświadamia nam, jak bardzo nasze powierzchowne życie utrudnia kontakty zarówno ze sobą, jak i z innymi ludźmi, pozbawiając nas oparcia i miłości.

Tommy Hellsten wskazuje na paradoksy występujące na ścieżce duchowego rozwoju, jak choćby na ten, że droga do sensownego życia prowadzi poprzez spoczynek i milczenie. Tak naprawdę bowiem podróż zaczyna się wtedy, kiedy stajemy, a przygoda – w momencie wyciszenia. Taka wakacyjna chwila relaksu jest odpowiednia, by zagłębić się w lekturze „Odwagi poddania się” i rozpocząć proces zmiany swojego życia. Na lepsze i pełniejsze, oczywiście.

Książka autora Wsparcia dla DDA, tym razem dla wszystkich, którzy są w drodze do siebie. Głęboka, prawdziwa, szczera, odważna i pełna pokory zarazem. Wzrost nie polega na stawaniu się lepszym, lecz na stawaniu się bardziej człowieczym, bardziej otwartym i chłonnym dla miłości.

Droga do odkrycia siebie wybrukowana jest sprzecznościami. Aby odnaleźć wewnętrzny spokój, musimy skonfrontować się ze swoimi lękami. Aby móc być z innymi, musimy zaakceptować siebie. Aby dotrzeć do celu, musimy najpierw zgubić drogę.

► Wyprawa zaczyna się, gdy stajesz.

► Prawdziwą siłę można znaleźć tylko w słabości.

► Jeśli szukasz bezpieczeństwa, musisz żyć śmiało.

► Czego się wyrzekasz, będzie Ci dane.

► Im mniej robisz, tym więcej zostaje zrobione.

► Tylko sami możemy być razem.

► Tylko razem możemy być sami.

► Jeśli szukasz wieczności, żyj tu i teraz.

Tylko dzięki zagojeniu ran swojej przeszłości możemy ewoluować, rosnąć, stawać się tymi, którymi mamy być.

O AUTORZE:

Tommy Hellsten jest terapeutą z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem oraz autorem książek, których łączny nakład w Europie przekroczył 400 tysięcy egzemplarzy. W swej rodzinnej Finlandii nazywany jest często „terapeutą narodowym”.

Będąc pionierem leczenia problemów emocjonalnych związanych ze współuzależnieniem i nadużywaniem używek, zapoczątkował w Finlandii ogólnokrajową sieć grup samopomocy dla dorosłych dzieci alkoholików. Jego pierwsza książka Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików. Hipopotam w pokoju stołowym wprowadziła w 1991 roku pojęcie współuzależnienia w tym kraju. Popularność Hipopotama pobiła wcześniejsze rekordy sprzedaży poradników psychologicznych w Finlandii; książka ta jest tam nieprzerwanie na rynku już blisko 20 lat. W 2005 roku ukazało się jej polskie wydanie, regularnie wznawiane do dzisiaj.

Praca Tommy Hellstena jako doradcy psychologicznego, autora, wykładowcy i konsultanta opiera się na syntezie myśli psychoanalitycznej, chrześcijaństwa i programu dwunastu kroków AA. Nade wszystko jednak czerpie on z własnego doświadczenia życiowego.

Hellsten ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie Helsińskim. Jest żonaty. Ma troje dorosłych dzieci z poprzedniego małżeństwa. Oprócz bogatej praktyki terapeutycznej prowadzi czteroletni program szkoleniowy dla osób zawodowo parających się doradztwem i pracą socjalną.

OPINIA:

"Niesamowita książka, odkrywająca prawdę o życiu, miłości, związku, wszystkim.

Mi bardzo pomogła i wiele mnie nauczyła. Polecam!" - Mateusz, Lubimyczytać.pl

Tłumaczenie: Dariusz Rossowski

Rok wydania: 2009

Oprawa broszurowa

Stron: 200

Wymiary: A5 - 140 x 205 mm

Wydawnictwo: JK (Feeria)

Recenzja książki: www.granice.pl/recenzja/odwaga-poddania-sie/3140

CENA ODWPD: 79 złPsychoterapia dorosłych dzieci alkoholików
- Zofia Sobolewska-Mellibruda, wyd. IPZ

.

Pionierka psychoterapii dla DDA w Polsce opisuje typowe sytuacje w rodzinach alkoholowych, ich wpływ na psychikę dziecka oraz procesy powstawania destrukcyjnych schematów osobistych, tworzących problemy DDA. Pokazuje proces psychoterapeutycznego docierania do śladów traumatycznych doświadczeń i toksycznych relacji z dzieciństwa DDA oraz program psychoterapii grupowej dla pacjentów.

SPIS TREŚCI:

.


Zofia Sobolewska-Mellibruda
 - Certyfikowany Psychoterapeuta i Superwizor Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, specjalista psychologii klinicznej, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, certyfikowany Trener i Superwizor Treningów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień i Superwizor Psychoterapii Uzależnień PARPA.  Prowadzi szkolenia i superwizje dla psychoterapeutów.  Pracuje w podejściu integracyjnym.

Oprawa: miękka foliowana, 160 str., Wymiary: 165 x 235 mm. Wydanie 2011

CENA PDDA: 37 złTerapia DDA oczami grupy wsparcia - praca zbiorowa

PIERWSZA W POLSCE - KSIĄŻKA WYDANA PRZEZ GRUPĘ WSPARCIA DDA!

Mamy nadzieję, że ta wcale niełatwa lektura przekona Cię do zrobienia kroku w kierunku zmiany, która może przynieść same korzyści.

Znamy to uczucie blokujące nas przed podjęciem jakiegokolwiek działania oraz jakiejkolwiek decyzji. Znamy to uczucie z autopsji, ponieważ każda z nas stała przed dylematem zapisania się lub nie na terapię dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. Oczywiste jest, że nie mamy wpływu na to, w jakiej rodzinie dane było nam się wychowywać i dorastać, jednak mamy absolutną moc i możliwości, by robić to od momentu, w którym postanowimy zmieniać nasze życie. Takim dniem może być pierwsze spotkanie z grupą DDA. Wybór należy wyłącznie do Ciebie.

To pierwsza w Polsce książka wydana przez grupę wsparcia DDA, zapis intymnej i odważnej rozmowy między kobietami z różnych światów, a jednak niezwykle bliskimi sobie wspólnotą doświadczeń.

To rozmowa dotycząca kluczowych momentów i zmian, zarówno w terapii, jak i w życiu. Szczera i bardzo poruszająca. Idealna książka dla wszystkich, którzy „chcieliby, ale boją się” uczestniczyć w grupie terapeutycznej. Znajdziecie tu wiele odpowiedzi na swoje wątpliwości. Mamy nadzieję, że ta wcale niełatwa lektura przekona czytelnika do zrobienia kroku w kierunku zmiany, która może przynieść same korzyści. Znamy to uczucie blokujące nas przed podjęciem jakiegokolwiek działania oraz jakiejkolwiek decyzji.

Znamy to uczucie z autopsji, ponieważ każda z autorek stała przed dylematem zapisania się lub nie na terapię dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. Oczywiste jest, że nie mamy wpływu na to, w jakiej rodzinie dane było nam się wychowywać i dorastać, jednak mamy absolutną moc i możliwości, by robić to od momentu, w którym postanowimy zmieniać nasze życie. Takim dniem może być pierwsze spotkanie z grupą DDA. Wybór oczywiście należy tylko i wyłącznie do czytelnika.

OPINIE:

"Wraz z tą książką pięć kobiet zaprasza Cię do swojego świata; świata dorosłego dziecka alkoholika. Choć jest to świat, w którym dominują niszczące emocje, książka pokaże Ci, że nie jesteś w nim sama, a kobiety przez swoje historie mogą być dla Ciebie inspiracją i pokazać, jak i gdzie kroczyć, by ten własny świat ulepszyć. Zapraszam Cię do zapoznania się z historiami z wnętrza grupy wsparcia DDA. Być może i Ty odnajdziesz tu siebie i pomoc, której szukasz."

- Jakub B. Bączek

Trener mentalny #1 w Polsce

"Czytanie tej książki jest jak przysłuchiwanie się intymnej i odważnej rozmowie między kobietami z różnych światów, a jednak niezwykle bliskimi sobie wspólnotą doświadczeń. Rozmowie dotyczącej kluczowych momentów i zmian, zarówno w terapii, jak i w życiu. Szczerej i bardzo poruszającej. Idealna książka dla wszystkich, którzy „chcieliby, ale boją się” uczestniczyć w grupie terapeutycznej. Znajdziecie tu wiele odpowiedzi na swoje wątpliwości. Z serca polecam!"

- Ewa Wróbel – psycholog, psychoterapeuta

 www wrobelewa.pl

Wydawnictwo JAK: 2020

Stron: 168

CENA TOGW: 37 złCzas na wyleczenie. Podręcznik
- Timmen L. Cermak, Jacques Rutzky, wyd. Charaktery

.

Dorosłe Dzieci Alkoholików jak żadna grupa społeczna nie tylko ciągle budzą zainteresowanie terapeutów, klinicystów czy naukowców, ale powstają wokół nich liczne stereotypy, a nawet kontrowersje.

Timmen L. Cermak - Studiował filozofię na Ohio Wesleyan University, a następnie ukończył studia medyczne w Case Western Reserve Medical School. Po dwóch latach pracy w Indian Health Service, rozpoczął rezydenturę na oddziale psychiatrii w Stanford, gdzie z dr Stephanie Brown stworzył po raz pierwszy grupę terapeutyczną dla dorosłych dzieci alkoholików. W trakcie stypendium habilitacyjnego z neurofizjologii pod kierunkiem dr. Karla Pribrama pełnił obowiązki kierownika oddziału szpitalnego dla osób uzależnionych od alkoholu w szpitalu San Francisco V.A. Pomagał w tworzeniu National Association for Children of Alcoholics (NACoA), przewodnicząc jej w początkowym okresie działania a potem pełniąc funkcję prezesa zarządu. Obecnie prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną w San Francisco i Mill Valley w Kaliforni.
.
Ilość stron: 224 / Wydawnictwo: Charaktery / Wymiary: 165x234 mm / Autor: Timmen L. Cermak , Jacques Rutzky

CENA CNW1: 60 zł

.

Czas na wyleczenie. Przewodnik
- Timmen L. Cermak, wyd. Charaktery

.

„Czas na wyleczenie. Przewodnik” – książka zabiera wszystkie dorosłe dzieci alkoholików w niezwykłą podróż w głąb własnego życia, pozwala zrozumieć to, co działo sie z nimi w dzieciństwie, i to, co dzieje się z nimi teraz. A co najważniejsze – pokazuje, że nigdy nie jest za późno na to, aby uwolnić się od koszmarów przeszłości, spędzonej z ciągle pijącym i ciągle groźnym rodzicem. To długi i męczący proces, ale jego ukończenie daje gwarancję spokojnego i pełnego życia.

.

Ilość stron: 224 / Wydawnictwo: Charaktery / Wymiary: 165x234 mm

CENA CNW2: 60 złCodzienne Afirmacje dla Dorosłych Dzieci - Rokelle Lerner, wyd. Akuracik

Zebrane w tej książeczce medytacje obejmują wiele aspektów naszej egzystencji, które mogą nam dopomóc w odmalowaniu portretu psychicznego osoby, którą chcielibyśmy zostać.

Afirmacje pobudzają myślenie, uświadamiają wybory, których codziennie dokonujemy. Pod wpływem tej niezastąpionej lektury nauczymy się panować nad własnymi myślami, a w sukurs pójdą uczucia i zmiany zachowania. Nieduży, poręczny format książki jest dodatkowa zaletą - można ją mieć ze sobą wszędzie: w torebce, plecaku, czy kieszeni kurtki.

"Dla wszystkich DDA. Podnosi na duchu, daje codzienne wskazówki, potrafi powoli zmienić myślenie, dodaje otuchy. Codzienna dawka miłych słów :)"

- Kamila

Format: 8 x 12 cm

Stron: 390

Oprawa: miękka

Wydawca: Akuracik 1999

Autorka: Rokelle Lerner - www.rokellelerner.com 

CENA CAF: 32 złToksyczni rodzice. Jak się uwolnić od bolesnej spuścizny i rozpocząć nowe życie – Susan Foward, Craig Buck, wyd. Czarna OwcaBESTSELLER NEW YORK TIMES!

Lektura tej książki pomoże Ci raz na zawsze uwolnić się od prześladującego przeświadczenia, że coś jest z tobą nie w porządku. Rodzice, którzy ją przeczytają, uzyskują zaś szansę przerwania błędnego koła infekowania swoich dzieci toksycznymi rezultatami własnej przeszłości.

Pacjenci Susan Froward to ludzie skatowani przez własnych rodziców. Fizycznie bądź psychicznie. Krytykowani, dręczeni okrutnymi żartami, przygniatani winą, napastowani seksualnie, czy… rozpaczliwie ochraniani. Niewielu z nich przed podjęciem terapii zdawało sobie sprawę z tego, że zostali zniszczeni destrukcyjnym wpływem „toksycznych” rodziców, umiejętnie zaszczepiających w dziecku wieczną traumę, poczucie znieważenia i poniżenia. Mają zachwiane poczucie własnej wartości prowadzące do samoniszczących zachowań. Zawsze, nawet niezależnie od faktycznych zasług, czują się bezwartościowi, niezależnie od kochającego partnera – niekochani, niezależnie od życiowego powodzenia – nieprzystosowani. Uczucia te wynikają w znacznej mierze z faktu, że jako dzieci zostali pozbawieni wiary w siebie i wpędzeni w poczucie winy. A stając się dorosłymi, nie potrafią zrzucić tego ciężaru, co odbija się na każdym aspekcie ich życia

Bolesna spuścizna po toksycznych rodzicach jest udziałem wielu z nas. Przejawia się ona w postaci trudności w układaniu sobie życia z partnerem, w podejmowaniu decyzji i karierze zawodowej, a także w różnych formach depresji. Niektórzy z nas obarczeni są brzemieniem wstydu po alkoholizmie w rodzinie, po porzuceniu lub opuszczeniu, znieważeni przemocą fizyczną. Są wśród nas zarówno dotknięci zbrodnią kazirodztwa jak i subtelnie uwodzeni w dzieciństwie tak, iż nie zdają sobie sprawy z dokonanego na nich seksualnego nadużycia. Wielu ludzi miało rodziców nadmiernie kontrolujących, zachłannych, nadopiekuńczych, którzy udaremnili rozwinięcie skrzydeł, stanięcie mocno na nogach i afirmację swojego ja. Wielu czuje się winnymi za słabość, nieudolność życiową i choroby swoich opiekunów.

Susan Forward to jedna z najbardziej znanych amerykańskich psychoterapeutek, autorka wielu bestsellerów, oraz częsty gość programów radiowych i telewizyjnych. Jest zwolenniczką krótkoterminowej terapii skupiającej się na zmianie destrukcyjnych wzorców zachowań – nie leczy objawów, ale uzdrawia ich źródło. Według niej terapia jest najbardziej efektywna wtedy, gdy biegnie podwójnym torem z jednej strony zmieniając autodestrukcyjne zachowania, z drugiej zaś – uwalniając od traumy przeszłości. Jej książki od lat cieszą się ogromnym powodzeniem, a zwłaszcza „Gdy twój partner łże jak pies”, „Toksyczni teściowie”, „Toksyczne namiętności” oraz „Szantaż emocjonalny”.

OPINIA: „Jestem w szkole psychoterapii i uważam, że to bardzo dobra pozycja. Polecam wszystkim, nie ważne w jakim paradygmacie się ktoś specjalizuje czy szkoli. A potrzebującym na pewno otworzy umysł – jednak nie będzie to dla nich łatwe” - Marta, Krakowskie Centrum Psychodynamiczne

Ilość stron: 360

Przekład: Ryszard Grażyński

Seria: Psychologia na co dzień

Wydanie: III

Data wydania: październik 2011

Format: 135 x 205 mm

Oprawa: miękka

CENA TR: 27 złWyrosnąć z DDA - wsparcie dla dorosłych córek alkoholików, Robert Ackerman, wyd. Feeria

Tytuł oryginalny: Perfect Daughters: Adult Daughters of Alcoholics - Perfekcyjne Córki

"Mam nadzieję, że ta książka oraz spostrzeżenia dorosłych córek alkoholików będą dla ciebie pomocą. Zasługujesz na to."

- Czy wciąż zdarza ci się rezygnować z własnych potrzeb na rzecz cudzych?

- Za wszelką cenę dążysz do perfekcji w tym, co robisz?

- Szukasz u innych potwierdzenia swojej wartości?

- Wciąż czujesz niewyjaśnione napięcie i niepokój?

Dorastanie w rodzinie alkoholowej odciska głębokie piętno na psychice. By jakoś poradzić sobie w dzieciństwie, musiałaś wypracować sztywne schematy reagowania. Dzięki nim stałaś się „mistrzynią przetrwania”. Dziś te mechanizmy są już niepotrzebne, ale tobie trudno się od nich uwolnić i wciąż odgrywasz dawną rolę…

Kiedy ta przełomowa książka ukazała się za granicą po raz pierwszy ponad dziesięć lat temu, dr Ackerman zidentyfikował wzorce zachowań córki alkoholików. Dorosłe córek alkoholików - „córki doskonałe” - działają w oparciu o surowe i ograniczające poglądy na siebie i świat. Dowiedziawszy się, że muszą doskonale funkcjonować, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, kobiety te często biorą na siebie odpowiedzialność za niepowodzenia innych. Przyciągają ich mężczyźni uzależnieni od środków chemicznych i są bardziej skłonni do uzależnienia. Ta książka to coś więcej niż tekst, który identyfikuje te wzorce zachowań, ta książka zbiera myśli, uczucia i doświadczenia tysiąca dwustu doskonałych córek, oferując czytelnikom możliwość zbadania dynamiki własnego życia, a tym samym uzdrowienia i rozwoju. To wydanie zawiera zaktualizowane informacje w całym tekście i zupełnie nowy materiał, w tym rozdziały o zaburzeniach odżywiania i listach z nadużyciami od doskonałych córek na różnych etapach zdrowienia, a także pomocne, potwierdzające sugestie dr Ackermana na końcu każdego rozdziału. Ta książka jest niezbędna dla każdego, kto znalazł potwierdzenie, nadzieję, odwagę i wsparcie na stronach oryginalnych Perfect Daughters, a także dla nowych czytelników i każdego terapeuty, który stawia czoła tym problemom. Zawiera również: obszerną sekcję referencyjną i pełny indeks.

O tym, że alkoholizm jest poważnym problemem społecznym wiedzą niemal wszyscy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z konsekwencji wychowywania się z uzależnionymi rodzicami. Wielu dorosłych na całym świecie zmaga się z tzw. syndromem DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików. W książce „Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików” autor – Robert J. Ackerman skupia się na losie kobiet doświadczonych przez los, przedstawiając m. in. historie swoich pacjentek.

A jakie są objawy syndromu DDA? Zwykle osoby pochodzące z dysfunkcyjnych rodzin nie potrafią cieszyć się życiem, cierpią na lęki, nie radzą sobie z trudnymi emocjami, łatwo wchodzą w toksyczne związki oraz niezbyt satysfakcjonujące relacje przyjacielskie, ciągle chcą zadowalać innych, zapominając o swoich potrzebach. Do tego dochodzi jeszcze niskie poczucie własnej wartości, dążenie do perfekcji oraz tendencja do wpadania w różnego rodzaju uzależnienia.

Kobieta, która żyła w takim otoczeniu musiała też wypracować własne mechanizmy obronne, które pomagały jej przetrwać w trudnych warunkach. W dorosłym życiu takie zachowanie jej przeszkadza.

Co zrobić, aby zmienić swoje życie? Jak pozbyć się niewłaściwych schematów reakcji? Trzeba zrozumieć przyczyny takiego stanu rzeczy, zaakceptować trudne wydarzenia i zacząć zdrowieć. Szczegóły tego skomplikowanego procesu zostają omówione na licznych przykładach pacjentek borykających się z następstwami dorastania w rodzinie alkoholowej.

Dr Robert J. Ackerman jest emerytowanym profesorem z Indiana University of Pennsylvania i byłym dyrektorem Mid-Atlantic Addiction Research and Training Institute. Jest współzałożycielem Krajowego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Alkoholików. Jest poprzednim redaktorem Counselor: The Magazine for Addiction and Behavioral Health Professionals, a obecnie jest Przewodniczącym Rady Programowej.

Jako autor opublikował wiele artykułów i wyników badań i jest najbardziej znany z napisania pierwszej książki w Stanach Zjednoczonych o dzieciach alkoholików. Dwanaście książek później, wiele występów w telewizji i niezliczone przemówienia, stał się znany na całym świecie ze swojej pracy z rodzinami i dziećmi w każdym wieku. Jego książki zostały przetłumaczone na trzynaście języków.

Był członkiem wielu rad doradczych i współpracował z National Institute of Mental Health, National Institute on Alcoholism and Alcohol Abuse oraz z Departamentem Edukacji Stanów Zjednoczonych. Służył w Białym Domu Task Force on Resiliency and At-Risk-Youth.

Jest laureatem wielu nagród, w tym Distinguished Alumni Awards od Western Michigan University, University of Northern Colorado i Louisiana State University, nagrody Special Recognition Award 2006 od US Journal of Alcohol & Drug Dependence, nagrody Ojca Martina z 2008 roku oraz profesor roku 2014 na Uniwersytecie Karoliny Południowej w Beaufort. Jest weteranem wielu występów telewizyjnych, a jego prace były prezentowane w CNN Headline News, New York Times, The Today Show, gazecie USA Today, Newsweek Magazine, Oprah i innych mediach społecznościowych.

Wydawnictwo: Feeria 2020

Stron: 336

CENA WZDD: 28 złDDD Dorosłe Dziewczynki z rodzin Dysfunkcyjnych - E. Herzyk, wyd. Novae Res

Posiadanie wewnętrznej mocy powoduje, że nie musimy dostosowywać się do świata, nie oczekujemy też, że świat dostosuje się do nas. Jesteśmy wolne od konieczności bezustannego udowadniania swojej wartości – innym i sobie. Przestajemy też zajmować się przekonywaniem innych ludzi, że mamy rację. Im większa nasza wewnętrzna moc, tym bardziej jesteśmy odporne na krytykę, zranienia, stosowane przez innych manipulacje. Nasza wewnętrzna moc powoduje, że nie mamy potrzeby krytykować, ranić i manipulować innymi ludźmi. Zyskujemy za to poczucie, że jesteśmy na tym świecie po coś, że mamy do spełnienia misję zapisaną w prawdziwym „ja”, a naszym zadaniem jest jedynie ją odkryć.

Każda z nas czuje się czasem jak dziewczynka. Niekoniecznie oznacza to słabość, bezradność i płacz, może objawiać się niepohamowaną złością, tupaniem nogami i chęcią postawienia na swoim. Ta dziewczynka w nas, całkiem malutka lub nastoletnia, to efekt trudności, na jakie napotykałyśmy w dzieciństwie, deficytów, jakich doświadczyłyśmy na różnych etapach rozwojowych. Nie ma idealnego dzieciństwa, bo nie ma idealnych rodziców.

Książka pomaga te deficyty odkryć, zobaczyć, jaki mają wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa, kobiecości i własnej wartości, a także na nasze zachowania w każdym z tych obszarów. Mówi też o tym, że tylko od nas samych zależy, co z tym bagażem zrobimy:

- czy będziemy go nieść, cierpiąc

- czy poszukamy tragarza, który nam pomoże

- czy zastosujemy środek przeciwbólowy, by nie czuć ciężaru, czy zechcemy się go pozbyć

Eugenia Herzyk - trenerka rozwoju osobistego, w 2007 założyła Fundację Kobiece Serca, której statutowym celem jest pomoc kobietom uzależnionym od miłości, a w 2010 roku, własny ośrodek terapeutyczno-rozwojowy w Krakowie.

Rok wydania: 2019

Wydawca: Novae Res (wcześniej Świat Książki)

Format: 12,5 x 19 cm,

Stron 160

Oprawa: miękka

CENA DDD: 35 złWsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek. Jak być wystarczająco dobrą - Karyl McBride, wyd. Feeria

Nowe wydanie bestsellerowej książki "Nigdy dość dobra".

Matka automatycznie kojarzy się nam z troskliwą miłością, serdeczną bezinteresownością i ciepłem rodzinnego domu. Nie każdej z nas jednak dane było mieć taką mamę. Niekiedy ta teoretycznie najbliższa nam osoba jest tak zaabsorbowana sobą, że cały rodzinny świat kręci się wokół niej i jej własnych niespełnionych potrzeb, frustracji czy ambicji. Córka nie nabywa wówczas naturalnego poczucia własnej wartości i nie ma szans, by harmonijnie budować odrębną osobowość. Odczuwa niewyjaśnioną pustkę i smutek, ma trudności z rozumieniem własnych i cudzych emocji, nie umie przyjmować i dawać miłości, a w efekcie – sabotuje siebie i całe swoje życie.

To negatywne dziedzictwo psychologiczne można przerwać, odzyskując kontakt z własnymi autentycznymi emocjami. Psychoterapeutka Karyl McBride, która sama zmagała się z narcystycznym dziedzictwem matki, a w swej karierze pomogła setkom pacjentek, przedstawia w swej książce drogę zrozumienia i przebaczenia, która doprowadzi zagubione córki do zdrowia emocjonalnego.

Tytuł: Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek

Tytuł oryginalny: Will I Ever be Good Enough?

Seria: Nowy początek

Autor: McBride Karyl

Wydawnictwo Feeria

Rok wydania: 2021

Numer wydania: I

Liczba stron: 304

Wymiary produktu: 206 x 144 x 32 mm

CENA DCNM: 30 złZnajdź spokój wewnętrzny. Pomoc dla DDD i DDA w odzyskaniu emocjonalnej trzeźwości - Dayton Tian, wyd. Feeria

Ta książka jest przeznaczona dla każdego, kto chciałby się wyzwolić ze schematów dysfunkcyjnego domu, zyskać wolność od emocjonalnego współuzależnienia, czyli trzeźwość emocjonalną, i zacząć prowadzić zrównoważone życie.

„Dowolne cierpienie związane z relacją międzyludzką, którego doświadczyłeś i którego wciąż kurczowo się trzymasz, może sprawić, że odnajdziesz się na stronicach tej książki. W moim przypadku był to nałóg ojca, rozwód rodziców i ból, który zdarzenia te zostawiły po sobie. (…) Innymi przykładami są zaniedbanie, maltretowanie fizyczne lub emocjonalne, przebywanie na co dzień z osobą chorą umysłowo albo przedłużająca się separacja”.

Życie w dysfunkcyjnej rodzinie zawsze odciska na człowieku bolesne piętno, a urazy emocjonalne mają negatywny wpływ nie tylko na umysł i serce, ale i na ciało. Przewlekły stres zapisuje się w naszym wnętrzu, odcinając nas od siebie samych i utrudniając zadbanie o własny dobrostan emocjonalny. Dodatkowo choć często czujemy, że coś jest nie tak, nie potrafimy określić, skąd bierze się trawiące nas poczucie pustki i niepokoju. Dzięki tej książce zlokalizujesz źródła swojego bólu i uwolnisz się emocjonalnie od współuzależnienia. Zaczniesz lepiej rozumieć swój wewnętrzny świat, nauczysz się akceptować własne emocje i odzyskasz utracony spokój.

Dr Tian Dayton, doświadczona psychoterapeutka, a prywatnie DDA, posługując się wynikami badań z zakresu neuronauk, w szczegółowy i pomocny sposób wyjaśnia, jak powstają rany serca, umysłu i ducha oraz co trzeba zrobić, aby się zagoiły, a także przedstawia strategie wychodzenia z traumy. Każdy, kto chce zmienić bieg swojego życia i przerwać międzypokoleniowy łańcuch, dowie się z tej książki, jakie działania powinien podjąć, by odnaleźć własną ścieżkę do równowagi emocjonalnej.

Autorka o sobie: „Jestem dorosłym dzieckiem alkoholika (DDA), które w wieku 23 lat zakochało się w innym DDA. (…) Zakochanie się w mężu przyszło mi bardzo łatwo. Nie wiem, czy zabrało więcej niż sześć sekund. Żyć długo i szczęśliwie - to było jedno z najtrudniejszych przedsięwzięć, jakiego się kiedykolwiek podjęłam, i jedna z najlepszych rzeczy, na jakie kiedykolwiek się porwałam. Bliskość z towarzyszącymi jej uczuciami bezbronności i zależności wyciągnęła na powierzchnię wszystkie moje lęki, niezagojone rany oraz rozpaczliwą nadzieję, którą w sobie nosiłam. (…) W momencie ślubu byliśmy parą idealistycznych poranionych ludzi poszukujących przyszłości. (…) Rzuciliśmy się sobie w ramiona jako sterani życiem dwudziestotrzy-, dwudziestoczterolatkowie. Oboje byliśmy świadkami, jak rozpadały się małżeństwa naszych rodziców, jak nasi ukochani rodzice zagłębiali się powoli w koszmarze alkoholizmu, a nasze szczęśliwe ongiś rodziny zapadały się od środka”.

OPINIA CZYTELNICZKI: "Znalazłam więcej niż oczekiwałam. Dowiedziałam się nowych rzeczy mimo że jestem po ładnych kilku latach terapii. Polecam, na prawdę pomaga znaleźć wewnętrzny spokój." - Gosia

Typ okładki: okładka miękka

Wydawca: Feeria

Wymiary: 14.5x20.5

Ilość stron: 366

Data wydania: 2021

CENA ZSW: 29 złDorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców - Lindsay C. Gibson, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Poznaj sposób na pokonanie traumy i trudnych doświadczeń z dzieciństwa!

Osoby wychowywane przez niedojrzałych emocjonalnie, niedostępnych i egoistycznych rodziców często doświadczają utrzymujących się uczuć złości, samotności, zdrady i porzucenia. W dzieciństwie ich potrzeby emocjonalne nie były zaspokajane, a zachowanie rodziców wymuszało wzięcie na siebie odpowiedzialności w stopniu odpowiednim dla dorosłych . Autorka tej przełomowej książki udowadnia, że można sobie poradzić nawet z trudną przeszłością i zacząć się cieszyć życiem.

Lindsay Gibson dzieli trudnych rodziców na cztery typy i ujawnia destrukcyjny wpływ, jaki wywierają na psychikę i życie emocjonalne swoich dzieci. Opierając się na licznych przykładach, pokazuje, jak wyleczyć cierpienie wynikające z przeszłych doświadczeń oraz jak odzyskać swoje prawdziwe „ja”. Książka ta uczy, w jaki sposób kontrolować reakcje na zachowania niedojrzałych rodziców i unikać rozczarowań, a także budować nowe, pozytywne relacje. To doskonała pozycja zarówno dla osób chcących poradzić sobie z trudnym dzieciństwem, jak i specjalistów – psychologów i psychoterapeutów.

OPINIE:

„Z kart książki Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców przeziera mądrość i serce doświadczonej terapeutki oraz umysł badaczki, która poświęciła wiele lat na poznawanie badań i teorii psychologicznych. W swojej książce Lindsay C. Gibson harmonijnie łączy imponującą wiedzę z zaczerpniętymi z życia opisami doświadczeń klientów, co daje w rezultacie przystępną i fascynującą lekturę. Celem książki nie jest poszukiwanie winnych, lecz dogłębne zrozumienie siebie i zdobycie wiedzy, która przynosi uzdrowienie”. - Dr psychologii Esther Lerman Freeman wykładowca psychologii klinicznej w Oregon Health and Science University School of Medicine

„Dzieci nie mogą sobie wybrać rodziców. Niestety wiele osób przeżywa w dzieciństwie udrękę, która oddziałuje na całe ich życie – są wychowywani przez niedojrzałych emocjonalnie, zaniedbujących ich rodziców. Z właściwą sobie mądrością i współczuciem Lindsay C. Gibson umożliwia czytelnikowi rozpoznanie i lepsze zrozumienie tego typu toksycznych relacji, jak również podążanie nowymi, ścieżkami prowadzącymi do uleczenia. Książka ta oferuje niezwykłą szansę na to, aby sobie pomóc, stanowi też doskonałe kompendium wiedzy, które terapeuci mogą polecać swoim potrzebującym wsparcia klientom”. - Dr Thomas F. Cash, emerytowany profesor psychologii na Old Dominion University, autor książki The Body Image Workbook

„Książka Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców autorstwa Lindsay C. Gibson to przenikliwy i pełen empatii przewodnik dla każdej osoby, która próbuje zrozumieć i przezwyciężyć długofalowe skutki dorastania w rodzinie cechującej się chłodem emocjonalnym. Znajdziesz w niej mądre rady i proste ćwiczenia, które pomogą ci odrzucić stare wzorce, nawiązać głębszą więź z samym sobą i innymi oraz stać się w końcu osobą, jaką zawsze miałeś być”. - Dr Ronald J. Frederick, psycholog i autor książki Living Like You Mean It

Lindsay C. Gibson, PsyD, jest psychologiem klinicznym prowadzącym praktykę prywatną. Specjalizuje się w terapii indywidualnej skierowanej do dorosłych dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Jest autorką książki Who You Were Meant to Be, a także publicystką czasopisma „Tidewater Women”. W przeszłości pracowała jako wykładowca psychologii w College of William and Mary oraz na uniwersytecie Old Dominion. Gibson mieszka i pracuje w Virginia Beach w stanie Wirginia.

wydanie: W.U.J. 2018

format: B5

stron: 256

oprawa: miękka

CENA DDE1: 37 złJak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców - Lindsay C. Gibson, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kontynuacja bestsellerowego podręcznika: „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców"!


Dzieciństwo spędzone z nieczułymi, skupionymi na sobie i apodyktycznymi rodzicami pozostawia głębokie blizny emocjonalne, które sprawiają, że czujesz się osamotniony, masz trudności z wyrażaniem uczuć, nie potrafisz wyznaczać granic i nie radzisz sobie z budowaniem zdrowych relacji. Twoi coraz starsi rodzice wymagają od ciebie specjalnego traktowania i szacunku, jednocześnie zaś drwią z twoich uczuć, ignorują potrzeby i podważają niezależność, a ty nie wiesz, jak uwolnić się z sieci toksycznych relacji i zacząć żyć w zgodzie ze sobą.

Lindsay C. Gibson w swojej najnowszej książce pokazuje, że istnieją sposoby na wydostanie się spod wpływu szkodliwych i egoistycznych zachowań emocjonalnie niedojrzałych rodziców. Autorka opisuje skuteczne narzędzia, które pomogą zrozumieć emocjonalną niedojrzałość i pokażą, jak się przed nią bronić, oraz uczy, jak uzdrowić relację bez poświęcania własnej integralności. Wskazówki zawarte w tej książce ułatwią ci wyznaczanie granic, wzmocnią samoświadomość i pomogą w podążaniu własną drogą życiową.

 

Dzięki tej książce:

• poznasz przyczyny niedojrzałości emocjonalnej i cechy charakterystyczne jednostki niedojrzałej,

• nauczysz się nazywać i opisywać cechy i zachowania wynikające z niedojrzałości emocjonalnej,

• poznasz sposoby reagowania na zachowania osób niedojrzałych emocjonalnie oraz skutecznego wyznaczania granic,

• dowiesz się, jak odzyskać pewność siebie i wzmocnić swoją niezależność.

OPINIE:

"Prezentując studia przypadków, interaktywne ćwiczenia oraz obszerną Kartę Praw, Gibson daje osobom wychowanym przez niedojrzałych emocjonalnie rodziców wiarę i siłę potrzebne do tego, by w pełni odzyskać swoje prawdziwe „ja”.

- Kenneth A. Siegel, PhD, psycholog kliniczny

"Tym, których życie toczyło się w cieniu cierpienia ich rodzica, autorka uświadamia, że są teraz kimś zupełnie innym, niż kiedyś im wpajano. Daje nam przyzwolenie na to, byśmy zostawili problemy naszych rodziców im samym – i uwolnili się od odpowiedzialności za ich myśli, uczucia i zachowania."

- Pamela Brewer, PhD, psychoterapeutka

 

LINDSAY C. GIBSON jest psycholożką kliniczną prowadzącą prywatną praktykę. Specjalizuje się w terapii indywidualnej skierowanej do dorosłych dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Autorka bestsellera Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców, publicystka „Tidewater Women Magazine”. W przeszłości pracowała jako wykładowczyni psychologii w College of William and Mary oraz na uniwersytecie Old Dominion. Mieszka i pracuje w Virginia Beach.

Liczba stron: 272

Format: 15,5x23 cm

Rok wydania: 2020

CENA DDE2: 38 złKrytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice - David M. Allen, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego


Wyznacz granice swoim trudnym rodzicom.

Czy twój rodzic cię lekceważy, nieustannie krytykuje lub domaga się ciągłej uwagi? Czy martwisz się, że w końcu będziesz musiał zrezygnować z kontaktów z rodzicami?  Czy marzysz o bliskiej osobie, z którą można otwarcie porozmawiać? David M. Allen, psychoterapeuta z czterdziestoletnim stażem, udowadnia, że można na nowo zdefiniować wzorce rodzinne, uzdrowić wzajemne stosunki i stworzyć satysfakcjonujące relacje. 

Czerpiąc z metod psychoterapii integracyjnej, autor uczy, jak dotrzeć do przyczyn powstawania krzywdzących zachowań rodziców, które najczęściej mają swoje źródło w przeszłości. Przedstawione w książce techniki i strategie ‒ poparte licznymi przykładami ‒ pokazują, jak dbać o własne potrzeby, wyznaczać granice i bronić się przed dysfunkcyjnym zachowaniem rodziców. Podstawą wszystkich działań jest wypracowanie asertywności i dostosowanie postępowania do konkretnej sytuacji.  

Naprawa relacji z bliskimi jest wstępem do życia zgodnie z własnymi wyborami, a nie pod dyktando rodziców. Ten wartościowy poradnik otwiera drogę do samorealizacji i pomaga zbudować nową, satysfakcjonującą więź w rodzinie. 

 

OPINIE:

„Allen przedstawia jasno i przystępnie, jak dochodzi do uwikłania dzieci w style relacyjne rodziców, oraz wyjaśnia na praktycznych i przydatnych przykładach, co można zmienić w swoim postępowaniu, aby uwolnić się z tej splątanej sieci emocji”.  - dr Gregg Henriques, profesor psychologii, James Madison University

 „Wnikliwość Davida Allena pomaga nam zrozumieć trwały wpływ wywierany przez krytycznych rodziców na życie swoich dzieci również wtedy, gdy osiągną wiek dorosły. Allen opisuje skuteczne strategie pomagające dorosłym dzieciom poradzić sobie z tym trudnym dziedzictwem”.  - Serge Prengel, LMHC, redaktor podcastu Somatic Perspectives on Psychotherapy 

 „Posługując się przejrzystym językiem i zrozumiałymi przykładami, David Allen pokazuje, jak skutecznie radzić sobie ze skomplikowanymi relacjami z rodzicami  oraz innymi osobami. Czyni to z przekonaniem, że relacje te są wartościowe, warto je więc  podtrzymywać oraz przekształcać, tak by satysfakcjonowały zarówno dzieci, jak i rodziców”.  - Dr George Stricker, profesor psychologii, American School of Professional Psychology at Argosy University 

„Niewielu naukowcom udało się odnieść taki sukces, jak Davidowi Allenowi – napisać łatwą w odbiorze i niezwykle przydatną książkę adresowaną do szerokiego kręgu odbiorców, stanowiącą potencjalne źródło pomocy dla członków rodzin dysfunkcyjnych oraz służącą wypracowywaniu bardziej satysfakcjonujących relacji rodzinnych. Szczerze polecam!”. - Dr Andre Marquis, profesor doradztwa psychologicznego i rozwoju człowieka Uniwersytetu w Rochester, autor kilkunastu publikacji, w tym Integral Psychotherapy 

DAVID M. ALLEN, MD, emerytowany profesor psychiatrii, przez szesnaście lat kierował szkoleniami podyplomowymi ze specjalizacji psychiatrycznej w Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Tennessee w Memphis. Autor książki How Dysfunctional Families Spur Mental Disorders oraz kilku innych publikacji z dziedziny psychoterapii.

CENA DDE3: 37 złDorosłe dzieci prawnie lub emocjonalnie rozwiedzionych rodziców. Jak uwolnić się od bolesnej przeszłości - Jim Conway, wyd. Logos

.

Cierpienie będące rezultatem rozwodu rodziców nie kończy się na dzieciństwie, ale wdziera się daleko w głąb naszego dorosłego życia.  Poniesione szkody są równie poważne w przypadkach, gdy rodzice wprawdzie pozostają małżonkami, ale emocjonalnie są rozwiedzeni. Jim Conway wie o tym dobrze. Nie pisze wyłącznie z pozycji badacza czy psychologa, lecz na podstawie własnego cierpienia, bowiem wychował się jako dziecko rodziców emocjonalnie rozwiedzionych. To, co chce powiedzieć, może odmienić całe twoje życie.

.

Liczba stron: 308 / Format: 14.5x20.5 cm / Oprawa: Miękka / Data Wydania: 2010

CENA DDRR: 33 złDorosłe Dzieci - psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie - Katarzyna Schier, wyd. Scholar

.

JEDNO Z NAJNOWSZYCH WYDAWNICTW nt syndromu: Dorosłe Dzieci – to pierwsza w Polsce naukowa monografia zjawiska parentyfikacji, czyli odwrócenia ról w rodzinie. Oznacza ono, że dziecko opiekuje się dorosłym (najczęściej rodzicem) i jest to zadanie przekraczające jego możliwości. Odwrócenie ról może mieć charakter instrumentalny – dziecko zajmuje się chorym rodzicem, sprząta, gotuje, robi zakupy, opiekuje się rodzeństwem lub emocjonalny – dziecko jest terapeutą rodzica (słucha jego zwierzeń, pociesza go), buforem lub mediatorem w konflikcie opiekunów, podejmuje ważne decyzje w rodzinie. Katarzyna Schier wielokrotnie podkreśla, że odwrócenie ról w rodzinie nie musi mieć charakteru destrukcyjnego, może niekiedy prowadzić do rozwoju odpowiedzialności u dzieci. Autorka analizuje konsekwencje parentyfikacji w dzieciństwie dla funkcjonowania w dorosłości. Na podstawie wyników badań empirycznych prowadzonych przez nią lub pod jej kierunkiem, przykładów klinicznych oraz odniesień do beletrystyki, przedstawia związek pomiędzy odwróceniem ról i depresją, trudnościami regulacji emocji oraz zaburzeniami obrazu ciała. Szczególnie ten ostatni element jest twórczym wkładem Katarzyny Schier do rozumienia zjawiska parentyfikacji. Analizie funkcjonowania Dorosłych Dzieci towarzyszą dwie opowieści – mit o Heraklesie i baśń o Kopciuszku, jako przykłady sytuacji, gdy dzieci zbyt wcześnie musiały stać się dorosłe.

“Autorka nawiązuje we Wprowadzeniu do historii dwu postaci, jednej znanej z mitów (Herakles), drugiej znanej z baśni (Kopciuszek). Na ich przykładach oswaja Czytelnika ze złożonością zagadnienia parentyfikacji. W tym tkwi niewątpliwy kunszt Autorki, która z perspektywy problematyki poruszanej w monografii ukazuje w percepcji znanego mitu o Heraklesie czy w percepcji baśni o Kopciuszku istotne elementy odwrócenia ról w układach asymetrycznych. Poprzez ten zabieg, sprawdzony w innej książce (Krewni i znajomi Edypa) Katarzyna Schier odkrywa aspekty parentyfikacji, które będzie szczegółowo analizowała, przedstawiając wyniki badań własnych, badań prowadzonych pod jej kierunkiem, analizy studiów przypadków z własnej praktyki klinicznej czy z praktyki diagnostyczno-terapeutycznej innych specjalistów (przywoływane ze znawstwem z literatury).”
- Z recenzji prof. dr hab. Barbary Bokus
.

format: A-5 / liczba stron: 328 / miejsce wydania: Warszawa 2015 / oprawa: miękka, skrzydełka

CENA DDOR: 37 złSeksualność dorosłych dzieci alkoholików
- Monika Filipiak, wyd. WSH w Lesznie

.

Przedmiotem prezentowanych w niniejszej książce analiz teoretycznych oraz planowanych na ich podstawie badań empirycznych było opisanie realizacji poszczególnych kryteriów funkcji osobistej i społecznej zachowań seksualnych przez osoby wychowane w rodzinach z problemem alkoholowym. Podstawowym celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie czy osoby wychowane w w/w rodzinach inaczej realizują kryteria funkcjonalnej normy zachowań seksualnych w wieku dorosłym, niż osoby wychowane w rodzinach bez problemu alkoholowego i wykazanie, na czym polegają ewentualne różnice.

"Przedstawiona mi do oceny książka ma duże walory poznawcze. Dotychczasowe badania koncentrowały się na wpływie, jaki na psychiczne i fizyczne funkcjonowanie dorosłego człowieka wywiera wzrastanie w rodzinie alkoholowej. Natomiast do tej pory nie podano kompleksowej analizie konsekwencji wychowania w rodzinie z problemem alkoholowym dla funkcjonowania seksualnego w dorosłości (...) Podjęty przez autorkę problem ma bardzo duże znaczenie dla edukacji zdrowotnej (głownie edukacji seksualnej) a także dla terapii rodzin."

- z recenzji wydawniczej prof. UAM dr hab. Andrzeja Twardowskiego.

.

WSH w Lesznie, 228 stron, format: 155 x 235, Oprawa broszurowa z obwolutą, Rok wydania: 2008

dr n. hum. Monika Filipiak - psycholog i seksuolog społeczny jest docentem w Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie oraz prowadzi zajęcia na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi też gabinet psychologiczny.

CENA SXDD: 99 złFunkcjonowanie noo-psychospołeczne i problemy psychiczne dorosłych dzieci alkoholików - Krzysztof Gąsior, wyd. Difin

.

Dorosłe dzieci alkoholików jak żadna grupa społeczna nie tylko ciągle budzą zainteresowanie terapeutów, klinicystów czy naukowców, ale powstają wokół nich liczne stereotypy, a nawet kontrowersje. Niniejsza praca wynika zarówno z praktyki terapeutycznej, jak i przeprowadzonych badań.

.

z recenzji prof. dra hab. Jana Czesława Czabały:

„… monografia jest jedną z ciekawszych publikacji na temat dorosłych dzieci alkoholików. Autor podjął dyskusję z rozbieżnymi teoriami i wynikami badań na ten temat. Założył zróżnicowanie i bardzo ciekawie sformułował hipotezy o typologiach rodzin, z których wywodzić się mogą dorosłe dzieci alkoholików. Opracował bardzo interesujące narzędzie badawcze, które samo w sobie jest propozycją bardzo ciekawej klasyfikacji funkcjonowania rodzin alkoholowych. (…) W efekcie otrzymaliśmy bardzo ważną publikację naukową, wyjaśniającą wiele sporów i proponującą nowy sposób rozumienia konsekwencji wzrastania w rodzinie alkoholowej. Jestem przekonany, że ta monografia będzie zachęcała do podejmowania nowych badań, zwłaszcza badań mających na celu poszukiwanie nowych czynników chroniących przed negatywnymi skutkami urazowych doświadczeń w rodzinach.”

.

z recenzji ks. prof. zw. dra hab. Kazimierza Popielskiego:

„…lektura książki będzie z pewnością interesująca zarówno dla psychoterapeutów, logoterapeutów, terapeutów uzależnień, psychologów, jak i lekarzy psychiatrów, czyli tych wszystkich, którzy mają kontakt z problematyką i terapią osób z niekorzystnymi doświadczeniami dzieciństwa, szczególnie dorosłych dzieci alkoholików.”

.

Data wydania: 2012 / Liczba stron: 387 / Format: B5 / Oprawa: miękka

CENA PPDD: 57 złAby Wybaczyć. Poradnik dla rodzin alkoholików. Ewa Woydyłło. wyd. Akuracik

.

Inspiracją do napisania książki stały się cotygodniowe spotkania rodzin alkoholików w Ośrodku Terapii Uzależnień IPiN w Warszawie. Jest to wierny zapis wyjaśnień udzielanych w odpowiedzi na pytania uczestników grup rodzinnych. Szansa na odbudowę i uleczenie zranionej miłości najczęściej rozbija się o brak wzajemnego wybaczenia lub niemożność przebaczenia samemu sobie. Autorka stara sie pokazać drogę prowadzącą do uspokojenia i powrotu do tych, których słuchacze kiedyś kochali.

dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska - jako psycholog zajmuje się leczeniem uzależnień w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W ramach Fundacji im. Stefana Batorego kieruje Regionalnym Programem Przeciwdziałania Uzależnieniom. Jej dziełem jest rozpowszechnienie w Polsce  leczenia według tzw. modelu Minnesota, opartego na filozofii  Anonimowych Alkoholików. Pisze książki pełne wiary w nieskończone możliwości, jakie możemy w sobie odkryć, aby świadomie i z  powodzeniem kierować swoim życiem. Autorka m. in.: Zaproszenie do życia, Wyzdrowieć z uzależnienia, Sekrety kobiet, My‑rodzice dorosłych dzieci. W zgodzie ze sobą, Podnieś głowę, Rak duszy. O alkoholizmie, Buty szczęścia. Za książkę Rak duszy została nagrodzona przez czytelników "Charakterów" Nagrodą Teofrasta.

Rok wydania: 1998 / ISBN / EAN: 83-87298-04-2 / Format: 14 x 20 cm, 112 str. / Oprawa: miękka

CENA AW: 29 złToksyczny wstyd. Jak uzdrowić wstyd który cię zniewala - John Bradshaw, wyd. Akuracik

.

Wstyd sam w sobie nie jest niczym złym. Wstyd to normalne, ludzkie uczucie. Co więcej, by zostać w pełni człowiekiem, wręcz należy odczuwać wstyd. Wstyd określa nasze granice. Dzięki wstydowi nie przekraczamy granic własnego człowieczeństwa, zdajemy sobie bowiem sprawę, że popełniamy błędy i będziemy je popełniać, że bez czyjejś pomocy nie poradzimy sobie w życiu. Wstyd uświadamia nam, że nie jesteśmy Bogiem. Na zdrowym wstydzie osadza się poczucie pokory. Z niego wyrasta duchowość.

John Bradshaw - autor książek psychologicznych, podejmujących temat funkcjonowania poszczególnych członków w rodzinach dysfunkcyjnych. Sam jest Dorosłym Dzieckiem Alkoholika.

.

Rok wydania: 1997
Format: 14,5 x 20,5 cm
270 stron

CENA TW: 37 złPowrót do swego wewnętrznego domu. Jak odzyskać i otoczyć opieką swoje wewnętrzne dziecko - John Bradshaw, wyd. Medium

Autor uświadamia nam, jak krzywdy z okresu dzieciństwa i dorastania mogą wpływać na problemy, z jakimi borykamy się w dorosłym życiu. Pokazuje to na autentycznych życiorysach i własnej historii: dorastania w rodzinie dysfunkcyjnej, swojego alkoholizmu i trudnego poszukiwania drogi życiowej.

Książka zawiera różne techniki terapeutyczne: kwestionariusze, medytacje, afirmacje, pisanie listów, a także wiele innych ćwiczeń, które pozwolą nam pozbyć się bolesnych urazów z przeszłości, poczucia winy, wstydu, złości, niskiej samooceny.

Pokonując ograniczające schematy myślenia i ból emocjonalny, będziemy mogli: podejmować nowe wyzwania i przedsięwzięcia, które dają satysfakcję i spełnienie nawiązywać konstruktywne, twórcze relacje z ludźmi tworzyć radosne, udane związki uczuciowe radzić sobie w codziennych sytuacjach.

Wymiary: 14,5x20,5
Oprawa: broszurowa miękka

Wydanie: Medium 2008
Ilość stron: 418

CENA PDWD: 35 złNie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces. - Wolynn Mark, Wyd. Czarna Owca

Autor pokazuje w swojej książce, że trauma i zaburzenia lękowe mogą być dziedziczne. Udziela również wskazówek jak zakończyć ten proces.

Depresja, zaburzenia lękowe, chroniczny ból, obsesje mogą mieć zupełnie inne podłoże, niż sądziliśmy do tej pory. Ich korzenie mogą sięgać do czasów naszych rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Najnowsze badania dowodzą tego, co wielu badaczy wcześniej przeczuwało – traumatyczne doświadczenia mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Książka czerpie z badań czołowych ekspertów zajmujących się zagadnieniem zespołu stresu pourazowego, m.in. Rachel Yehudy i Bessera van der Kolka. Nawet jeśli osoba, która doświadczyła traumy od dawna nie żyje albo historia tego doświadczenia została zapomniana lub przemilczana, ślady emocjonalne tego zdarzenia mogą wciąż być żywe. Często są głęboko ukryte, zakodowane w genach i języku i mogą odgrywać dużo większą rolę, niż do tej pory przypuszczano.

Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces?

Wiele osób na świecie boryka się z depresją, zaburzeniem lękowym lub obsesją, jednak nie są świadomi pochodzenia tych problemów. Często sięgają one czasów naszych rodziców, a nawet starszych pokoleń. Nowoczesne badania wskazują mocne dowody na to, że źródłem wymienionych wcześniej dolegliwości niekoniecznie muszą być własne doświadczenia oraz nierównowaga chemiczna w mózgu, tylko wcześniejsze przeżycia naszych przodków.

Autor podczas pisania książki “Nie zaczęło się od ciebie” skorzystał z badań ekspertów pracujących nad zespołem stresu pourazowego, którzy twierdzą, że traumę można odziedziczyć. Nawet jeśli osoba, u której zdiagnozowano traumę, umarła lub jej historia została przemilczana i zapomniana, uczucia i wspomnienia z nią związane są wciąż żywe. Często są głęboko ukryte, jednak mogą występować w genach lub języku i pełnić istotną rolę w naszym życiu. Pozycja została napisana z myślą o terapeutach zajmujących się zaburzeniami lękowymi oraz osobach cierpiących na tą przypadłość.

Cechy szczególne książki “Nie zaczęło się od ciebie”:

- opisuje przykłady pacjentów z różnymi zaburzeniami

- zawiera ćwiczenia pozwalające na walkę z problemami

- została napisana prostym i przejrzystym językiem,

- została stworzona na podstawie badań czołowych ekspertów

OPINIA: "Wow! Co za książka! I zdecydowanie zmieniająca życie. Zmienia patrzenie na siebie na to co nas spotyka. Posiada gotowe ćwiczenia na rozwiązywanie swoich problemów. Zdecydowanie polecam" - Ilona D.

Liczba stron: 272

Rok wydania: 2017

Wymiary: 138 x 206 x 27

CENA NZSC: 32 zł
KSIĄŻKI O WYCZERPANYCH NAKŁADACH, OFICJALNIE NIEDOSTĘPNE

- - - >
SPYTAJ O DOSTĘPNOŚĆ

Po deszczu jest słońce - poradnik terapeutyczny dla Dorosłych Dzieci Alkoholików - Patty McConnell, wyd. Eco-Kapio

Wyczerpany unikat spod redakcji Zofii Sobolewskiej Mellibrudy! Książka zawiera ĆWICZENIA do wykonania.

Wyrosłeś w domu rządzonym przez alkohol, miejscu zamętu, zaniedbania, smutku i lęku. Byłeś tylko dzieckiem, a musiałeś nauczyć się jak radzić sobie z chorobą ogarniającą twoją rodzinę. I chociaż minęło wiele lat i jesteś już dorosły, wciąż cierpisz z powodu skutków, jakie pozostawiło Twoje pełne niepewności dzieciństwo. Ten poradnik pomoże Ci odnaleźć spokój. Napisany jest ze współczuciem przez kogoś, kto sam musiał rozwiązać wiele problemów, przed którymi teraz Ty stoisz.

"Książka ta pomoże Ci lepiej siebie zrozumieć." - Aneta, Merlin.pl

Ćwiczenia w nim zawarte pozwalają dostosować tempo pracy do Twoich potrzeb, prowadzą Cię w sposób łagodny, ale skuteczny ku wyzdrowieniu.

Nauczysz się jak:

■  ocenić doświadczenia dzieciństwa z pozycji i ze świadomością człowieka dorosłego

■  radzić sobie z trawiącymi Cię wciąż jeszcze sprzecznymi uczuciami: ze złością, żalem, bólem ...

■  dorosnąć do zaakceptowania siebie

■  przetworzyć stare mechanizmy obronne w narzędzia, które będą służyły Twojemu zdrowieniu

■  wybaczyć rodzicowi alkoholikowi

■  używać potęgi afirmacji w celu uzyskania siły i spokoju umysłu

■  czerpać radość z teraźniejszości

Książko ta jest prosta, uczciwa, głęboka, jest jak SERDECZNA ROZMOWA Z PRZYJACIELEM, który Cię rozumie i kocha.

Patty McConnell to pseudonim autorki, dorosłej córki alkoholiczki. Założyła kilka grup samopomocowych DDA w Wausau, gdzie mieszka, oraz w stanie Wisconsin.

Autor: Patty McConnell

Redakcja: Zofia Sobolewska Mellibruda

Wydawnictwo: Eko-Kapio 1996

Ilość stron: 208

Okładka miękka

Wymiar: 13.5 x 19 cm

Waga: 0.35 kg

CENA PDJS:Dzieciństwo bez Dzieciństwa Joanna Wawerska-Kus, wyd. Dywiz

Masz przed sobą książkę, która próbuje nieco uporządkować problematykę dotyczącą tzw. DDA. Wiele było już takich prób i wiele jeszcze z pewnością będzie. Bo temat nie jest łatwy - każda więc próba przyjrzenia się mu i opisania jest kolejnym przybliżeniem, kolejną perspektywą mogącą wnieść coś nowego lub przedstawić to, co już wiadomo w nowy sposób. Ta książka jest po części i tym, i tym.

Książka to próba skąd bierze się tzw. syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika, jak się objawia i co można zrobić, aby życie nie było przez te objawy zdominowane. Jeśli sam jesteś DDA, chcę Ci dać nadzieję, że po pierwsze: nie jesteś jedyny, nie musisz cierpieć w samotności i ciągle się wstydzić, że pochodzisz z takiej, a nie innej rodziny. Po drugie: możesz cierpieć mniej lub wcale, bo ani cierpienie, ani walka nie są celem życia, a przynajmniej nie muszą być. Po trzecie: nie musisz nikomu udowadniać, że jesteś coś wart i że zasługujesz na szacunek - wystarczy, że Ty sam w to uwierzysz. Może właśnie dzięki tej książce.

Jeśli nie jesteś DDA, ta książka pomoże Ci zrozumieć, na czym polega problem tych, którzy nimi są - może przez to łatwiej Ci będzie czasami zaakceptować ich pozornie irracjonalne zachowania i emocje.

Joanna Wawerska-Kus - pedagog, absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom z wyróżnieniem, praca magisterska z zakresu andragogiki); certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnienia i współuzależnienia (certyfikat uzyskany w 2003 roku), absolwentka Szkoły Psychoterapii Ośrodka „Intra”, superwizor PARPA i RSPU (od 2012); członkini Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Uzależnienia; posiada bogate doświadczenie zawodowe w pracy z osobami uzależnionymi, współuzależnionymi i DDA (Poradnia „Petra” w Warszawie, Przychodnia Leczenia Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia przy ul. Solec 30 a w Warszawie, Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta, oddział Warszawa oraz Stowarzyszenie „Rodzina i Trzeźwość”). Od sierpnia 2004 do października 2013 roku kierowała Poradnią Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia w warszawskiej dzielnicy Włochy, gdzie m.in. prowadziła terapię grupową DDA według autorskiego programu. Publikuje artykuły w dwumiesięczniku „Terapia Uzależnienia i Współuzależnienia” i miesięczniku „Świat Problemów”, dotyczące praktyki pracy terapeutycznej oraz zagadnień etycznych, współpracowała z Gazetą Ruchu Abstynenckiego „GRA. Wydała cztery pozycje książkowe: wraz z mężem Jakubem Kus „Uzależnienie od władzy”, samodzielnie – „Pierwszy krok to za mało”, „Dzieciństwo bez dzieciństwa” i „DDA – autoportret”. W ramach programów szkoleniowych współpracowała z partnerami społecznymi. Aktualnie jest kierownikiem merytorycznym i wykładowcą Studium Terapii Uzależnień w Broku („Błękitny Krzyż w Polsce”), superwizuje palcówki zajmujące się terapią osób uzależnionych i ich rodzin, prowadzi superwizję szkoleniową dla osób przygotowujących się do egzaminu certyfikacyjnego PARPA.

Prowadzi psychoterapię indywidualną i warsztaty terapeutyczne w zakresie:

• spectrum problemów w obszarze tzw. DDA, DDD i współuzależnienia;

• terapii par, także homoseksualnych;

• pomoc w problemach długotrwałej abstynencji;

• ograniczenie szkód w uzależnieniu;

• kryzysy życiowe – śmierć bliskiej osoby, rozpad związku, usamodzielnienie się dorosłych dzieci, bilans życia ...

• psychoterapia indywidualna dla przyszłych psychoterapeutów w nurcie humanistycznym i integracyjnym;

• superwizja indywidualna i grupowa dla terapeutów uzależnień.

Energię do pracy czerpie z kultury – teatru, opery, kinowych superprodukcji, bajek i baśni oraz z podróży, nie tylko egzotycznych.

Wyd. DYWIZ

Stron 80

CENA DBD: 75 złDDA Autoportret - Joanna Wawerska Kus, wyd. Dywiz

Prawdziwe historie życia osób, które wychowały się w rodzinie z problemem alkoholowym.

Osoby które napisały historie zawarte w tej książce, łączy wspólne doświadczenie, a właściwie dwa wspólne doświadczenia: po pierwsze - wszystkie mają za sobą psychoterapię dla DDA, po drugie - wszystkie te osoby są DDA czyli Dorosłymi Dziećmi Alkoholików, pochodzą z rodzin w których picie któregoś z rodziców było poważnym problemem.

To właśnie spowodowało, że zgłosiły się na psychoterapię. Bo kiedy będąc dzieckiem wyrasta się w chaosie, w poczuciu zagrożenia i atmosferze przemocy, to będąc człowiekiem dorosłym, ma się ogromne trudności w budowaniu dobrych związków z ludźmi, dbaniu o siebie, zaufaniu sobie i innym… Te i wiele innych problemów dotykały i pewnie w jakimś stopniu nadal dotykają bohaterów i jednocześnie autorów Autoportretu.

Wydawnictwo DYWIZ

okładka miękka

stron 97

CENA DDATP: 75 złLęk przed bliskością. Jak pokonać dystans w związku - Janet G. Woititz, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Lęk przed bliskością wiąże się zwykle z silnym, choć skrywanym pragnieniem bliskości, mówi Janet Woititz w tym ciekawym i wartościowym poradniku. Autorka pisze, w jaki sposób brak intymności, zrozumienia, zaufania i poczucia bezpieczeństwa negatywnie wpływa na relacje z partnerem oraz jak budować udany związek.

Lęk przed bliskością może odczuwać każdy z nas, jest on jednak szczególnie silny w wypadku osób, które dorastały w domach, gdzie nadużywano alkoholu, lub w innego typu rodzinach dysfunkcjonalnych. Intymność, bliskość, wrażliwość to cechy przeciwne do tych, które od najmłodszych lat dzieci alkoholików rozwijały w sobie, by przetrwać. Aby pokonać lęk przed bliskością, muszą one na nowo uczyć się nawiązywania relacji z drugim człowiekiem. Jest to trudne zadanie, ale możliwe do wykonania ...

Woititz podkreśla, że praca nad uzdrawianiem związku to ciężka walka z własnymi lękami, której często towarzyszy zniechęcenie, wynikające z popełniania błędów.

Autorka przekonuje jednak, że wysiłek wart jest tego, by go podjąć, ponieważ w zamian można zyskać miłość, zrozumienie, pożądanie, radość, przyjaźń i poczucie bezpieczeństwa.

- Musisz wiedzieć, czym jest zdrowy związek.

- Musisz nauczyć się go budować.

- Musisz odrzucić szkodliwe nawyki.

- Nie unikniesz walki. Nie unikniesz błędów. Nie unikniesz zniechęcenia.

Po przeczytaniu tej książki nauczysz się lepiej współżyć z innymi. Zyskasz nowe możliwości wyborów, których będziesz mógł dokonywać w pełni świadomie i odpowiedzialnie.

Wyzwania czekają, a wybór należy do ciebie!

OPINIA:

"Przerażające jak trafna jest ta książka. Podejrzewam, że każdy cierpiący przyzna mi rację. Autorka w sposób jasny i prosty przedstawia wszystko z czym zmaga się DDA a co dla przeciętnego człowieka może być wariactwem. Książka przeznaczona również dla ludzi, którzy są w związku z Dorosłym Dzieckiem Alkoholika."

- Susan Jones

Dr. Janet G. Woititz urodziła się w Great Neck i ukończyła Antioch College. Uzyskała tytuł magistra na uczelni Montclair State College gdzie została profesorem adiunktem. W roku 1976 zrobiła doktorat na Rutgers University. W sezonie letnim prowadziła tam zajęcia w ramach studiów z dziedziny alkoholizmu i alkoholików.

Wyd. GWP

Stron 108

CENA LPB: 75 złGdzie się podziało moje dzieciństwo. O dorosłych Dzieciach Alkoholików. Piotr Żak, wyd Charaktery

To książka o tym, jak wygląda życie ludzi, którzy zostali pozbawieni bezpiecznego dzieciństwa. (...) Chociaż książka składa się z artykułów napisanych przez różnych autorów, wszystkie teksty łączy jedno przesłanie: zmiana jest możliwa. A jej początkiem może stać się zdobycie świadomości, jak minione doświadczenia wpływają na naszą teraźniejszość.

- Kim są dorosłe dzieci alkoholików?

- Co się dzieje w rodzinach alkoholików?

- Jakie są typowe problemy dorosłych dzieci alkohol oków?

- Co się dzieje z dzieckiem alkoholika, gdy dorasta?

- Gdzie i jakiej pomocy szukać powinni dorosłe dzieci alkoholików?

Zasadniczą część książki stanowią teksty Marzenny Kucińskiej o dorosłych dzieciach alkoholików, ale dzięki temu, że uzupełniają je artykuły na temat uzależnień, problem DDA jawi się w szerszym kontekście. Poruszającym komentarzem do każdego rozdziału są opowieści dorosłych dzieci alkoholików, w których jak refren powtarza się zapewnienie: ?Nigdy więcej nie dam się skrzywdzić!?. To książka o tym, jak wygląda życie ludzi, którzy zostali pozbawieni bezpiecznego dzieciństwa. (...) Chociaż książka składa się z artykułów napisanych przez różnych autorów, wszystkie teksty łączy jedno przesłanie: zmiana jest możliwa. A jej początkiem może stać się zdobycie świadomości, jak minione doświadczenia wpływają na naszą teraźniejszość.

Wydanie wznowione, Charaktery 2015Gdzie się podziało moje dzieciństwo 2. O dorosłych Dzieciach Alkoholików. Piotr Żak, wyd. Charaktery

Według różnych szacunków w Polsce żyje od półtora miliona do nawet trzech milionów Dorosłych Dzieci Alkoholików. To często nasi najbliżsi: żony, mężowie, matki, ojcowie. To przyjaciele, znajomi, koledzy, kuzyni. Na zewnątrz mili, sympatyczni, kochający i pragnący miłości. Wewnątrz skażeni rozległą strefą cienia.

Ta książka stawia wiele pytań dotyczących DDA. Odpowiadają na nie najlepsi specjaliści od uzależnień i ich terapii. Nie dają złotych rad, nie wypisują recept na wszystko. Służą natomiast pomocą- mądrą i cierpliwą. To książka nie tylko dla DDA- także dla ich bliskich i najbliższych. Bo ich też dotyka syndrom DDA.

 

“Książka „Gdzie się podziało moje dzieciństwo część 2” jest zbiorem artykułów różnych autorów, które dotyczą uzależnienia od alkoholu, funkcjonowania rodzin z problemem alkoholowym i destrukcyjnego wpływu picia rodziców na dzieci – również wtedy, gdy stają się one dorosłe. Odczarowuje przekonania dotyczące nieuchronności wystąpienia syndromu DDA u wszystkich osób mających w dzieciństwie uzależnionego rodzica i neguje konieczność szukania przez wszystkie te osoby pomocy psychoterapeutycznej. Jednocześnie wskazuje na problemy wewnątrzpsychiczne i interpersonalne, występujące u części tych osób w dorosłym życiu, oraz opisuje drogi ich przezwyciężania. Publikacja godna polecenia do wnikliwej, analitycznej refleksji.”

Krzysztof Brzózka

Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów AlkoholowychGdzie się podziało moje dzieciństwo 3. O Dorosłych Dzieciach Alkoholików. Listy i odpowiedzi.

Listy mówią o ludziach więcej niż wielkie tomy uczonych analiz. Są okienkiem, przez które można zajrzeć w rejony ducha dostępne nielicznym, a czasami tylko autorowi czy autorce. Bywa, że list otwiera oczy temu, kto go pisze – pomaga mu zrozumieć, pojąć coś, z czego wcześniej nie zdawał sobie sprawy. Bywa też, że napisanie listu wymaga wielkiej odwagi odkrycia się, wyjścia z bezpiecznego pancerza, często z trudem budowanego przez wiele lat.

Takie są listy, które publikujemy w trzeciej części naszej bestsellerowej serii „Gdzie się podziało moje dzieciństwo”. Autorki i autorzy tych listów dokonują czegoś naprawdę wyjątkowego: w wielu wypadkach po raz pierwszy dzielą się z innymi swoim życiem, czasami tak trudnym i bolesnym, że nie sposób nawet to sobie wyobrazić. Ciągłe napięcie, strach przed przemocą, nieufność do siebie i do ludzi, niewiara we własne możliwości i we własną wartość – tę listę można by ciągnąć bardzo długo. Tym bardziej więc napisanie listu do redakcji, pokazanie siebie jako DDA zasługuje na miano Bohaterstwa, i to właśnie przez duże B.

Autorkami odpowiedzi na listy są znakomite psychoterapeutki, specjalistki leczenia uzależnień: Wanda Sztander, Anna Dodziuk, Marzenna Kucińska. Nad każdym listem pochylają się z cierpliwością i głębokim zrozumieniem, są nie tylko terapeutkami – są również powierniczkami i przyjaciółkami. Ich odpowiedzi dają wsparcie nie tylko fachowe, ale też – czy nawet przede wszystkim – zwyczajnie ludzkie.

Dziś jestem świadoma tego, że w moim dzieciństwie za dużo było łez, strachu, bólu, krzyku, nienawiści, kar i bicia. To wszystko wpłynęło na to, jaka jestem teraz, przekłada się na moje porażki. Czuję się beznadziejnie, chyba nie powinnam przyjść na świat! Jestem do niczego i zawsze taka byłam. Wiele razy myślałam o samobójstwie. W pewnym okresie okaleczałam się, ale nikt z mojej rodziny tego nie widział. Rodzice zawsze byli ślepi na moje problemy.

“Jeśli w przyszłości założę rodzinę (choć pewnie do tego nigdy nie dojdzie) i będę mieć dzieci, wychowam je najlepiej, jak będę potrafiła, otoczę je bezpieczeństwem, miłością i spokojem.” - Aleksandra

“Ja jestem DDA. Ojciec umarł i już się z nim rozliczyłam. Ukoronowaniem tego był sen, który miałam już po jego śmierci. Siedzimy na trawie – tylko on i ja naprzeciw siebie. On trzyma na kolanach miskę z jedzeniem. Bierzemy palcami po kawałeczku tego czegoś – raz on, raz ja – i jemy w milczeniu, patrząc sobie w oczy. Sytuacja, która za jego życia nie mogłaby mieć miejsca, zdarzyła się po jego śmierci.

(...) Ciągle muszę od nowa uczyć się ufać sobie. Wiem, że bez przyjaciół nie poradziłabym sobie. Mąż nie był i nie jest dla mnie oparciem, ale od mojej przyjaciółki usłyszałam „Cokolwiek zrobisz, zawsze będę przy tobie”. I wierzę jej. Sama codziennie razem z modlitwą powtarzam: „Cokolwiek zrobię, cokolwiek zdecyduję, nigdy nie zdradzę swojego serca”. - Basia

NAPISZ ZAPYTANIE OFERTOWE: https://form.jotform.com/212486504079055

NOWO WYDANE 2021:

Zadbaj o swoje wewnętrzne dziecko to książka, która pomogła setkom tysięcy dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych odkryć swoje prawdziwe ja i wieść satysfakcjonujące życie.

Nie potrafisz doceniać własnych dokonań?

Doświadczasz wewnętrznej pustki i niewyjaśnionego smutku

Nie umiesz mówić o swoich uczuciach?

Robisz wszystko, by pokazać światu, że dasz sobie radę?

Te trudności, najprawdopodobniej, biorą się z twojego dzieciństwa. Być może należysz do osób DDD, czyli dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, wśród których znajdują się osoby DDA, czyli: dorosłe dzieci alkoholików. Dysfunkcje w rodzinie mogą obejmować inne uzależnienia rodzica, niż alkoholizm, między innymi: pracoholizm, skłonność do stosowania przemocy i rozbudowanego systemu kar, zbytnią kontrolę, chłód emocjonalny, nadopiekuńczość i wiele innych. Dziecko wychowane w takim domu wypracowuje obronne mechanizmy przetrwania, odcina się od własnych uczuć, blokuje w sobie radość oraz spontaniczność, zaprzecza własnej krzywdzie. Zaopiekuj się zalęknionym i zranionym dzieckiem w sobie. Pozwól mu wyjść dojść do głosu i daj mu dorosnąć.

CENA ZDWD: 37 zł


Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików - Agnieszka Jucewicz, Magdalena Kicińska

Wszyscy Polacy to jedna wielka alkoholowa rodzina - mówi jeden z bohaterów książki Agnieszki Jucewicz, dziennikarki "Gazety Wyborczej", autorki bestsellerowych książek (m.in. Czując, Żyj wystarczająco dobrze) oraz Magdaleny Kicińskiej, autorki głośnej "Pani Stefy" oraz redaktorki naczelnej miesięcznika "Pismo".

"Dom w butelce" to zbiór mocnych, głębokich rozmów z dorosłymi dziećmi alkoholików. Jak wyglądało ich dzieciństwo? W jaki sposób uzależnieni rodzice wpłynęli na ich dorosłość? Kiedy rozmówcy uświadomili sobie obecność alkoholowego spadku w swoim życiu? Czy i jak udało im się od niego uwolnić? Kim są dzisiaj? Autorki wiedzą co mówią - jak same przyznają, książka jest również rozprawą z ich własnym, rodzinnym doświadczeniem.

CENA DWB: 35 złSPRAWDŹ TEŻ DOSTĘPNE KSIĄŻKI NT WSPÓŁUZALEŻNIENIE
www.bit.ly/zdrowieje

SPRAWDŹ TEŻ DOSTĘPNE KSIĄŻKI NT ASERTYWNOŚĆ
www.bit.ly/asertywne-ksiazki 

SPRAWDŹ TEŻ DOSTĘPNE KSIĄŻKI NT WEWNĘTRZNE DZIECKO
kliknij tutaj