ПРАКТИЧНІ АСПЕКТИ ОРГАНІЗАЦІЇ ДИСТАНЦІЙНОГО ОСВІТНЬОГО ПРОСТОРУ В ЗАКЛАДАХ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Гайванович Альона Вікторівна

вихователь  дошкільного навчального закладу (ясла-садок)

№24 «Вогник» ім. В. О. Сухомлинського комбінованого типу

м. Кропивницького

Анотація. Актуальність проблеми організації дистанційного середовища в закладах дошкільної освіти викликана безпосередньо ситуацією поширення епідемії в країні. Але, крім цього, можна зазначити, що особливість даної теми полягає в тому, що дистанційна форма навчання – це нова форма організації освітньої роботи, особливо для дошкільників. Дистанційна робота передбачає інші засоби, методи, організаційні форми навчання та інструменти спілкування, іншу форму взаємодії вихователя дошкільнят та батьків.

Метою статті є висвітлення практичних аспектів впровадження дистанційно навчання у закладі дошкільної освіти, завдання та інструменти спілкування вихователя з батьками та дітьми, особливості роботи в режимі онлайн.

Робота містить огляд основних питань, щодо організації дистанційного простору. Висвітлено законодавчу базу впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в закладі дошкільної освіти; проблеми організації такої роботи в дошкільному закладі та шляхи їх вирішення.    

Ключові слова: дистанційне навчання, гаджет,  карантин, електронна пошта, блог, чат, відеоконференція, соціальні мережі.

Через епідемічну ситуацію, яка склалася в Україні у 2020 році, всі заклади освіти перевели на дистанційну форму здобуття освіти. Школи та вищі навчальні заклади продовжили надання освітніх послуг, організувавши свою роботу за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій. Педагоги мали змогу працювати на освітніх онлайн-платформах: проводити заняття, надсилати завдання, перевіряти дитячі роботи та коментувати їх тощо.

Організувати таким чином роботу в закладі дошкільної освіти неможливо, адже основним завданням дитячих садочків – це всебічний розвиток особистості, який відбувається шляхом безпосереднього спілкування в колективі, створення розвивального середовища, в ході ігрової діяльності, вміло організованих занять з різних розділів програми. Тому й термін «дистанційна форма здобуття освіти» не властива закладам дошкільної освіти.

 Але, незважаючи на це, заклад  дошкільної  освіти повинен обов’язково і безперервно надавати допомогу сім’ї у розвитку, навчанні та вихованні дитини, забезпечувати розвиток творчих  здібностей  дітей дошкільного віку, формувати життєві навички та спільно із сім’ями створювати щасливий світ навколо дитини. Це зазначається і у статті 3 Закону України «Про дошкільну освіту» [1] та статті 11 Закону України «Про освіту». [2] У цій ситуації заклади дошкільної освіти продовжили свою роботу з батьками та дітьми у новому форматі спілкування. Саме дистанційна форма має місце при організації такої роботи. Про це йдеться у законі України «Про освіту», де зазначається,  що дистанційна форма здобуття освіти має на меті «індивідуалізований процес здобуття освіти, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників освітнього процесу у спеціалізованому середовищі, що функціонує на базі сучасних психолого-педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій». [2] Налагодити такий процес віддаленої взаємодії можна з допомогою сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Впровадження їх у роботу закладів дошкільної освіти дає можливість спілкуватися з батьками в мережі Internet, надсилати посилання на сайти та відео, обговорювати теми у групахViber, обмінюватися відео та фото з дітьми та батьками у соціальних мережах. У листі МОН України від 23.04.2020 № 1/9-219 «Щодо організації роботи закладів дошкільної освіти під час карантину» рекомендовано розглянути можливість проводити онлайн-заняття з дітьми в режимі реального часу або надсилати запис занять батькам. [9] Однак слід пам’ятати, що така організація роботи потребує користування дітьми сучасними гаджетами. Тому слід дотримуватися певних вимог, визначених Санітарним регламентом для дошкільних закладів затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України 24.03.2016 № 234 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 квітня 2016 № 563/28693.  Якщо вихователь надсилає для перегляду відео розважальних або пізнавальних  передач, руханок, мультфільми, то слід обов’язково нагадати батькам, що тривалість їхнього перегляду не повинна бути більше 20 хв. на день для дітей 3-4 років та 30 хв для дітей 5-6років. Для прикладу, можна виконати з дитиною ранкову руханку (3хв.), переглянути пізнавальне відео (10 хв.), зайнятися дослідницькою діяльність (5-7хв.).   Під час перегляду надісланих відеоматеріалів доцільно робити перерви. Це зазначається у розділі XIІ «Вимоги до розпорядку дня і навчання, організації життєдіяльності, рухової активності дітей». Крім того, з дітьми старшого дошкільного віку можна проводити безпосередньо онлайн-заняття два рази на тиждень під контролем батьків. Тривалість такого заняття повинна становити не більше 10 хвилин. [5]

        Дистанційна робота у закладі дошкільної освіти – це, здебільшого, робота з батьками. Всі завдання, рекомендації, відео- та аудіоматеріали вихователь надсилає батькам, а ті, в свою чергу, опрацьовують його з дітьми самостійно. Це зумовлено тим, що діти не вміють користуватися оргтехнікою, окремими додатками, не вміють читати та організовувати свій час. Але навіть такий підхід до організації дистанційної роботи не завжди сприймається батьками, адже не всі діти можуть сприймати маму як вихователя і не хочуть займатися запропонованими видами діяльності. Батьки не можуть знайти підхід до власної дитини, зацікавити її. Крім того, багатьом батькам бракує часу для занять. Якщо вихователь проводить онлайн-заняття в режимі реального часу, то досить складно всім одночасно підлаштуватися до часу проведення таких занять. До того ж, сучасним батькам простіше віддати дитину до дитячого садочка, аніж самостійно займатися з нею. Тому у випадку дистанційної роботи, не слід чекати високої  якості отриманих знань. Слід зазначити, що деякі батьки категорично проти дистанційного навчання в режимі онлайн і перегляду відеоматеріалів, адже це спричиняє проблеми із зором. У такому випадку вихователю слід  враховувати всі аспекти проблеми і знаходити особливий підхід. Потрібно будувати роботу в іншому форматі, добирати нескладні завдання, які насамперед цікаві батькам. Якщо будуть зацікавленні батьки, то поставлені вихователем завдання обов’язково будуть виконані.

        Вихователь при організації дистанційної форми навчання може використовувати різні онлайн-інструменти. За допомогою таких сервісів для розміщення інформації як Dropbox, Google Drive, Google Classroom, блог, сайт педагог може розміщувати презентації, публікації, відео, записи занять, коментувати та обговорювати їх. Для  відеозустрічей в режимі реального часу доцільне використання таких додатків як Zoom, Skype, GoogleMeet. Проводити такі інтернет-зустрічі можна з батьками і дітьми у заздалегідь визначений день та час. Відеоконференції – зручний спосіб спілкування, який дає можливість проводити заняття, коли педагог і діти знаходяться на відстані. Спілкування через соціальні мережі Facebook, Viber, Telegram, Twitterмає свої особливості. Можна створювати закриті групи, чати для обміну інформацією, обговорення тем, завдань, проблем. Найпоширенішим додатком для спілкування є Viber. Вихователь створює групу для батьків. У цій групі можна надавати рекомендації для організації занять для дітей, консультації, посилання на сторінки з розвиваючими завданнями, аудіоказками, піснями, поробками, фізичними вправами, цікавими відеороликами, та навіть записи власних занять. Крім того, у групу батьки можуть додавати виконані дітьми завдання, фото робіт, коротенькі відео. І таким чином буде здійснюватися зворотній зв'язок. Таке спілкування у групі Viber є дуже доречним навіть зараз, коли діти все ж охопленні освітньою діяльністю безпосередньо у закладі дошкільної освіти. Заборона входу до закладу освіти батьків унеможливлює відвідання ними батьківських зборів, групових консультацій, святкових ранків, тематичних занять. Тому вихователь проводить роботу з батьками у такій закритій групі. Всі види роботи можна надіслати у фото- або відеоформаті. З досвіду роботи можу зазначити, що батьки оцінюють роботу педагога, коли отримують у групі фото та відеофрагменти повсякденних видів діяльності. Особливо це стосується тих батьків, діти котрих пішли до закладу освіти у період карантинних обмежень. У мережі Viber вони познайомились з оснащенням групи, груповими осередками, побачили як діти працюють під час занять.

        Проаналізувавши думки педагогів щодо проблеми дистанційної форми навчання дошкільнят, можна стверджувати, що основну роль у організації такого навчання вони відводять саме роботі з батьками. А деякі методисти навіть вважають, що дистанційна форма навчання – небезпечна.

Катерина Крутій зокрема зазначає, що дистанційна освіта – це той контент, який надається педагогом і закладом дошкільної освіти батькам своїх вихованців. [8] Педагог рекомендує надсилати інформацію батькам, а вони потім самостійно вирішуватимуть, чим займатися з дитиною і в який час. Цю думку підтримує і Наталія Гавриш, яка теж рекомендує основні зусилля вихователя зосереджувати на роботі з батьками. «Зусилля педагогів мають бути спрямовані на створення спільного з батьками інформаційного банку, щоб максимально полегшити виконання ними щоденних завдань». [8] Щодо проведення онлайн-занять Катерина Крутій додає, що їхній формат не відповідає віковим особливостям дошкільнят і рекомендує запроваджувати їх можна лише зі старшого дошкільного віку. А це значить, що молодші дошкільнята залишаються поза увагою. Для них залишається тільки робота з батьками. Педагог все ж пропонує організовувати онлайн–зустрічі, як форму спілкування вихователя, батьків та дітей. Тривалість такого спілкування може тривати до 20 хвилин з дітьми старшого дошкільного віку, а для молодших – така зустріч має бути коротшою.  Така форма роботи, за її словами, повинна передбачати певний алгоритм: етап первинного сприйняття, сприйняття педагога, етап сприйняття умов, практичний етап та підбиття підсумків зустрічі.

Наталія Гавриш зазначає, що якісна освітня робота педагога з дошкільниками у дистанційному форматі залежить від батьківської відповідальності. Адже більшість сучасних батьків не хочуть займатися з дітьми, пропонуючи їм гаджет для перегляду програм і зовсім не контролюють їх, не враховують можливих наслідків. Але ж якщо батьки дотримуються порад педагога, користуються надісланими ним матеріалами, систематично проводять заняття з дітьми, то така дистанційна робота дає свої позитивні результати. [8]  

З досвіду роботи можу зазначити, що швидко налагодити якісне дистанційне навчання для дошкільнят досить важко. Діти самостійно не вміють працювати за комп’ютером, виконувати вказівки вихователя без допомоги батьків. А оскільки карантинні обмеження досить швидко вступили в дію, тож швидко налагодити дистанційну роботу з дітьми виявилось ще складніше. Вихователь не може забезпечити виконання завдання на відстані.

Перша проблема з якою зіткнулась, це відсутність якісного інтернет-підключення та незнання яким чином організувати ефективний освітній процес. Наступними незручностями виявився брак часу у батьків для занять з дітьми, адже діти 5-6 років не можуть самостійно користуватися гаджетами та окремими програмами. А, як з’ясувалось, багато батьків працювали безпосередньо на робочих місцях або дистанційно. Але з такої ситуації потрібно було знайти вихід.

Тому, я складала план роботи на тиждень, який включав і самоосвіту, і організацію роботи з батьками, і зв'язок з дітьми. На допомогу у цій складній ситуації став додаток Viber. Кожного дня знаходила цікаву інформацію, завдання відповідно до теми на онлайн-ресурсах та надсилала батькам для спільного виконання з дітками. До кожного завдання обов’язкове додаткове пояснення. Майже всі види роботи, які можна проводити дистанційно, я намагалась подати дітям. Це і ранкові веселі руханки, фізкультхвилинки, перегляд пізнавальних презентацій, художньо-продуктивна діяльність (малювання, аплікація, ліплення), дитячі пісеньки. Батьки надсилали фото робіт дітей, короткі відео. До Великодня навіть мали змогу зробити онлайн-виставку тематичних робіт у групі Viber. Діти мали змогу поділитися своїми творчими поробками, цікавинками.

Крім того, під час дистаційної роботи навіть вдалося провести майстер-клас по виготовленню пасхального яйця в техніці квілінг. До роботи залучила дитину дошкільного віку, знімала відео послідовного виконання нею завдання. Потім надіслала в групу і отримала зворотній зв'язок. Але, звичайно, робіт було небагато. Вся робота залежала від відповідальності батьків.

Проводився і тиждень безпеки руху. В ході роботи підібрала матеріали по темі: консультації для батьків, бесіди для дітей, пізнавальні відео, мультфільми та надіслала в групу. Після опрацювання матеріалу діти виконали аплікацію з кухонних губок та малюнок мильними бульбашками «Світлофор Моргайко» за надісланим мною відео та додатковим поясненнями.

Організувати роботу в такому форматі можливо, але проблеми все ж лишаються. По-перше, це неможливість контролю. Не всі батьки відповідально відносяться до виконання завдань з дітьми у такому форматі. А в роботі з дітьми важливо бачити їхню віддачу і розуміння завдання. По-друге, неможливо здійснювати індивідуальний підхід до кожної дитини. Важко відстежувати розвиток і скоригувати складність завдань,

Заняття з дітьми дошкільного віку в домашніх умовах повинні відбуватися у супроводі та за обов’язкової підтримки батьків. А сподіватися на те, що заняття в дистанційному режимі дозволять батькам працювати, насправді марно. Психологи наголошують, що  у дітей дошкільного віку провідний вид діяльності – предметно-маніпулятивна гра, яку замінити віртуальністю не можна. Тому і чекати високої ефективності засвоєння матеріалу неварто.

Висновки. Забезпечити дітям дошкільного віку повноцінний освітній процес шляхом дистанційної роботи досить важко. Вихователь зіштовхується з безліччю проблем. Це забезпечення технікою, інтернет-зв’язком, неможливість контролю, відсутність безпосереднього спілкування з дітьми та соціалізації.

В умовах такої роботи важливе спілкування вихователів та батьків дітей. Вихователі в такій ситуації можуть виконувати лише роль наставників. Педагоги можуть надсилати консультації щодо розпорядку дня дитини, харчування і організації дня вихованців, але не надсилати безкінечні лекції.       

Також можна безпосередньо проводити онлайн-заняття з дітьми на онлайн-платформах. Такі заняття можна заплановувати заздалегідь та проводити у зручний для всіх час. Спілкування доцільно організувати за допомогою онлайн-конференцій, соціальних мереж, мобільних додатків, вебсайтів.

Тож під час дистанційної форми навчання батьки мають можливість стати вихователем для своєї дитини. Але це також не завжди можливо, адже більшість батьків працюють і їм бракує часу на організацію і контроль завдань, які пропонує вихователь.

Можна стверджувати, що елементи дистанційного навчання в закладі дошкільної освіти можна використовувати, але повністю замінювати освітній процес недоцільно.

Список використаних джерел:

  1. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-14#Text-Закон України про дошкільну освіту
  2. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text-Закон України про освіту
  3. https://www.pedrada.com.ua/files/articles/1545/MON_546_Vzajemodija_ZDO_batkamy.pdf- Лист МОНУ від 11.10.2017 № 1/9-546 «Методичні рекомендації щодо організації взаємодії закладів дошкільної освіти з батьками вихованців»
  4. https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v-666290-10#Text- Лист МОНУ від 27.09.2010 № 1/9-666 «Про організацію роботи з дітьми п'ятирічного віку»
  5. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0563-16#Text- Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України 24.03.2016 № 234 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України14 квітня 2016 № 563/28693
  6. http://moskovskiyruo.edu.kh.ua/doshkiljna_osvita/rekomendacii_pedagogam/distancijna_osvita_dlya_doshkiljnyat/- Дистанційна освіта для дошкільнят.
  7. О. Косенчук, І. Новик. Організація діяльності закладів дошкільної освіти в період пандемії // Дошкільне виховання. -2020.- №9. – С.17-21.
  8. Проблеми дистанційної освіти. Круглий стіл «ДВ» // Дошкільне виховання. – 2020. - №5. –С.21-29.
  9. Щодо організації роботи закладів дошкільної освіти. Лист МОН України від 23.04.2020 №1/9-219 //Дошкільне виховання. – 2020. - №5. – С.20