БЪЛГАРСКА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ ЦЕНТЪР ЗА ИЗСЛЕДВАНИЯ ПО НАЦИОНАЛНАСИГУРНОСТ И ОТБРАНА |
ПРАВИЛНИК ЗА ВЪТРЕШНИЯ ТРУДОВ РЕД В ЦИНСО
І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
І.1. Този Правилник за вътрешния трудов ред /ПВТР/ се издава на основание чл.181 ал.1 от КТ за конкретизиране на правата и задълженията на работодателя, длъжностните лица и на служителите в ЦИНСО – БАН Адрес: София, 1040, ул.15-ти ноември № 1.
І.2. ПВТР в ЦИНСО предоставя уредба на въпросите, свързани с организацията на трудовия процес и осигуряването на безопасна и здравословна работна среда, стимулираща повишаването на ефективността на труда.
І.4. Правилникът за вътрешния трудов ред урежда:
II. ТРУДОВИ ПРАВООТНОШЕНИЯ
ІІ.1. Работодателят си запазва правото да сключва трудови договори със срок за изпитване в своя полза и за период, не по-дълъг от 6 месеца. Първият трудов договор на всеки новопостъпил служител е срочен с изпитателен срок уговорен в полза на работодателя.
ІІ.2. Основание за възникване на трудово правоотношение е трудовият договор, сключен в писмена форма между служителя и работодателя.
ІІ.3. Към молбата си, отправена към работодателя, желаещият да встъпи в трудово правоотношение прилага:
ІІ.4. Трудовият договор с работника се сключва в писмена форма, в два екземпляра и се подписва от страните по него.
ІІ.5. В тридневен срок от сключването на всеки отделен трудов договор, работодателят изпраща уведомление за възникналото трудово правоотношение до Националния осигурителен институт.
ІІ.6. Екземпляр от двустранно подписания трудов договор и копие от уведомлението по чл.64 ал. 2, заверено от съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт, се връчват на работника срещу подпис при постъпването му на работа.
ІІ.7. Работникът е длъжен да постъпи на работа в едноседмичен срок от получаването на документите, описани в предходния текст, освен ако страните не са уговорили друго.
ІІ.8. В случай че работникът не постъпи на работа в посочения срок, трудовото правоотношение се счита за невъзникнало, освен ако това се дължи на независещи от него причини, доведени до знанието на работодателя с писмено уведомление, направено до изтичането на срока по т.ІІ.7. от този правилник.
ІІ.9. Прекратяването на трудовия договор се извършва при наличието на предпоставките и при спазването на процедурата, предвидена в Кодекса на труда.
ІІ.10. Работникът може едностранно да прекрати трудовото си правоотношение с предварително писмено предизвестие, отправено до работодателя в 1-месечен срок или 3-месечен срок при срочен договор, предхождащ момента на прекратяване.
ІІ.11. Трудовият договор, сключен със срок за изпитване, може да бъде прекратен без предизвестие от страната, в чиято полза е уговорен.
ІІІ. РАБОТНО ВРЕМЕ И УСЛОВИЯ НА ТРУД
ІІІ.1. Работният ден на служителите в ЦИНСО е с начало 09:00ч. и продължава до 17:30чпри условията на 8-часов работен ден при 5-дневна работна седмица.
ІІІ.2. В рамките на работния ден съгласно чл. 151 от КТ на служителите се предоставя почивка за хранене с продължителност 30 мин. във времето от 12:00 до 15:00, който период служителят избира сам в зависимост от натовареността на работния процес.
ІІІ.3. Освен почивката за хранене на служителите, които не работят с видеодисплеи, се предоставят 2 почивки по 15 мин., които могат да се ползват в периодите от 11:00ч. до 12:00ч. и от 14:00ч. до 16:00ч.
ІІІ.4. На работещите с компютри съгласно Наредба № 7 от 15.08.2005 за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видео дисплеи ДВ бр. 70 / 26.08.2005г. и чл. 6 от Наредба №15 от 31.05.1999г за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа ДВ бр. 54 / 15.06.1999г. се предоставят допълнителни почивки в размер на 10 мин., които може да се ползват на всеки 2 часа след началото на работа с компютър.
ІІІ.7. На служителите съгласно чл. 287 от КТ и Наредба №3 от 28.02.1987г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците (последно изменение ДВ бр. 78 / 30.09.2005г.) се осигуряват медицински прегледи според заповед на директора на ЦИНСО.
ІV. ПРАВИЛА ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ОТПУСКИ
ІV.1. Платени годишни отпуски.
ІV.1.1. Размерът на платените годишни отпуски се определя според изискванията на чл. 155, чл. 156 ал.1 т.2, и чл. 156а от КТ и чл. 28 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските и заповед на директора на ЦИНСО.
ІV.1.2. Ползването, прекъсването, отлагането и заплащането на платените отпуски става стриктно по реда на чл. 172, чл.173, чл.174, чл.175, чл.176, чл.177, чл.178 от КТ, на чл.22, чл.44 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
ІV.1.3. Платеният годишен отпуск се ползва от служителя с писмено разрешение от работодателя /чл.173 ал.1/.
ІV.1.4. Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 раб.дни, при ползване на отпуска от всички работници и служители, както и в случаите, когато служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага /чл.173 ал.4/.
ІV.1.5. Служителят използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася /чл.173 ал.5/.
ІV.1.6. Когато отпускът е отложен по реда на чл.176 ал.1 или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага /чл.176 ал.2.
ІV.1.7. Исканията за авансово изплащане на годишен отпуск се подават поне 5 работни дни преди датата на ползването и не по-късно от 15 число на текущия месец.
ІVл1.8. Правото на допълнителен платен отпуск за ненормиран работен ден по силата на чл.156 ал.2 по длъжности, се определя със заповед на директора на ЦИНСО.
ІV.2. Неплатени отпуски.
ІV.2.1. Неплатен отпуск се разрешава от Директора на ЦИНСО съгласно разпорежданията на чл. 160 от Кодекса на труда.
ІV.3. Други видове отпуски се разрешават и ползват по реда и условията предвидени в КТ, Наредбата за работното време, почивките и отпуските и документите на БАН.
V. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА РАБОТОДАТЕЛЯ
V.1. Работодателят е длъжен:
V.2. Работодателят има следните права:
VІ. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА РАБОТНИЦИТЕ
VІ.1. Служителите в ЦИНСО имат следните права:
VІ.2. Служителите са длъжни:
VІІ. ДИСЦИПЛИНА, ДИСЦИПЛИНАРНИ НАРУШЕНИЯ И НАКАЗАНИЯ
VІІ.1. Нарушение на трудовата дисциплина е виновното неизпълнение от работника или служителя на трудовите задължения, установени с нормативните разпоредби, с индивидуалните трудови договори и настоящия правилник.
VІІ.2. Неизпълнението на трудовите задължения се счита за нарушение на трудовата дисциплина, независимо от това дали е осъществено чрез съответно действие или бездействие.
VІІ.3. За нарушение на трудовата дисциплина се счита:
VІІ.4.За нарушения на трудовата дисциплина може да се налагат следните дисциплинарни наказания:
X. СТРУКТУРА НА НИГГГ
Подробно описание на структурата на ЦИНСО, функциите и взаимовръзките на звената се посочват в щатното разписание, длъжностните характеристики на служителите и конкретни разпоредби за организацията на работата в ЦИНСО, утвърдени от директора на ЦИНСО.
За неупоменатите въпроси в настоящия правилник се прилагат разпоредбите, инструкциите и заповедите издадени в ЦИНСО.
Настоящият правилник е утвърден от директора на ЦИНСО и влиза в сила от 01.01.2019 г.
Директор ЦИНСО:..............................
/чл.-кор Стефан Хаджитодоров/