СТВОРЕННЯ ВЛАСНОГО ЦИФРОВОГО КОНТЕНТУ ЗАСОБАМИ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ

Катерина МАЛЬЩУКОВА,

вчитель математики та інформатики КЗ «Великобалківська гімназія КМР»

Анотація: Ця стаття присвячена розгляду можливостей та переваг створення вчителями власного цифрового контенту для освітніх цілей. Вона висвітлює значення та вплив цифрового контенту на навчальний процес, зокрема, у сфері освіти.

Стаття аналізує різноманітні форми цифрового контенту, які можуть бути створені вчителями, такі як: відеоуроки, інтерактивні презентації, цифрові завдання та інші навчальні матеріали. Вона також розглядає інструменти та програми, що допомагають вчителям в створенні цифрового контенту, включаючи платформи для створення відео-, редактори тестів, інтерактивні сервіси для створення презентацій тощо.

Ключові слова: цифровий, контент, освіта, відеоурок, інтерактивні сервіси.

Настала ера, коли навчання триває все життя. В цих умовах посилюється потреба створювати й поширювати масиви даних у цифровому вигляді, навчати й підвищувати ефективність навчання шляхом колективної роботи в комп’ютерних мережах, використовувати технології глобальної мережі інтернет. Розвиток системи освіти в нинішніх умовах визначається необхідністю безперервної, гнучкої, модульної, самостійної, випереджальної, розподіленої освіти, тобто реалізацією принципів відкритої освіти. Новим принципом освіти стає управління процесом формування знань – формалізація створення цифрових баз знань. У таких умовах ключовим моментом є доступ до цих баз знань, що розміщуються у відповідних середовищах та можуть бути доступними для всіх учасників освітнього процесу (як для певної групи, так і кожного окремо) з будь-якого місця та в будь-який час [5].

В епоху стрімкого розвитку технологій навчання, використання цифрового контенту стало не лише показником, а й ключовим елементом інформаційно-цифрової компетентності сучасного педагога. Створення власного цифрового контенту для освітнього процесу відкриває безліч можливостей для індивідуалізації, персоналізації та стимулювання навчання.

Традиційне навчання залишилося далеко позаду. Отже, сучасний педагог шукає такі форми проведення уроку, які б захопили, принесли б радість і задоволення, були б продуктивними у формуванні громадянина держави [1, с. 284–288]. Це потребує створення власного мультимедійного контенту.

Нові завдання, що постали перед системою освіти, не тільки значно просунули її у контексті цифровізації, а й у принципі виводять на якісно новий рівень. Інформаційно-технологічний прорив ХХІ ст., перехід на дистанційне навчання в період пандемії, очевидні перспективи впровадження штучного інтелекту в повсякденне життя і в освіту ведуть до порушення патріархального укладу системного педагогічного процесу, який базується на єдності змісту, форм, методів і засобів. Оскільки епохальні зміни базису і надбудови сучасного суспільства привели до зміщення акценту з навчання на самоосвіту і відповідного зменшення годин аудиторних занять, вища школа робить перехід від традиційного навчання і освіти до самоосвіти з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. З’являється і набуває широкого впровадження цифрова педагогіка – вивчення і використання сучасних цифрових технологій у викладанні і навчанні [2, ст. 68-69].

Створення власного цифрового контенту – це важливий показник інформаційно-цифрової компетентності сучасного педагога. Це означає, що вчитель не лише користується наявними цифровими ресурсами, а й має здатність самостійно створювати, адаптувати та використовувати цифровий контент у навчальному процесі.

Виклики, які перед нами ставить час, війна, пандемія змушують педагога задуматися над створенням власного контенту для покращення розуміння учнями матеріалу уроку чи засвоєння його у своєму темпі дитини.

Цифровий контент може бути різним, звернемо увагу на створення власного цифрового контенту для контролю знань.

Розглядаючи різні види та форми контролю, можна побачити, що тестові завдання мають незаперечні переваги. Численні позитивні якості багато в чому свідчать про доцільність використання тестової форми контролю під час навчання. До переваг тестування слід віднести наступні моменти:

однакові умови для всіх студентів;

виключення впливу на результати тестування таких факторів, як настрій;  рівень кваліфікації та інші характеристики викладача;

економія часу на перевірку;

універсальність, охоплення всіх стадій процесу навчання [4].

Зараз для створення тестів також можна використати штучний інтелект, який може генерувати тести. Пропоную вашій увазі сайт  https://app.conker.ai/.

Для користування сервісом потрібно:

  1. Перейти за посиланням https://app.conker.ai/.
  2. Авторизуватися за допомогою Google акаунта, чи електронної пошти.

  1. У поле посередині сторінки ввести тему тесту.

  1. Налаштувати тест

  1. Отримуємо такі запитання

  1. Для відправлення учням натискаємо поділитися. Копіюємо посилання та надсилаємо учням.

  1. Після тестування можна опрацювати результати на вкладці відповіді.

Сервіс безумовно хороший, але потрібно контролювати запитання та відповіді, до них, бо формує ці запитання штучний інтелект і іноді може неправильно перекласти чи сформулювати некоректно запитання.  

Спочатку карантин потім війна спонукали мене створити свій Tik-tok канал, на якому викладаю маленькі відео пояснення тем з математики.

Створення цифрового відео контенту — це захопливий і творчий процес, який може бути корисним для навчання. Кроків, які можна виконати для створення цифрового відео контенту:

1. Планування:

Ідея та мета: Визначте, що саме ви хочете передати відео. Чи це навчальний матеріал, відео-блог, реклама, креативний проєкт?

Сценарій: Напишіть сценарій або скрипт, який описує послідовність подій чи текст, який ви будете говорити.

2. Обладнання:

Камера: Ви можете використовувати професійну камеру, смартфон або веб-камеру.

Мікрофон: Якісний звук важливий. Розгляньте використання зовнішнього мікрофона.

Світло: Важливо мати достатнє освітлення для якісного відео.

3. Знімання:

Кадрування та композиція: Подбайте про зручне кадрування об’єктів у відео.

Запис: Запишіть матеріал, враховуючи якість звуку та зображення.

4. Монтаж:

Відеоредактор: Використовуйте програми для монтажу відео (наприклад, Adobe Premiere Pro, Final Cut Pro, iMovie або безкоштовні програми типу DaVinci Resolve або Shotcut).

Монтаж: Обрізайте непотрібні частини, додавайте ефекти, текст, звукові доріжки тощо.

5. Пост-продакшн:

Колористика: Налаштуйте кольори для поліпшення візуальної якості.

Звуковий дизайн:Додайте фонову музику, звукові ефекти.

6. Експорт та Публікація:

Формат та роздільна здатність: Виберіть формат та роздільну здатність, які підходять для вашої аудиторії та платформи.

Публікація: Завантажте відео на платформи, де ви хочете його показати (YouTube,).

Залучення аудиторії:

Просування: Використовуйте соціальні мережі, веб-сайти та інші канали для просування вашого відео контенту.

Отримання відгуків: Звертайте увагу на відгуки та коментарі, щоб поліпшити свою майстерність та задовольнити потреби аудиторії.

Створення власного цифрового відео контенту — це процес, який вимагає часу та практики, але це дозволяє виразити вашу творчість та донести ваші ідеї до аудиторії у захоплюючому форматі.

Презентації до уроку теж є цифровим контентом, і є сервіс Gamma.

  1. Переходимо за посиланням https://gamma.app.
  2. Авторизуємося за допомогою Google акаунту.
  3. Обираємо тип документу, який потрібно створити. У діалогове вікно вводимо тему.

  1. Налаштовуємо план презентації.

  1. Отримуємо згенеровану презентацію

  1. Перевіряємо, редагуємо потрібну інформацію. Зберігаємо у потрібному форматі чи надсилаємо посилання.

Створення  презентацій – це не лише професійний підхід до навчання, а й можливість створити атмосферу поваги та взаєморозуміння у класі.

Ефективно створені презентації можуть стати потужним інструментом для педагогічного впливу, стимулюючи учнів до активної участі, сприяючи їхньому зростанню та розвитку. Інтерактивні елементи та використання цікавих мультимедійних засобів допомагають зберегти увагу  протягом уроку. Це дозволяє створити зацікавленість та підтримує активну участь у навчальному процесі.

Освіта нині має бути гнучкою. В ній постійно мусять відбуватися перетворення через упровадження нових її складових, нових методик, технологій навчання й комунікування. Запровадження онлайн-ресурсів під час змішаного навчання дає можливість викладачам спрямовувати здобувачів освіти в процесі отримання знань, а також допомагає їм стати краще обізнаними не тільки у професійній сфері, а й більш спроможними до формування в учнів потенціалу для отримання результатів у освітній, науково-дослідній, комерційній, соціальній та іншій діяльності, які відповідають вимогам XXI сторіччя [3, c. 268].

Висновки. Цифровий контент є ключовим елементом сучасної освіти, сприяючи індивідуалізації та підвищенню ефективності навчання через нові технології. Вчителі мають можливість адаптувати навчальні матеріали під конкретні потреби своїх учнів, створюючи цікавий, доступний та ефективний контент. Інтерактивність та доступність цифрового контенту сприяють залученню учнів до навчання, створюючи більш ефективні умови для їхнього розвитку. Застосування цифрового контенту в освіті буде продовжуватися, тому вчителі повинні готуватися до використання новітніх технологій у навчальному процесі.

Список використаних джерел:

1. Богданов І. Т., Сергєєв О. В. Інформаційні технології в освіті : матеріали наук.-практ. конф. Бердянськ : БдПі, 2001. С. 284–288.

2. Дем’яненко В. Б., Дем’яненко В. М. Онтологічні аспекти освітніх сервісів адаптивного навчання. Наукові записки : зб. наук. ст. Київ : Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2017. Випуск СXХХІІІ(133). С. 68–78.

3. 7 переваг використання тестів для перевірки знань учнів. URL: https://naurok.com.ua/post/7-perevag-vikoristannya-testiv-dlyaperevirki-znan-uchnivhttps://naurok.com.ua/post/6-onlayn-instrumentivdlya-stvorennya-testovih-zavdan  (дата звернення: 18.12.2023).

4. Томілова М.В., Бедринець О.В. ВИКОРИСТАННЯ ОНЛАЙН-РЕСУРСІВ ПІД ЧАС ЗМІШАНОГО НАВЧАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ БУДІВЕЛЬНОГО НАПРЯМУ.URL: https://lib.iitta.gov.ua/728590/1/Innovatsiini_transformatsii_v_suchasnii_osviti.pdf

5. ComputationalIntelligencein Digital Pedagog. Intelligent systems reference library/Deyasi, A. and othe.: Springer Singapor, Volume 197. 2021. 305 p