НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА:

СУЧАСНИЙ УРОК В КОНТЕКСТІ

КОМПЕТЕНТНІСНОГО ТА ДІЯЛЬНІСНОГО ПІДХОДІВ

Алла МАРЖАН

учитель початкових класів

комунального закладу «Ліцей імені Тараса Шевченка

Кропивницької міської ради»

Анотація. У статті розглянуто особливості та характерні ознаки сучасного уроку в контексті компетентнісного і діяльнісного підходів, проаналізовано ефективність упровадження інноваційних технологій та використання освітніх сервісів.

Ключові слова: Нова українська школа, Державний стандарт, компетентність, компетентнісний підхід, діяльнісний підхід, нестандартний урок, інноваційні технології.

Компетентнісний підхід —

дієвий інструмент інтенсивного

розвитку кожної людини,

що є джерелом інноваційних

змін в освіті. 

                         О. Савченко                                                                                                  

 

Новий етап у розвитку шкільної освіти пов'язаний з упровадженням компетентнісного підходу до формування змісту та організації навчального процесу. Відповідно, це вимагає певних змін у професійній діяльності вчителя, спонукає до використання сучасних методів і застосування технологій, які б дозволили  пристосувати освітній процес до нових вимог і підходів, адже традиційними педагогічними технологіями досить складно  сформувати компетентності учнів.

Державний стандарт початкової загальної освіти побудований на засадах особистісно орієнтованого та компетентнісного підходів, що зумовлює запровадження компетентнісного (діяльнісного) та особистісно орієнтованого підходів у навчально-виховний процес початкової школи.

Сутність компетентнісного підходу в Новій українській школі (НУШ) полягає у спрямуванні навчального процесу на формування в учнів ключових, міжпредметних та предметних компетентностей. Компетентність - динамічна комбінація знань, умінь, навичок, способів мислення, поглядів, цінностей, інших особистих якостей, що визначає здатність особи успішно соціалізуватися, провадити професійну та/або подальшу навчальну діяльність.[2]

Компетентнісний урок спрямований на формування  компетентностей через роботу здобувачів освіти із різними джерелами інформації, через формування умінь ефективно і творчо застосовувати  знання в нестандартних ситуаціях, удосконалення прийомів самостійного здобуття нових знань, активізацію роботи в умовах пошуку, розвиток пізнавальних процесів у школярів. Урок підпорядковується всім закономірностям процесу навчання, незалежно від форми навчання, у ньому, як у цілісному відрізку процесу навчання, взаємодіють усі його компоненти – цілі, дидактичні задачі, зміст, методи, матеріальне оснащення. [1].

 То чи може сучасний урок бути радісним і цікавим для учнів? Чи може він розкрити творчий потенціал особистості, поставивши її в ситуацію морального вибору й підготувавши до самостійного рішення? Може, але  лише за умови, переведення процесу навчання  на інноваційну основу та зміни самих підходів до здобуття знань.

Сучасний урок – це урок демократичний. Він проводиться не для учнів, а разом із ними. Це урок,  якому властивий демократичний стиль спілкування, де діти вчаться здобувати знання, а не отримувати готові, де жоден із учнів не боїться висловлювати власну думку й доводити її.

Для сучасного уроку НУШ характерними ознаками є:

Насамперед важливо зберігати динамічність й  цілеспрямованість уроку,  розподіляти час, дотримуватися взаємозв’язку навчальної діяльності з ігровою, опори розумових дій на практичні, розвивати поступовий перехід від співробітництва з учителем до самостійної роботи з різною мірою педагогічної підтримки.

Актуальність  сучасного уроку - це використання різних інноваційних технологій, які забезпечують позитивну мотивацію здобуття знань з предмету, формують потребу в самоосвіті, створюють стійкий інтерес до матеріалу, що вивчається, сприяють розвитку творчої особистості. [4] Отже, на уроках у початкових класах доречно поєднувати інтерактивні методи навчання: «Кубування», «Акваріум», «Сенкан», «Асоціативний кущ», «Мозковий штурм», «Мікрофон», «Навчаючи – вчуся», «Ажурна пилка» - з освітніми технологіями: ігровою, інноваційною, проектною, дослідницькою, ІКТ, формування критичного мислення, інтегрованим навчанням.

Одним із типів сучасного уроку  є  нестандартний - імпровізоване навчальне заняття, що має нетрадиційну структуру. Назви уроків дають деяке уявлення про цілі, завдання і методику проведення таких занять. Найпоширеніші серед них  уроки-прес-конференції, уроки-аукціони, уроки-ділові ігри, уроки-змагання, уроки-спостереження, комп'ютерні уроки, уроки-винаходи, театралізовані уроки, уроки взаємного навчання учнів, уроки творчості, уроки-конкурси, уроки-фантазії, уроки-концерти, уроки-екскурсії тощо.

Наскрізне застосування інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) в освітньому процесі та управлінні закладами освіти і системою освіти має стати інструментом забезпечення успіху НУШ. Запровадження ІКТ в освітній галузі має перейти від одноразових проектів у системний процес, який охоплює всі види діяльності. ІКТ суттєво розширять можливості педагога, оптимізують управлінські процеси, зрештою сформують в учня важливі для нашого сторіччя технологічні компетентності. [3]

Використання ІКТ на уроках у початковій школі має такі переваги:

- здійснюється диференціація навчального процесу;

- розширюється контроль за навчальною діяльністю учнів і забезпечується на цій основі зворотний зв’язок;

- створюються умови для підвищення рівня зацікавленості учнів у навчальній діяльності завдяки елементам інтерактивності.

Крім того,  застосування ІКТ дає можливість вчителю самостійно скомпонувати навчальний матеріал з огляду на  особливості конкретного класу, теми, предмету, що дозволить побудувати урок так, щоб домогтися максимального навчального ефекту.

 ІКТ поліпшують процес навчання  та дають змогу:          

- використовувати передові інформаційні технології;

- змінювати форми навчання та види діяльності в межах одного уроку;

- полегшувати підготовку вчителя до уроку та залучати до цього процесу учнів;

- розширювати можливості ілюстративного супроводу уроку;

- реалізувати ігрові методи на уроках;

- працювати в малих групах або індивідуально;

- проводити інтегровані уроки, забезпечуючи посилення міжпредметних зв’язків;

- організовувати інтерактивні форми контролю знань, умінь та навичок.

Якщо ми прагнемо зробити уроки справді цікавими, то  варто активно залучати до навчального процесу різноманітні освітні сервіси та застосунки. Наприклад:  

MozaBook - освітній сервіс, який надає можливість використовувати цифрові уроки, цифрові підручники та зошити, переглядати навчальні відео, 3D-сцени, створювати інструменти для уроків, досліджувати та спостерігати.

LearningApps -  сервіс, який дозволяє створювати інтерактивні вправи різних типів на різні теми. Їх можна використовувати в роботі з інтерактивною дошкою або як індивідуальні вправи для учнів.

Flipgrid -  за допомогою інтерактивного інструменту діти можуть давати відповіді на будь-які запитання, використовувати  для проведення цікавих активностей: знайомство, підсумки уроку, вільна тема, інтерв'ю, експерименти, тренування,  декламування віршів, читання вголос. (Особливо сподобається учням, які трохи соромляться виступати перед аудиторією)

  “Kahoot” - це навчальна платформа, за допомогою якої можна проводити інтерактивні заняття,  перевірку знань. Це зручний інструмент для створення тестів.

Школа сьогодні стрімко змінюється, прагне відповідати вимогам часу. Тому важливо дати дитині не стільки більше знань, скільки забезпечити її загальнокультурний, особистісний та пізнавальний розвиток, навчити вчитися. Це є найважливішим завданням нових освітніх стандартів, що мають реалізувати розвивальний потенціал початкової загальної освіти.

Отже, сучасний урок це:

 Саме урок є важливою формою індивідуального підходу до дитини, до її інтересів і здатностей, до розвитку особистісних якостей, необхідних для життя в сучасному суспільстві. Підготовка до якісного уроку вимагає від учителя зацікавленості, особистої творчості, елементів креативу. Тож по сучасному звучать сьогодні слова видатного педагога Василя Сухомлинського,  що учитель готується до хорошого уроку все життя.

                                                                                         

Список використаних джерел

  1. Байбара Т. М. Компетентнісний підхід в початковій освіті:  теоретичні засади / Т. М. Байбара // Початкова школа. — 2010. - №8. - С.21-23.
  2. Закон України «Про освіту» від 05 вересня 2017 року №2145-VІІІ:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19/page#Text 

  1. Концепція Нової української школи від 17 серпня 2016 року:

https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/nova-ukrainska-shkola-compressed.pdf 

  1. Пометун О. І. Сучасний урок. Інтерактивні технології  навчання : наук.-метод, посіб. / О. І. Пометун. - К. : АСХ, 2004. -192с.